INSAN UYUR, SU UYUMAZ

  • 31.05.2020 00:00

 Geçen yıl yaşadığımız sel felaketinden sonra uzun süre musluktan çamur akan sularla karşılaşmıştık. Damacana, damacana su tükettiğimizi hatırlıyorum. Hem musluktan akan çamurlu sulara, hem damacanalara bütçemizden herzamankinden çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmıştık.

Koronadan korunmanın en önemli yollarından biri ellerimizi sık sık ve en az 20 saniye yıkamak olunca, zamda gelince, bu yıl da su faturalarımız hayli şişti. Ama faturanın artmasından çok daha vahim bir durum var;

TEMİZ SU KAYNAKLARI HIZLA TÜKENİYOR !

İnsan Soyunun giderek bencilleştiği Dünya’da“Benden sonra tufan” gibi dilimize pelesenk olmuş bu sözün aksine davranan, reklamlarda “suyu dikkatli kullanalım” uyarılarını dikkate alan insan sayısının maalesef çok fazla olduğunu düşünmüyorum.   Sadece başlıkların okunup geçildiği sosyal medyada ve internet gazeteciliğinde; sizlere uzun uzun SU KAYNAKLARININ NASIL TÜKETİLDİĞİNDEN, sadece ellerimizi yıkarken boşa akıttığımız sudan dolayı herbirimizin ne kadar suçlu olduğundan bahsetmeyeceğim.


Çünkü Bu yazı sadece ve sadece AKÇAKOCA BELEDİYE BAŞKANI, BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ ve MÜTEAHHİTLER için yazıldı.

Akçakoca’da bu konuda örnek bir adım atılsın ve yeni yapılan inşaatlara nasıl ki otopark parası ödemek yerine otopark yapma zorunluluğu getirilmesi gibi, ATIK SULAR için de bir sistem kurulsun. Evlerde en çok su klozetlerde sifon çekerken ziyan oluyor. Küçük ama basit bir mekanizma ile ellerimizi yıkadığımız, çamaşırlarımızı yıkadığımız, banyoda kullandığımız sular bir depoda birikerek, klozetlerde kullanılsın. Banyolarda akıllı musluk kullanılması zorunlu tutulsun. Bu kadar basit bir önlemle bile inanılmaz su tasarrufu yapılacağını düşünüyorum.

 

Geleceğin evleri, daha küçük ve daha akıllı evler olmak zorunda. Suyunu geri dönüştürebilen, elektriğini kendi üreten konutlar yapılmalı. Çok uzak bir zaman değil, Önümüzdeki on yıl içinde Dünya su ve enerji kaynaklarını akıllı kullanmaya hazırlanacak. Üzerine fabrikalar, apartmanlar diktiğimiz toprak herşeyden daha değerli olacak.


İnsan uyur mu sahiden? Evet UYUYORUZ HEP BİRLİKTE GAFLET UYKUSUNDAYIZ. Su da uyumaz, Düşman da… Ve maalesef bu gerçek hikayedeki tek düşman; GAFLET UYKUSUNDAN kurtulmak için çaba göstermezsen SENSİN ! SEN Belediye Başkanı, Sen Meclis Üyesi, Sen Müteahhit, Sen Satın alan, talep eden… SEN… SENSİN… Ve yıllar sonra musluğu açan torununun çocukları sana beddua etmesin istiyorsan, SU KAYNAKLARINA, SUYUNA SAHİP ÇIK…

 

Yaşam Hakkı Aktivisti

Nermin Alpay

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız