• 13.01.2020 00:00

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N 1 K Programında öyle bir söz söyledi ki;  Hangi konuda veya konumda olursa olsun, üzerine sorumluluk alan kişilerin yapılan eleştirilere nasıl yaklaşması gerektiği konusunda önemli bir ders verdi.

“ YAPILAN ELEŞTİRİLER, BANA SIRTIMDA GÖREMEDİĞİM  AKREBİ GÖSTERMESİ AÇISINDAN ÖNEMLİDİR.”

En küçük bir eleştiride küsen, gücünü kullanarak eleştiri yapan gazetecileri, sivil toplum kuruluşlarını, hatta sıradan bir vatandaşı cezalandırmaya kalkışan idareci profillerine o kadar alışmışız ki; En çok eleştirilen kişilerden biri olan Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk’un “ Sırtımdaki akrebi gösteriyorlar” ifadesi üzerine; hakkında yapılan karükatürlere espiri ile cevap veren siyasetçilerden günümüzdeki siyasetçilere kadar bir çok isim gözümün önünden geçti. Ve Sayın Bakanın özgüvenine, konuya hakimiyetine saygı duydum. Bir insanın arkasında bıraktığı en önemli iz budur! Hele bir siyasetçinin, kamu adına görev yapan kişinin, görev zamanı bittikten sonra, onu beğenen veya beğenmeyen insanlarda bırakması gereken en önemli duygu SAYGI’dır. 

SİZİ ACIMASIZCA ELEŞTİREN BİLE DOSTUNUZ OLABİLİR

Çünkü; o size, siz daha güçten düşmeden önce; kendince veya yaptığı gözlemlere dayanarak, size yanlış ve eksik bulduğu hizmetlerinizle ilgili ipuçlarını veriyor. Üstelik bunu, yalakalığın tavan yaptığı  “bravo adamım” diye etrafınıza dolaşan sizi sürekli alkışlayarak egonuzu besleyen insanlara rağmen yapıyor. Yani siz bugün farketmesenizde, yanında sizi alkışlayanlar size sırtınızdaki akrebi göstermezken O kişi ( gazetecci, STK, Vatandaş her kim ise) size SIRTINIZDAKİ AKREBİ gösteriyor!

Yerelde veya Ulusalda gücü ellerinde tutan insanların çevresinde ondan gücünü aşan işler de dahil, birşeyler istemek, nemalanmak maksadıyla görünmez bir ağ oluşmaya başlar. Bu ağ içinde egosu pohpohlanan kişi, gerçeklikle, kamu ile bağını fark etmeden yitirmeye başlar. Yitirilen bu bağ, öyle kahvehane, esnaf gezmeleriyle de düzelmez; Çünkü siz hala bir gücü temsil ediyorsunuzdur,  size gösterilen ilgi şahsınıza mı yoksa temsil ettiğiniz kuruma mı anlamanız güçtür. Yakınınızda olan kimse size bunu açık açık söyleyemez, söylemeye kalkanı da uzaklaştırırsanız o akrebin sizi sokması kaçınılmazdır.

Uzun zamandır susuyordum. Bu sohbet programı bana ders oldu. Artık yazmaya ve Sayın Başkan Okan Yanmaz’da  dahil, Kamuyu ilgilendiren konuda görev yapanlara,(görebildiğim kadarıyla) sırtlarındaki akrepleri göstermeye karar verdim.

 

Nermin Alpay

Yaşam Hakkına Saygı Aktivisti

NOT : Kamudan hiçbir kişisel beklentisi olmayan, çıkarı için kimseyi satmayan ve sadece doğruları anlama ve anlatma sorumluluğunu hisseden biri olarak yazacağım.