Eczacılar karlarının artmasını bekliyor…

Eczacılar, yıllardır düzenlenmeyen ilaç fiyat kararnamesinin elden geçirilmesini bekliyor. İlaçta kar marjının düşük olmasının maliyetlerini karşılamadığını söyleyen Eczacı Yalçın Bakır, ilaç fiyatlarının artmasının eczacıların lehine bir durum olmadığını dile getirdi.

Eczacılar karlarının artmasını bekliyor…
6.08.2022 - 19:01
Haber Merkezi
728

Eczacıların kârlılık oranlarını belirleyen ilaç fiyat kararnamesinde temmuzda yapılan güncelleme, bu oranı iyileştirmeye yetmedi. Güncellemeyi yeterli bulmayan eczacılar, ülke genelinde iş bırakmaya karar verdi.

İLAÇ FİYATLARINA GÜNCELLEME YAPILMADI

İlaç fiyat kararnamesinin yeniden güncellenmesini isteyen Eczacılar Odası Düzce Temsilcisi Yalçın Bakır, "İlaç fiyatları ve fiyatlardaki kar marjının belirlenmesi sağlık bakanlığı tarafından yapılıyor. Biz bu konuda belirleyici değiliz. Sağlık Bakanlığı hangi fiyattan satılacak derse ondan satarız. Tüm Türkiye’de bu geçerlidir. 2009 yılından bu yana güncellenmeyen ilaç fiyat kararnamesi vardı. 0’dan 100 liraya kadar olan ilaçlarda yüzde 25, 100 lira, 200 lira olan ilaçlarda yüzde 16, 200 lira üstü olan ilaçlarda yüzde 12’ydi. Geçtiğimiz temmuz ayına kadar böyleydi. Yıllarca tüm giderlerde inanılmaz artışlar olurken, elektrik, personel , kira fiyatlarında, ilaç fiyatlarına güncelleme yapılmadı. 0’dan 100 liraya kadar olan ilaçlarda yüzde 25 kar marşı belki kabul edilebilirdi ancak, ilaç fiyatlarına zam gele gele şu anda yüz liranın altına ilaç kalmadı diyebiliriz." dedi.

Şu anda eczacıların kar marjının yüzde 15, 16’larda olduğunu söyleyen Bakır, bunun da eczacıların maliyetini karşılamadığını dile getirdi.

Eczacıların, ilaç fiyatlarına zam gelmesinden yana olmadığının altını çizen Bakır, " Benim bahsettiğim ilaç fiyatlarındaki kar marjının artırılması. İlaç fiyatları zaman içinde artış gösteriyor ama, bu bizim lehimize bir durum değil. Gittikçe kar marjımız düşüyor. Sürdürebilir sağlık hizmeti için kar marjımıza düzenleme lazım. Zannediliyor ki biz ilaçlara zam gelsin istiyoruz, fiyatlar arttıkça bizim kazancımız düşüyor. Yapılan araştırmaya göre her iki eczaneden birinin kredi borcu var. Biz üstümüze binen yükün kaldırılması için kredi çekiyoruz, personel azaltıyoruz." şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız