MEVZU HALK SAĞLIĞI OLUNCA CÜNEYT YEMENİCİ ARADI, GÖSTERDİĞİ DUYARLILIKTAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM

MEVZU HALK SAĞLIĞI OLUNCA CÜNEYT YEMENİCİ ARADI, GÖSTERDİĞİ DUYARLILIKTAN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM
11.08.2021 - 11:09
Güncelleme 12.08.2021 - 23:18
Kaynak: Özel Haber
1820

6 Ağustos tarihinde eski belediye başkanımız Cüneyt Yemenici ile alakalı olarak şu soruları yöneltmiştim.

"Cüneyt Yemenici’nin iddiasına göre arıtma tesisi bitince içme suyu ile alakalı tüm problemler bitecekti.

Sosyal sorumluluk gereği eski bir belediye başkanı hem de sağlıkçı bir belediye başkanı olarak bu sorgulamayı yapması gerekirken bu suskunluk neyin nesi ki?

Yoksa Cumhur İttifakı gereği bu sorgulamaları yapmak yasak mı?"

Ve dün Cüneyt Yemenici ile bu soruların kapsamı dâhilinde telefonda da olsa ilk defa yüz yüze görüşmemiz bir görüşmemiz gerçekleşmiş oldu. Telefon numaramın kendisinde kayıtlı olacağını hiç düşünmemiştim doğruyu söylemek gerekirse.

Halk sağlığı mevzu olunca Cumhur İttifakı filan demeden gösterdiği duyarlılıktan dolayı Akçakoca halkı adına kendisine teşekkür ediyorum, darısı çok çok az bir ihtimal dahi olsa belediye başkanı Okan Yanmaz’ın başına diyorum. Çok az bir ihtimal diyorum çünkü bu açıklamaları bir an önce yapması halk sağlığı açısından bir mecburiyetti.

Önce kötü haberden başlıyayım.

Akçakoca Belediyesinin Atık Su Arıtma Tesisindeki 4 havuzdan biri çalıştırılıyormuş ve bir havuzun yeterli olduğu iddia ediliyormuş.

Cüneyt Yemenici bu kanaatte değil tabii ki, tek havuz çalıştırılarak yapılan atık su arıtmasının arıtma sayılamayacağının altını da çizdi.

Tek havuzun çalıştırılmasının da bu tesisin çok enerji çektiğini ve enerji tasarrufu kaynaklı olabileceğine dair bir tahminde bulundu.

Atık su arıtma tesisinin çok enerji çekmesi ile alakalı olarak bu tesisi Akçakoca’ya kazandırılmasında büyük katkısı olan eski belediye başkanlarından Erol Solak’ın da kamuoyuna bir açıklama yapma zamanı geldi de geçti bile. Halk sağlığı söz konusu olunca suskun kalmayacağını umuyorum.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğünce Değirmenağzı ve Çınar plajlarında numunelerin alınmamasının büyük bir ihmal olduğuna dair görüş belirttim, itiraz etmedi, yani mutabık kaldık.

Bu arada bu haber yalandır diye atarlı olacaklara bir not düşeyim, atık su arıtma su tesisi 4/1 oranda çalıştırılıyorsa harcayacağı enerji bellidir, tam kapasite ile çalıştırılıyorsa harcayacağı enerji bellidir. Hesaplaması çok kolaydır. Yani atarlı olmadan önce bir düşünüvermelerinde fayda vardır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığının ilk yıllarında bu tesisin açılışını da yapmıştı, yani bir nevi sahipliğini de yüklenmişti. Bu sebeple AKP İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu’nun da bu tesisinin dört dörtlük çalıştırılmasına sahip çıkması gerektiği çok nettir.

Halkın sağlığı söz konusu olunca kimseye suskunluk yakışmaz.

Şimdi iyi haberi vereyim.

İçme suyunda sağlığımızı etkileyecek herhangi bir unsurun bulunmadığını evinde de musluk suyunu kullandığını ve içtiğini belirtti.

Kendisine şu soruyu yönelttim hemen.:

Madem öyle Ankara’ya halk sağlığı laboratuvarına gönderile noro, rota ve adeon vüris değerlerinin tahlilinin yapılması için gönderilen numunelerin ihtiva değerler niçin açıklanmıyor?

Açıklanmamasının doğru olmadığını ancak yine de içme suyunun sağlığımız açısından bir tehlike oluşturma ihtimalinin olmadığının tekrar altını çizdi.

Akçakoca İlçe Sağlık Müdürlüğünün resmi sayfasında da bu yönde bir paylaşım olmadığını belirttiğimde de şu cevabı aldım:

İlçe Sağlık Müdürü Numan Çabuk’un pandemi aşılamaları dolayısı ile çok yoğun olduğu için ishal, mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara yol açabilecek bu virüslerin Akçakoca’nın içme suyunda bulunmadığını kesinlikle ortaya koyabilecek bu tahlil neticelerini fırsat bulduğunda açıklayacağına dair kanaat belirtti.

Bakalım İlçe Sağlık Müdürümüz Numan Çabuk, Cüneyt Yemenici’yi haklı çıkarabilecek mi?

Bu yazı bir telefon görüşmesine dayanmaktadır, bir zihin sürçmesi neticesinde yanlış aktardığım bir şey varsa Cüneyt Yemenici elbette ki düzeltme hakkını kullanacaktır.

**

Bu telefon görüşmesini yazıya döküp dökmemeyi çok düşündüm hatta birkaç arkadaşıma da danıştım ancak netice de halk sağlığının öncelik taşıdığını ve de bu açıklamaların halk sağlığını birinci dereceden ilgilendirdiği için bu telefon görüşmesini yazıya dökmeye karar verdim.

**

HAMİŞ: Mahalli basınımızın mümtaz temsilcilerinden herhangi biri atık su arıtma tesisi ile alakalı olarak 5N 1K ilkelerini kapsayacak dört dörtlük bir haber yaptığı takdirde 400 TL bonus ödemeyi garanti ediyorum. Her ne kadar 5 dakikada şipşak 400 TL kazandıkları vaki olsa da, bir emeklinin 400 TL’sini alabilmek için biraz terlemeye razı gelen mümtaz bir temsilcimizin çıkacağını çok az bir ihtimal dahi olsa umuyorum, ummak istiyorum.

 

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt