• 1.02.2017 00:00
  • (1315)

 Sivil Toplum Kuruluşları, devlet kurumlarından bağımsız olarak çalışan, kar amacı gütmeyen, tamamen gönüllülerle çalışan yapılanmalardır. Toplum yararına faaliyetler yapmak isteyen insanların, siyasal, kültürel, çevresel, hukuksal vb. konularda gönüllü olarak bir araya gelerek resmi olarak oluşturduğu Vakıflar, dernekler, odalardır.

STK’lar devletin yetersiz kaldığı, ya da öncelikleri arasında yer almayan konularda toplumsal açığı kapatırlar. İnsan Hakları, Hayvan Hakları dernekleri, Sosyal Yardım ve Dayanışma Dernekleri, Kadın Hakları, Çocuk Hakları …… dernek ve vakıfları gibi.

Dernek Gelirlerini üyelerin aidatları ve bağışlar oluşturur. Elde edilen bu gelirler derneğin amaçları doğrultusunda kullanılır. Dernek yönetimi harcadığı her bir kuruşun hesabını vermek zorundadır. Yani bu gelirler ( tabi olursa ) yöneticilerin cebine girmez.

2014 Aralığında Dohaycan ( Doğa, Hayvan, İnsan Hepsi Can) Derneğini kurduğumuzda, toplumun tüm mağdur kesimlerine ulaşmayı hedefledik. Hiçbir çıkar beklemeden, gücümüz yettiğince,  şiddet mağduru kadınlardan, sokağa atılarak terk edilen hayvanlara, kimsesiz yaşlılara ulaşmaya, onların sesi olmaya çalıştık. Doğamızı, çevremizi korumaya çalıştık. Yardımlaşmanın, dayanışmanın önemini anlatmaya, örnek olmaya çalıştık. Zamanımızı ve paramızı, yaşadığımız çevrenin daha yaşanılabilir ve insanca olması için kullandık.

Bu çalışmalarımızdan biri,  Akçakoca Kızılayı Yaşlılar Konukevi Sakinleriyle, Akçakoca halkını kaynaştırmaktı. Vekaleten müdürlük görevini yürüten ve yaşlıların aktif yaşlanması için çalışmalar yapan  Psikolog Dilek Aydoğan Direk hanım ile görüşerek; huzurevi dışından insanların katılımını sağlamak amacıyla; ortak bir   “ Yaşam Boyu Öğrenim” projesi gerçekleştirmek isteğimizi dile getirdik.

Halk Eğitimin desteğiyle; İlk yıl Ebru ve Taş boyamaları çalıştık. Bu yıl taş boyalamalarının yanı sıra 7’den 77’ye Drama ve Tiyatro adı altında bir proje hazırladık. Dilek Hanım bu projeye “ Gönül Köprüsü” diyelim dedi. Ve Halk Eğitimin bulduğu eğitmen Barbaros Esmersoy yönetiminde çalışmalara başladık.

Ve yaşlılarla birlikte gülüp eğlendiğimiz, bazen hüzünlendiğimiz dört aylık çalışmanın sonunda, Sayın Esmersoy’un yönetiminde, Akçakoca’nın merkezinde; Anfi-tiyatro’da üç ayrı skeç ve doğaçlama oyunlarımızı sergiledik. Akçakoca Kızılayı Yaşlılar Konukevinde kalan konuklar belki ömürlerinde ilk defa sahneye çıktılar.    

İşyeri açmadık, düğünümüzde yoktu, para da kazanmadık…Tek amacımız; yaşamlarının sonbaharında yaşlılarımızı bir nebze mutlu etmek, aktif yaşlanma ile ilgili farkındalığı sağlamak, temaşa sanatını Akçakoca’da yaşatmak ve seyirciyi gülümsetmekti.

Sizleri de görmek isterdik…

Bayramlarda ve özel günlerde huzurevinde ki konukları ziyaret eden yöneticilerimizi; Kaymakam, Kaymakam vekillerini, Belediye Başkanı ve yardımcılarını 7’den 77’ye Tiyatro Gösterisinde yoğun düğün programları nedeniyle göremedik. Gelemeseler de temsilcilerini yollarlar, yaşlılara çiçek verirler diye hayal etmiştik. Hiçbiri gelmezse, STK’ları desteklemek için Proje Uzmanını görevlendiren Sayın Valimiz Dağlı bu konuda hassas davranır diyorduk, O da düğündeymiş…

Yaşlıların kimsesi yok. Sizlerden, bizlerden başka kimsesi yok. Kimbilir belki birgün bu ülkede  altına kaçıran yaşlıya “ üzülme, önemli değil” diyerek, hizmet eden kurum çalışanlarımız, iki dakika düğünden kaçıp, tiyatroya koşan yöneticilerimiz de olur…

Nermin Alpay

Not 1 : Afiş, Pankart, Davetiye ve ses sistemi için destek olan Belediyemize ve Başkanımız Sayın Yemenici’ye teşekkür ederiz. Tabii hiçbiri temsili varlığının yerini tutmaz.

Not 2 : Huzurevinde yaptığımız tüm çalışmalarda bize destek olan, yol gösteren psikolog Dilek Aydoğan Direk hanıma çok teşekkür ediyoruz. Huzurevi yöneticisi iken yaşlıların nasıl mutlu ve güvende olduğunu gördük. O ayrıldıktan sonra huzurevi huzurunu, yaşlılar güvendikleri bir dalı kaybetti. Orada yaşadıklarımızı, tanıklarımızı ayrıca yazacağım.