Vaka sayısı 20 olunca, 800 kişi evinde izole edildi...

Vaka sayısı 20 olunca, 800 kişi evinde izole edildi...
26.05.2020 - 21:28
7476

 Alaplı ilçesinde, AK-AL iplik fabrikasında ortaya çıkan Corona Virüs vaka sayısı giderek artması üzerine, Akçakoca ilçe sağlık müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Ekipler  800 kişinin çalıştığı fabrikaya Akçakoca’dan giden olup olmadığını araştırmaya başladı.

Fabrika çalışanlarına yönelik testlerde 15'i çalışan, 5'i de ailelerinden olmak üzere 20 kişinin Corona Virüs testi pozitif çıktı. Fabrikada çalışan 800 işçi ve ailelerinin 1 Haziran tarihine kadar ev izolasyonuna tabi tutulacağı öğrenildi.

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmaz, İlçe Hıfzısıhha Kurulu ve diğer ilgili kurum temsilcileriyle birlikte yaptıkları toplantıda bazı kararlar aldıklarını belirterek "İlçemizde faaliyet gösteren iplik fabrikasında ilk olarak 21 Mayıs'ta ortaya çıkan Corona Virüs pozitif vaka sayısının son testlerle birlikte 15'i fabrika çalışanı, 5'İ de ailelerinden olmak üzere 20'ye yükseldi. Bu kişilerin, hastanedeki tedavileri ve 14 günlük karantina süreçleri devam ediyor"  dedi.

Alaplı Kaymakamı Yılmaz, fabrikanın, ilk vakanın çıktığı 21 Mayıs'ta faaliyetine 1 Haziran tarihine kadar ara verdiğine de işaret ederek, " Aldığımız karar doğrultusunda, ön tedbir olarak iplik fabrikasında çalışan toplam 800 kişiye, aynı evi paylaştıkları veya temas ettikleri aile fertleriyle birlikte, sosyal hayatta bulaş riskini önleyici bir tedbir olarak 1 Haziran tarihine kadar ev izolasyonu uygulayacağız. Aldığımız kararı fabrika çalışanlarına ilettik ve ev izolasyonunu da başlattık. Biz de kolluk kuvvetlerimizle, ev izolasyonunun denetimini sağlayacağız. Bu tarihe kadar, fabrikadaki çalışanlarda ortaya çıkan hastalığın seyrinin de şekilleneceğini tahmin ediyoruz. Fabrikanın faaliyetine başlayacağı tarihi ise bu sürenin sonunda yeniden değerlendireceğiz. İlçe Sağlık Kurulu ekiplerimiz, bu süreç içerisinde fabrika içinde de gerekli denetimleri yapmaya devam edecekler." ifadelerini kullandı.

BİZE MÜRACAAT EDİN

Kısa sürede vaka sayısının 20’ye ulaşması üzerine harekete geçe Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 800 kişinin çalıştığı Alaplı iplik fabrikasına Akçakoca’dan giden ya da fabrikada bir yakını olanların, 27 mayıs tarihinden itibaren Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğü ile temasa geçmelerini istedi.