Bonzai değil ev yapımı zehir...

Basına sık sık yansıyan zombi görüntülerinin nedeni ev yapımı uyuşturucu çıktı

Bonzai değil ev yapımı zehir...
15.06.2017 - 10:34
3202

 Medyaya sık sık 'içler acısı manzara' gibi başlıklarla yansıyan uyuşturucu bağımlısı gençlerin görüntülerinin altında ev yapımı uyuşturucunun yattığı ortaya çıktı.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, kamuoyunda 'zombi' olarak tabir edilen uyuşturucu bağımlısı gençlerin artışında yurtdışında üretilen Bonzai gibi sentetik uyuşturucuların kullanımındaki artış yatmıyor. Yürümekte, konuşmakta zorlanan zaman zaman baygın halde görüntülenen gençler yeni yeni palazlanan 'evde uyuşturucu sektörü'nün kurbanı.

 BONZAİ PAHALI OLUNCA EV YAPIMI UYUŞTURCUYA YÖNELDİLER

Çeşitli otlar ve zehirli kimyasalların karıştırılmasıyla hazırlanan ev yapımı uyuşturucular, yurtdışında üretilen bonzainin pahalı olması ve Emniyet'in operasyonları nedeniyle az bulunması nedeniyle daha çok rağbet görmeye başladı. Emniyet yetkilileri yavşan otu ile damiana çayı yapraklarına sinek ilacı, aseton gibi farklı kimyasallar püskürtülerek hazırlanan uyuşturucunun gençler arasında yayıldığı bilgisini paylaşırken "Bu tarz uyuşturucular vücudu çabuk zehirliyor. İkinci ya da 3. kullanımda ölüm kaçınılmaz" uyarısını yaptı.

EMNİYET HAREKETE GEÇTİ

Yeni zehir sektörünün hızla yaygınlaşması Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de hareke geçirdi. Son yıllarda merdiven altı üretimde artış gösteren uyuşturucu maddelerin önlenmesine yönelik bir rapor hazırlayan Emniyet, İçişleri Bakanlığı'ndan önlem alınmasını istedi. Raporda uyuşturucu madde üretiminde kullanılan bazı bitki türlerinin ithalatı ve satışlarında sınırlamalara gidilmesi istendi. Bakanlığın üzerinde çalıştığı tespitlerde, özellikle sentetik uyuşturucu yapımında kullanılan 'yavşan' otu ile 'damiana' çayının satışlarında sınırlama getirilmesi talep edildi. Raporda, aktarlarda kolaylıkla satılan bu bitkilerin satışına sınırlama ya da yasak getirilmesi gerektiği belirtidi.

İNTERNET ÜZERİNDEN DE SATIYORLAR

Diğer yandan, yavşan otu ve damiana çayı ürünleri aktarlar dışında internet ortamında da satılabiliyor. Uyarıcı özelliğe sahip damiana türü çayların 100 gramı 5 ile 10 TL arasında satılabiliyor. Yavşan otunun 100 gramı ise 20 TL'den satışa sunuluyor.

KARAR

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • TAHİR BİLEN
  TAHİR BİLEN
  3.04.2021 18:41

  OĞLUMDA OLSA TORUNUMDA OLSAUYUŞTURUCUDAN ZEHİRLENEN VE ÖLENE HİÇ ÜZÜLMEM GRAMDA OLSA GÖZYAŞI DÖKMEM

 • TAHİR BİLEN
  TAHİR BİLEN
  3.04.2021 18:41

  OĞLUMDA OLSA TORUNUMDA OLSAUYUŞTURUCUDAN ZEHİRLENEN VE ÖLENE HİÇ ÜZÜLMEM GRAMDA OLSA GÖZYAŞI DÖKMEM

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız