Tokalaştıktan sonra ellerinizi yıkayın

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan, grip virüsünün toplumun yüzde 30unu etkilediğini düşündüğünü belirterek,

Tokalaştıktan sonra ellerinizi yıkayın
8.01.2016 - 17:34
1289

 Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Mahir Arslan, grip virüsünün toplumun yüzde 30'unu etkilediğini düşündüğünü belirterek, "Vatandaşlarımızın tokalaştıktan sonra takıntı olmayacak şekilde ellerini yıkamalarını tavsiye ediyorum" uyarısında bulundu.

"Grip virüsü hakikaten bu 2009’daki virüsten sonra hala dolaşımda bulunan bir virüs ama bu yıl geçen yıllara göre çok daha fazla salgına yol açtı" diyen Sağlık İl Müdürü Dr. Mahir Arslan, "Toplumun yaklaşık yüzde 30’unu etkilediğini düşünmekteyiz. Poliklinik başvurularımızın yaklaşık yüzde 25’ini bu grip başvuruları oluşturuyor. Hastalarımızda özellikle ateş ve öksürük şikayetleri çok daha ön planda yer alıyor. Toplum genelinde oldukça yaygın. Tabi ki bu yıl hava durumunun farklı seyretmesi bunda etken olabilir" diye konuştu.

Sağlık Müdürü Arslan,  "Kalabalık ortamda daha fazla yaşama kar yağması gibi doğal olayların biraz daha az gözlenmesi bunları tetiklemiş gibi görünüyor ama virüsün yapısındaki küçük değişikliklerde salgında etkili olmaktadır. İnsanların dolayısıyla kalabalık ortamda fazla bulunmamaları ve kişisel hijyenlerine gerek solunum yolları ile bulaşacak gerekse üzere temasla bulaşacak mikroorganizmalardan korunmaları için temizliklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Hastanın yanında çok fazla bulunmamaları kendilerini korumak için gerekirse maske yada gözlük takmaları gibi ek önlemler almaları gerekiyor" ifadesinde bulundu.