Elektronik sigaralar daha fazla kanser ve kalp hastalığı riski taşıyor

Elektronik sigaralar daha fazla kanser ve kalp hastalığı riski taşıyor
1.02.2018 - 10:16
944

 Sigara tiryakileri, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle veya sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanımına yöneliyor. Genel algı ise elektronik sigaraların 'zararsız' olduğu şeklinde.

Ancak bir araştırmaya göre bu bir yanıldı. New York University School of Medicine tarafından yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre elektronik sigaralar "daha yüksek" kalp hastalığı ve kanser riski oluşturabilir.

Araştırma kapsamında yapılan deneylerde 10 yıllık "hafif" elektronik sigara kullanımının dengine (gerçekte 12 hafta) maruz bırakılan fareler, idrar torbaları, kalpleri ve akciğerlerinde DNA hasarı yaşadı. Aynı zamanda hem akciğer proteinleri hem de DNA yenilenmeleri sınırlandı. Yani kanser oldular.

Kobaylar üzerinde daha fazla test yapılmadan kesin bir karara ulaşmanın mümkün olmadığı belirtiliyor. Araştırmanın yazarı Moon-shong'un Bloomberg'e verdiği demece göre henüz normal sigaraların mı yoksa elektronik sigaraların mı daha zararlı olduğu konusunda bir sonuca ulaşılamadı.

Elektronik sigaraların 'muhtemelen' daha az zararlı olduklarına yönelik araştırmalar bulunsa da bu araştırma, nikotinin dönüşümünün bir kısmının vücutta gerçekleştiğini belirtiyor ve bu yüzden de aynı tehlike ile karşı karşıya olunduğu da ifade edilebilir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız