Dünya MS Günü, Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor...

27 Mayıs Dünya MS Günü, Türkiye’nin her bölgesinde farklı farklı etkinlikler düzenlenerek, hastalığın dahi iyi tanınması için çalışılıyor.

 Dünya MS Günü, Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor...
31.05.2017 - 09:47
3810

Multipl Skleroz (MS) hastalığın tanınması ve tedavisinin yanı sıra toplum farkındalığı yaratmak amacıyla  27 Mayıs Dünya MS Günü, Türkiye’nin her bölgesinde  farklı farklı etkinlikler düzenlenerek, hastalığın dahi iyi tanınması için çalışılıyor.

İlk olarak 2013 yılında Türkiye’de kutlanmaya başlanan Dünya Multipl Skleroz (MS) Haftası çerçevesinde, son yılların en önemli hastalıklarından biri olan MS ile ilgili farkındalık yaratmak ve toplumu hastalık konusunda bilinçlendirmek adına bir dizi etkinlikler yapılmaktadır.

Bu çerçevede Türkiye Multipl Sekleroz Derneği, İstanbul’da bir dizi etkinlik yaptı. Çeşitli konuşmaların yapıldığı ve hastalıkla mücadelede bilimin geldiği son aşama konferansa katılan dinleyicilere anlatılırken,

Konya’da yaşayan MS’li fotoğraf sanatçısı İsmail Değirmenci, “ Engelleri Aşmak” konulu fotoğraf sergisi, toplantıya katılanlar tarafından büyük bir beğeni ile karşılandı.

Toplantıya bir tebliğ ile katılan ve MS hastalığının Türkiye’de tanınmasında önemli emeği olan ve binlerce MS hastası olan Prof. Dr. Sabahattin Saip’e, yıllardır MS hastalığı ile mücadele eden Yalçın Alagöz, Şenay hediyelik tarafından tasarlanan ve üzerinde deniz ürünlerinin işlendiği çapara hediye edildi.

Toplantıda ayrıca, Yılın MS’li yakını, yılın MS dostu plaketleri verildi.