90 VAKA, 4 YOĞUN BAKIM, 3 ENTÜBE HASTAMIZ VAR

Gün içinde 85 olan koronavirüs vakasoının akşam saatlerine 90a çıktığı öğrenildi.

90 VAKA, 4 YOĞUN BAKIM, 3 ENTÜBE HASTAMIZ VAR
11.04.2020 - 22:37
7531

 Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri bugün Düzce il genelinde onlarca kişide korona virüs testi uyguladı. Akçakocalı 2 hastanın da aralarında olduğu   sonuçlar pozitif çıkınca Düzce genelinde  rakam 90'a yükseldi.

DÜZCE VE İLÇELERDE  CİDDİ ARTIŞ!

Düzce'de ise son günlerde rakamlarda ciddi artış söz konusu oldu. Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nce bir çok yeni karar alınırken, Düzcelilerin sosyal mesafe kurallarına uymaması ve sokaklara çıkması dikkatlerden kaçmadı. Düzce'de İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerin il genelinde 11 Nisan tarihinde gerçekleştirdiği onlarca testin 8'i pozitif çıktı. Böylelikle gün içinde 85 olan vaka sayısı akşam saatlerinde 81 olan 90’a  yükseldi.

4 YOĞUN BAKIM 3 ENTÜBE HASTA VAR

Düzce'de Korona Virüs testi pozitif çıkan 90 hastanın 4'ü hastanelerde yoğun bakımda yatarken 3’ü ise entübe olarak solunum cihazlarına bağlı tedavilerini sürdürüyor.

BÖLGEMİZDE 2.200 VAKA VAR

Düzce’ye komşu illerde ise vaka sayılarında ciddi artış söz konusu. Sakarya’da vaka sayısının bin 500’ü geçtiği, Zonguldak’ın vaka sayısının ise 600 sayısına ulaştığı öğrenilirken, Bolu’da da vaka sayısı 100’ü geçti.

İŞİN YOKSA SOKAĞA ÇIKMA!

Düzce’de vaka sayısının artış nedeninin vatandaşların işi olmadığı halde sokaklara çıkmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Kapatılan caddeler, yeni kararlara rağmen Düzceliler sokaklara çıkmayarak umursamaz tavırlar göstermesi yok artık dedirtiyor. Vaka sayısının 90’a yükselmesi ile birlikte vatandaşların bir nebze olsun sokağa çıkmaması bekleniyor.

ENTÜBASYON NEDİR?

Çoğunlukla solunum yetmezliğindeki hastaları solunum cihazına bağlayabilmek için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru takmak gerekir. Bu boru takma işlemine "entübasyon" denir. Bu borunun bir ucu nefes borusu yoluyla akciğerlere ulaşırken diğer ucuna akciğerlere hava üfleyen cihazlar bağlanır. Solunum yetmezliğindeki hastalarda entübe etmek ve solunum cihazına bağlamak çoğu zaman hasta için hayat kurtarıcıdır ve yapılması zorunludur.