Pozitif vakaların temas kurduğu Bin 600 kişiye ulaşıldı

Pozitif vakaların temas kurduğu Bin 600 kişiye ulaşıldı
16.04.2020 - 17:55
2013

 Düzce Valiliği tarafından filyasyon çalışmaları kapsamında, pozitif tanı konan hastaların her birinin son üç gün içinde temas ettiği bütün kişiler sağlık çalışanlarımızca tespit edilerek tarama çalışmaları yürütülüyor. Kurulan özel ekip tarafından şimdiye kadar pozitif vakaların temas kurduğu Bin 600 kişiye ulaştı.

 eni bir koronavirüs (Covid-19) tanısı konulduğunda, hastanın temas bilgileri filyasyon ekipleri tarafından toplanarak hastanın temas halinde olduğu listelenmiş kişiler 48 saat zaman zarfında taranıyor. Burada asıl amaç, erken tanılarla hem yayılmayı önlemek hem de risk grubunda olan kişilerin olası hayati tehlikelerinin önüne geçmek.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı’nın talimatları doğrultusunda hassasiyetle sürdürülen virüsle mücadele çalışmaları kapsamında; doktor ve sağlık çalışanlarından oluşan ekipler filyasyon amacıyla saha çalışmalarına devam ediyor. Düzce’de filyasyon çalışmalarını yürüten toplamda 30 ekip mevcut. Filyasyon ekipleri bugüne kadar Bin 600 kişiye ulaşarak doğrulanmış vakaların filyasyonlarını tamamladılar. Her doğrulanmış vakaya ortalama 8,5 temaslı kişi düşüyor. İlimizde temaslı kişilere ulaşma oranı % 99,5 olup, ekiplerimizin özverili çalışmaları neticesinde listelenmiş kişilere en geç 31 saat içerisinde ulaşılıyor.

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için devletimiz tüm imkânları ile seferber olurken, vatandaşlarımızın da mecbur kalmadıkça evlerinden dışarı çıkmayarak mücadele sürecine katkı sağlamaları önemle rica edildi.

(Filyasyon; bulaşıcı bir hastalıkla ilgili temas zincirinin taranması işleminin adıdır.)