Hastane randevusuna gitmeyenler dikkat!

Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerinden aldıkları randevularına gitmeyen vatandaşlara, randevuyu iptal etmedikleri takdirde yaptırım uygulamak için harekete geçti.

Hastane randevusuna gitmeyenler dikkat!
22.12.2022 - 07:51
Kaynak: Haber Merkezi
2149
1

Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerinden aldıkları randevularına gitmeyen vatandaşlara, randevuyu iptal etmedikleri takdirde yaptırım uygulamak için harekete geçti. Böylelikle, gitmeyeceği randevuyu iptal etmeyen vatandaşlar 15 gün boyunca aynı branştan randevu alamayacak. Bakanlığın verilerine göre, randevuya gitmeme oranı yüzde 21 olarak belirlendi.

Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki hasta yoğunluğunu kontrol altına alabilmek için randevusuna gelmeyen vatandaşlara yaptırım uygulama kararı aldı. Aldığı randevuya gitmeyen vatandaşlar 15 gün boyunca aynı branştan randevu alamayacak.

Bu yaptırımla karşılaşmamak için hastalar randevu saatine kadar iptal işlemi yapabilecek. Benzer uygulama yaklaşık 2 ay önce nüfus müdürlüklerinde başlamıştı.

EKİM AYINDA RANDEVUYA GİTMEME ORANI YÜZDE 21

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her 4 randevudan birine gidilmediğini açıklamış ve randevu bulamama sorununun önemli bir nedeninin de bu olduğunu belirtmişti.

Bakanlığın verilerine göre, Ekim 2022'de 17 milyon 99 bin 328 randevu vatandaşların hizmetine sunuldu. Bu ayda toplam 13 milyon 623 bin 42 randevu alındı, bunların 10 milyon 757 bin 35'i muayeneye dönüştü.

Toplam 2 milyon 866 bin 7 randevu alındığı halde muayeneye dönüşmedi, bu dönemde randevuya gitmeme oranı yüzde 21 olarak belirlendi.


Editör: N. Cingirt