"ÖLMEK İÇİN DEĞİL HİZMET İÇİN İŞYERLERİNDEYİZ!"

SES Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz, " Ölmek için değil hizmet için işyerlerimizdeyiz" diyerek, sağlık alanında yaşanan şiddetin, kadın cinayetlerinin sorumlusunun caydırıcı yasal düzenlemeyi yapmayan siyasi irade olduğunu dile getirdi.

"ÖLMEK İÇİN DEĞİL HİZMET İÇİN İŞYERLERİNDEYİZ!"
21.01.2022 - 20:51
Kaynak: Haber Merkezi
891

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası SES üyeleri, sağlıkta yaşanan şiddet ve kadın cinayetlerine  dikkat çekmek için Atatürk Devlet Hastanesi önünde bir araya geldi.

SES Düzce İl Temsilcisi Cemal Yılmaz yaptığı basın açıklamasında, iş yerlerine sağlık hizmeti üretmek için geldiklerini, şiddette maruz kalmak, canlarını vermek için gelmediklerini belirtti.

Yılmaz, " Son bir haftada 2 doktorumuz rehin alınmış, İstanbul Şehir Hastanesi’nde hamile olduğunu söylediği halde bir kadın arkadaşımız saçlarından sürüklenip karnından tekmelenerek şiddete uğramış, yine dün, ulusal basına da yansıdığı gibi 4-5 iş yerinde sağlıkta şiddet olayı yaşanmıştır. Hakkınız Ödenmez deyip ödemeyenler en azından canımızı, bireysel dokunulmazlığımızı sağlamak zorundadırlar. Hemen hemen her gün bir çok iş yerinde, Sağlık Emekçileri fiziksel ve sözel şiddete maruz kalmaktadır.  Kurumlarda arkadaşlarımız artık beyaz kod bile vermiyor. Başta Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının olmak üzere bugün sağlık emekçilerinin gerek can güvenliği gerekse çalışma güvencesi yoktur." dedi.

Yılmaz tüm bunların yaşanma nedenlerini ise şöyle sıraladı:

"Sağlıkta dönüşüm ile halkın sağlık hizmetine ulaşmak için cebinden daha fazla para harcamak zorunda kalması ve sağlık hizmetine ulaşımda eşitsizliklerin bulunması, sağlık hizmetlerine ayrılan bütçenin giderek kısıtlanmasından dolayı sağlık hizmetlerinde demirbaş ve sarf malzeme eksikliği yaşanmasına bağlı olarak hizmetlerde aksamaların yaşanması, Garanti ödemelere ayrılan ödeneğin eksik personel istihdamına ve malzeme teminine ayrılmaması, Personel yetersizliğinden dolayı iş yükü yoğunluğunun altında ezilen sağlık emekçilerinin tükenmişlik sendromuna girmeleri, İki yılı aşkın süredir devam eden pandemiye bağlı olarak artan iş yükü, Sağlıkta şiddetin önlenmesi için çıkarılan yasanın yetersiz olması, cezanın az olmasından dolayı caydırıcılığının bulunmaması,  Halkımız üzerinde Sağlık emekçisinden beklentilerinin çok yüksek tutulması"


Editör: N. Cingirt