Okan Başkan haklı çıktı

  • 23.12.2023 12:54

“Dalgakıranlar yapılmasaydı ne Kamelya, ne Ak Bey, ne de Çapa kalırdı. Dev dalgalar Çınar caddesinde birçok esnafı mağdur eder, evler büyük zarar görürdü…”

Akçakoca ilçesinde yapımına karar verilen Dalgakıranlara bazı siyasi partiler ve çevreye duyarlı bazı kesimler karşı çıkmıştı. Hatta bir grup duyarlı insan Akçakoca belediye meclisine giderek konunun muhataplarından bilgi almak istemişti.

Çevrecilerin de bulunduğu meclis oturumunda yapılan görüşmelerde Okan Yanmaz dalgakıranların yapılmasının ilçenin geleceği açısından şart olduğunu anlatı.

Başkan Yanmaz,  salonda bulunanlara elektronik ekran marifetiyle kıyı erozyona sebep olan sert dalgaların vurduğu sahil bandı  ile bağlantısının kesilmesinin ertelenemez bir zorunluluk olduğunun altını çizdi.

Aynı görüşmede Başkan Yanmaz, eğer dalgakıranlar yapılmazsa Osmaniye Mahallesinin çınar üstünde bulunan binaların denize kayma riskinin oluşacağını, Akçakoca turizminin gelecekte çok büyük ivme kaybedeceğini söyledikten sonra,  belediye başkanı olarak bu riski göze alamayacaklarını söylemişti.

 Yapılan görüşmeler ve yoğun tartışmalar sonrası yüklenici firma Çınar caddesi bölgesinde denize paralel olarak dalgakıranların yapımını tamamladı.

Geçtiğimiz ay, Akçakoca tarihinin belki de en büyük fırtınası ile birlikte gelen dev dalgalarla boğuşmak zorunda kalan dalgakıranlar çok en önemli sınavını verdi.

Meteoroloji yetkililerinin 8 metre yükseklik olarak tespit ettiği dev dalgalar, doğudan batıya kilometrelerce savunmasız kalan sahillerimizde, balıkçı barınağı içinde çok büyük zararlara neden oldu.

Kıyıya paralel olarak yapımı tamamlanan dalgakıranlar sayesinde sadece Çınar caddesinde ve sahilinde hiçbir hasar oluşmadı.

Eğer bu dalgakıranlar olmasaydı Çınar caddesinde faaliyet gösteren Ak Bey, Kamelya, Çapa gibi işletmelerde büyük hasarlar oluşacağı gibi caddede  büyük hasar görecek belki de evler bu durumdan olumsuz etkilenmiş olacaktı.

Örneğin Kale bölgesinde dalgakıran yapılmadığı için Kale plajı içindeki sosyal tesis ile Kadınlar plajı yerle bir oldu. Karaburun plajı perişan oldu. Çuhallı sahili darmaduman oldu. Fırtına sadece Kale plajında en az 10 milyon TL maddi zarar açtı.

Son sınavdan başarıyla çıkan dalgakıranlar Belediye Başkanı Okan Yanmaz haklı çıkardığı gibi, Akçakoca’yı yöneten siyasi erke ve devlet aklına da çok açık mesaj verdi:

Eliniz çabuk tutun!  Dalgakıranların yapımı ile ilave mendirek inşaatına bir an önce başlayın.

 Çünkü gideceğimiz başka bir deniz sığınacağımız başka bir liman yok!

 Akçakoca hepimizin!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız