Vakalar 4 kat arttı!

Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce’de de haftalık koronavirüs vaka sayısında dikkat çeken artış görüldü. İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz Oxijen tv'ye yaptığı açıklamada, Düzce'de vaka sayılarının 4 kat arttığını ve 240'a çıktığını söyledi.

Vakalar 4 kat arttı!
21.07.2022 - 20:16
Güncelleme 22.07.2022 - 07:47
Haber Merkezi
927

Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce’de de haftalık koronavirüs vaka sayısında dikkat çeken artış görüldü. İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz Oxijen tv'ye yaptığı açıklamada, Düzce'de vaka sayılarının 4 kat arttığını ve 240'a çıktığını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı rakamlar koronavirüsün geri döndüğünü gösterirken, Türkiye genelinde olduğu gibi Düzce'de de vaka sayıları artışa geçti.

Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, koronavirüs rakamları ve hastanedeki hasta sayılarıyla ilgili bilgiler verirken, özellikle 50 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara uyarılarda bulundu.

DÜZCE'DE VAKA SAYISI 4 KAT ARTTI

Yılmaz, " Sayın bakanımızın da açıkladığı gibi bayram öncesinden başlayarak vakalar  4 kat arttı. Öncesinde biliyorsunuz 60-70 rakamlarından söz ediyorduk, 4 kat artınca 240’a ulaştı. Biz vatandaşlarımıza hatırlatma dozlarını söylemek istiyoruz. Daha önce hep birlikte başardık, yine başaracağız. Şu anda hastanelerimizde yatış yükümüz yok. Yatan hasta sayımız çok değil." dedi.

HATIRLATMA AŞISI UYARISI

Pozitif vaka sayılarının  gün geçtikçe arttığını söyleyen Yılmaz, " O yüzden 50 yaş üstünde olup da kronik rahatsızlığı olan tüm vatandaşlarımızı sağlık merkezlerimize, aile hekimliklerimize , aşı merkezimize randevulu ve randevusuz bekliyoruz. Hatırlatma dozlarını önemsiyoruz. Bunun dışında kalabalık ortamlardan kronik rahatsızlığı olan büyüklerimizin uzak durmasını istiyoruz. Özellikle hapşırık, öksürük bulunan ortamlardan kendilerini uzak tutmalarını istiyoruz. Böyle bir ortamdaysalar da maskelerini mutlaka takmalarını istiyoruz. Herkesin kendi kişisel koruyucu tedbirlerin alması gerekiyor." şeklinde konuştu.

YENİ VARYASYONUN SEMPTOMLARI

Yılmaz, koranavirüsün yeni varyasyonunun gösterdiği belirtileri ise şöyle anlattı:

"Hem aşının faydası var hem de virüs mutasyona uğrayıp gücünü kaybetti. Şu anda 5 semptom üzerinde duruluyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, baş ağrısı, eklemlerde kırgınlık şeklinde. Daha öncekinde akciğer tutunumu daha fazlaydı ama bu varyasyonda hiç yok değil ama daha az. Mümkün olduğu kadar kendimizi koruyarak bu hastalığı yenebiliriz diye düşünüyoruz.  6 aylık dönemi tamamlayanların hatırlatma aşılarını yapmalarını ve kalabalık ortamlarda maske kullanmalarını önerebiliriz"


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız