“Öldüren Cazibe”

  • 3.07.2019 00:00

 Öldüren Cazibe deyince; güzel ama tehlikeli bir kadını anlatan film gelir akıllara. İnsansoyunu heyecanlandıran, aderanalin seviyesini yükselten bir çok eylem, içinde tehlikeleri barındırmasına rağmen adrenalin tutkunları için vazgeçilmezdirler.Yamaç Paraşütü, dağın zirvesine tırmanma, derin sulara dalmak gibi aktivitilere tutkun olan hiçkimse intihar etmek için bu etkinliklere katılmaz, aksine güvenlik eğitimlerini tamamlayarak, gerekli önlemleri alarak  bu spor dallarını sürdürürler.

Oysa “ öldüren cazibe” sinsidir, tüm ağlarını örer ve sizi hazırlıksız olduğunuz en savunmasız anınızda yakalar ve hayatınızı bitirir. Keyifle izlediğiniz HAVAİ FİŞEKLER gibidir; Makyajı, görsel şovu arttıkça sizi büyüler ve siz ağzı açık hayranlıkla o şovu izlerken, fare zehirinde bulunan BARYUM, KURŞUN, RUBİDYUM, STRONYUM gibi bir sürü kimyasalları solumuş olursunuz.

Bu konuyu araştıran Prof. Nurettin Demir “Havai fişek türlerinin yapımında fare zehrinde bulunan baryumun kullanılmakta, nitrat ve odun karışımıyla yaydığı kimyasal içerikli tozların kanserojen etkisi bulunmaktadır. Kimyasal içerikli bu tozlar insan sağlığına zarar vermektedir. İşitme kaybı, gürültü ve hava kirliliği meydana getirmesi nedeniyle kültürel ve tarihî eserlere zarar vermektedir. Havai fişeklerden çıkan ince tozlar diğer tozlara benzemez. Bu tozların etkisi yeterince bilinmemekle beraber solunum yoluyla alınması durumunda, astım veya bronşite neden olabilir. Ayrıca, patlayan havai fişekler, kuşlara, yaban hayata ve doğaya zarar vermektedir” diyerek, havai fişeklerin yasaklanması için kanun teklifi vermiştir.

 “Havai fişeklerin doğaya verdiği zararlar sadece bunlarla da bitmiyor. Hollanda’da 2011 yılında yapılmış bilimsel bir çalışmaya göre, havai fişek atılmaya başlanıldığında kuşlar aniden paniğe kapılarak yuvalarını terk ediyor, bazısı o hengamede ağaçlara, binalara ve taşıtlara çarparak ölürken, bazısı da bir daha dönmemek üzere yuvasından ayrılıyor. Pek çok yavru kuş panikleyen ebeveynleri tarafından yuvada bırakılarak ölüme terk diliyor.

2011 yılında Arkansas’taki yeni yıl kutlamaları 5 bin kuşun ölümüne sebep olmuştu ve bu durum içlerinde PETA’nın sitesinin bulunduğu pek çok yerde duyurulmuştu. Hollanda’da yapılmış çalışmaya göre kuşların tekrar sakinleşmeleri üç güne yakın bir süre alıyor. Yani bu saatlerde, şu an, dışarıda hâlâ korkudan bir yerlere sığınmış ve doğal davranışlarından uzaklaşmış, pek çok kuş bulunmakta. Bu durum sadece kuşları değil, havai fişek sesinin ulaştığı çapın içinde kalan bütün doğal hayatı ve şehir hayvanlarını etkilemekte. Dünyanın çeşitli yerlerindeki hayvan barınaklarından alınan bilgiye göre, yeni yıl ertesinde evinden kaçmış evcil hayvanlarda artış gözlenmekte. Hatta havai fişek atıldığı sırada panikleyip evlerin balkonlarından atlayan hayvanlara da rastlanılmakta”..

Doğaya bunca zararı dokunan havai fişeklerin “öldüren cazibesini” fark eden insanlar, beş dakikalık görsel şov için; yaşadığımız doğaya ve canlılara kalıcı zararlar verilmemesini ve gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak için, havai fişeklerin yasaklanmasını ve alternatif olarak ışıklı gösteriler vb. Sistemlerin kullanılmasını istemektedirler.

Havai Fişeklerin insanlara ve yabani ve evcil hayvanlara verdiği zararları anlatan ve havai fişek atıldıktan sonra yaralanan insan, kuş ve diğer hayvanlarla ilgili haberlere Dünyanın heryerinde rastlayabilirsiniz. Havai Fişeklerin yasaklanması için birçok yerde kampanyalar düzenlenmekte ve yasaklama yönünde kararlar alınmaktadır.

http://www.milliyet.com.tr/dunya/italyada-belediyelerden-havai-fisek-yasagi-1482790

https://www.trthaber.com/haber/dunya/bu-ulkede-havai-fisek-satisi-yasaklandi-337024.html

Hindistan'da "Işık Bayramı" olarak da bilinen "Diwali Festivali" öncesinde başkent Yeni Delhi'de hava kirliliğini önlemek için havai fişek satışına yasak getirildi.

“Çin'deki hava kirliliğiyle mücadele kampanyası çerçevesinde başkent Pekin'de havai fişek ve çatapat patlatılması yasaklandı.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2019/07/01/buyukcekmecede-ornek-karar-havai-fisek-yasak/

Kendiside bir doğa aşığı olan Sayın Belediye Başkanımız Okan Yanmaz’ın bu konuda gerekli adımları atarak HAVAİ FİŞEKLERİN YASAKLANMASI için  gerekli adımları atmasını umuyor, havai fişek dışındaki alternatifleri değerlendirmesini diliyorum.

Kaynaklar http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/922564/Havai_fiseklerin_yasaklanmasi_icin_kanun_teklifi.html?fbclid=IwAR0bZ3LWDkvez6Y_d-D2mTfBW16cE5duW0U46wNEZG2VSdOu_1_oKCeimJ8

https://www.change.org

Nermin Alpay

Yaşam Hakkı Savunucusu

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız