Sıcakta "ishal"e dikkat!

Düzce’de son dönemde arttığı iddia edilen ishal vakalarıyla ilgili açıklama yapan Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, vakaların salgın düzeyine ulaşmadığını ve mevsim normallerinde seyrettiğini söyledi. Yılmaz ayrıca sıcak havalarda ishal vakalarının arttığını vurgulayarak, vatandaşların dikkat etmeleri gereken konular hakkında da bilgiler verdi.

26.07.2022 - 18:31
Haber Merkezi
709

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan ishal vakaları nedeniyle vatandaşlar acil servislere akın ediyorlar. Mevsimsel olarak hem yiyeceklerden hemde güneş çarpmalarından kaynaklanan ishal vakalarının artışa geçtiği iddialarıyla ilgili olarak açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, vakaların salgın boyutuna ulaşmadığını mevsim normallerinde seyrettiğini söyledi.

GÜNEŞTE DURMAYIN!

Yılmaz, “Yaz aylarıyla birlikte sıcakların artmasıyla besinlerin daha çok bozulma durumu oluyor. O yüzden besinleri daha dikkatli yıkamamız gerekiyor. Yemekleri de bekletmeden tüketmemiz gerekiyor. İshal vakalarını önlemenin birinci şartı bu. İkincisi de sıcak çarpmalarından kaynaklanan ishal vakaları olabiliyor. Yüksek sıcaklığın etkili olduğu dönemlerde dışarıda durmamak gerekiyor. Mümkün olduğu kadar gölgede kalmak gerekiyor. Ya da özellikle öğlen saatlerinde güneşte durmamalı. Sıcak çarpmasından dolayı ishal vakaları da artabiliyor. İllaki dışarı çıkmak gerekiyorsa başımızı koruyucu tedbirler almalıyız." dedi.

MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE DEĞİL

İshal vakaları ile ilgili erken uyarı sisteminin devrede olduğunu söyleyen Yılmaz, " İshal vakalarında mevsimsel normallerin üzerinde seyreden bir durum söz konusu değil. Vatandaşlarımızın temizliğe, sıcaklığa ve yemek tüketimine dikkat etmesini tavsiye ediyoruz." şeklinde konuştu.

Hava sıcaklıklarının yarından itibaren daha da armasıyla ilgili olarak ise Yılmaz, özellikle kronik rahatsızlığı olan, belli bir yaş üstündeki ve engelli olan vatandaşların dışarıya çıkmaması uyarısında bulundu.


Editör: N. Cingirt