Salgın gibi!

İl Sağlık Müdürü DR. Yasin Yılmaz, solonum yolu enfeksiyonlarında artış gözlemlediklerini ve hastanelerde yoğunluk yaşandığına dikkat çekerek, vatandaşların hijyen, beslenmeye ve korunma tedbirlerine dikkat etmelerini istedi.

Salgın gibi!
9.01.2023 - 12:24
Haber Merkezi
1916
2

Düzce’de son dönemde hem büyükler hem küçükler üzerine etkili olan viral enfeksiyonlar geçmeyen ateş, halsizlik ve geçmeyen öksürüğe neden oluyor. Özellikle acil servisler  yoğunluk yaşanırken, İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, viral enfeksiyonların, süper enfeksiyona dönüştüğünü vatandaşların pandemi döneminde olduğu gibi hijyen kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan pandemi sürecinde insanlar maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat ederek hem koronavirüs salgınının sona ermesine yardımcı olurken hemde grip, soğuk algınlığı adı verilen hastalıklara neden olan viral enfeksiyonlarının gelişmesini de engellediler. Pandemi tedbirlerinin sona ermesi ile damlacık yoluyla bulaşan viral enfeksiyonlarda son dönemde görülen artışla birlikte geçmeyen ateş, geçmeyen öksürük, ciğerde ağır hissi gibi hastalıklar çoğalmaya başladı. Vatandaşlar acil servisin yolunu tutarken, salgın olduğu konusunda da panik yapmaya başladılar.

Konuyla ilgili olarak bilgiler veren İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, covidden korunma tedbirlerinin bir yandan da grip ve soğuk algınlığından korunma tedbirleri olduğuna dikkat çekerek “Hava değişimi ile birlikte tüm Türkiye’de bir nezle, grip, soğuk algınlığı dediğimiz semptomlar bir çok vatandaşlımızda görülmeye başlandı. Aslında bizim Covid’den korunma tedbirlerimiz aslında soğuk algınlığından korunma tedbirlerimizdi. Maske, mesafe ve hijyen kurallar damlacık yoluyla bulaşan bütün viralleri engelleyen yöntemdi. Bu yönetimleri serbest bırakmamızla birlikte damlacık yoluyla bulaşan bütün viral enfeksiyonlar hastalık yapar hale geldi. Vatandaşlar olarak bütün bu kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle el hijyeni konusuna dikkat ederek, maske takıp kendimizi sağlıklı ya da hasta insanlardan, sağlıklı insanları ise kendimizden koruyabiliriz. Bu kurallara uyabiliriz. Bu şekilde bulaşmayı azaltabiliriz” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın tanı kitleri gönderdiğini söyleyen Yılmaz, “Şu anda farklı, farklı viral enfeksiyonların etken olduğunu görüyoruz. Bakanlığımız 4 farklı tanı kitinden oluşan kit gönderdi. Hangi hastalığın olduğunu tespit edebilir olduk” ifadelerini kullandı.

Viral enfenksiyonların, süper enfeksiyonlara geçiş yaptığına işaret eden Yılmaz, “Covid dolayısı ile diğer viral enfeksiyonların hastalık yapma oranı azalmıştı hatta yapamamışlardı. Şimdilerde toplum içine dahil olmasıyla hastalık yapabiliyorlar ve farklı belirtiler gösterebiliyorlar. Öksürük 1 aya kadar uzayabiliyor. Viral enfeksiyonlardan sonra süper enfeksiyonlar var. Bakteriyel enfeksiyonlar, akciğer enfeksiyonu, pnömoni gibi durumlar ortaya çıkıyor. Viral enfeksiyonlara yakalandığımız zaman düzenli beslenmemiz hata yakalanmadan düzenli beslenmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Özellikle uyku düzenine dikkat edilmesi isteyen Yılmaz, “Bağışıklığı kuvvetlendirmemiz lazım. Bağışıklık hormonu gece uyurken salgılanır. Uyku düzenimizin iyi olması lazım. Stres faktöründen uzak durmamız lazım. Bu şekilde direncimiz artmış oluyor. Beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle sebze ve meyveden iyi beslenmemiz lazım” dedi.

Süper enfeksiyonların vücut direnicini en alt seviyeye düşürdüğünü vurgulayan İl Sağlık Müdürü Yılmaz, “Süper enfeksiyonlar ekleniyor ve direncimizi koruyamazsak, düşmeyen ateşler, öksürük ciğerlerden gelmeye başlar. Hareket kabiliyetimiz kısalır. Bunlar akciğer enfeksiyonunun belirtilerindendir. Burada hastanelerimize ya da aile hekimlerine müracaat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Artış yaşandığına dikkat çeken Yılmaz, “Belli bir artış sayımız oldu. Tüm Türkiye’de belli artış oldu. Bakanımız açıklama yaptı. Dikkat edelim hijyen kurallarına dikkat edelim dedi. Sağlıklı bireyleri koruma adına maske takabiliriz dedi. İlimizde belli bir yoğunluğumuz var Sağlık çalışanı arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyorlar. Daha önce olduğu gibi bu döneminde sağlıklı bir şekilde atlatacağız.

Grip aşıları da covid aşıları da halen olabiliyor. Aşısı tekrar güncellemesi gelenler ya da covid geçiren vatandaşlarımız aşı olabilirler. Grip aşısı da olabilirler” şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt