•  
  • (2062)

 

GECELERİ SOKAKLAR BİZ KADINLAR VE ÇOCUKLAR İÇİN HEP DEHŞET SAÇAR !

AMA BİZLER BİR KERE ÇIKIP DA” KAPATIN ŞU ERKEKLERİ “ DEMEDİK, DİYEMEDİK !

Çünkü, o erkeklerin içinde kardeşimiz var, bizi koruyan, büyüten babamız var.  Öğretmenimiz var.

 

 

Ama onların içinde , çocuk tacizcilerinden tutun da yanından geçen genç kıza salyaları akarak laf atmaktan zevk alan pislikler de var. Onları sevdiğimiz erkeklerden nasıl ayıracağız? Nerden bileceğiz? Hangisi tacizci, hangisi sapık, hangisi şiddet eğilimli? Nasıl bileceğiz ? Bilme şansımız yok. Öyleyse bir geceliğine de olsa TOPTAN KAPATALIM, GİTSİN. BİR GECELİK ÖZGÜRLÜĞÜ ÇOK GÖRMEYİN BİZE…

GELELİM ŞİMDİ ASIL MESELEYE …

Her canlı gibi köpekler de insanlar tarafından yok edildikçe, türlerini devam ettirmek için yılda birden fazla üreme dönemine giriyorlar. Bir köpek bir batında en az 9 köpek doğuruyor. Bu dokuz köpekten 7 si dişi olsa yılda en az 64 köpek demek.

Köpekler insanlar tarafından yıllar önce evcilleştirilmiş canlılar olduğu için insanlardan uzakta yaşayamazlar. Ama şehirleşme ile de yaşama alanlarını yok ettiğimiz halde, yıllar önce dost olduğumuz bu canlıları öldürmeye, zehirlemeye devam ediyoruz.

OYSA, BİZ İNSANIZ, AKLIMIZ VAR !

Doğurtulup, sokağa atılan hayvanlardan şikayet etmek yerine çözüm bulabiliriz.

Maalesef basınımız da insanları bilgilendirmek, kurumları çözüm odaklı harekete geçirmek yerine “KÖPEKLER DEHŞET SAÇIYORLAR, KORKUYORUZ “  gibi haberlerle, hem vicdansız insanları hem de kurumları yasa dışı olarak HAYVAN KATLİAMINA yönlendiriyorlar.

ÇÖZÜM NEDİR ?

5199 Sayılı Yasa Belediyelere Sokak Hayvanlarının bakımını ve rehabilitasyonu görevini vermiştir. Ama yasa çıktığı 2004 yılından bu yana belediyeler ve Orman Su İşleri Bakanlığı ortak hareket etselerdi, bugün, 2016 yılında bizler hala SOKAK HAYVANLARININ SORUNUNU  tartışıyor olmayacaktık.

Yapılması gerekenler :

1-      Sahipli, Sahipsiz köpekler kayıt altına alınacak,

2-      Köpek sahiplerinin dişi köpeklerinin doğurması kontrol altına alınacak, sokağa bırakılması engellenecek,

3-      Sokak köpekleri düzenli olarak kısırlaştırılacak, alındığı yere geri bırakılacak. Çünkü, bir köpeğin yaşadığı alan hiçbir zaman boş kalmaz. Onu alırsanız, başka köpek gelir ve kısır döngü devam eder gider. Oysa sokağınızda yaşayan, belediye tarafından kısırlaştırılmış, aşılı köpek sokaktaki herkesi tanır ve bölgesini korur. Yabancı köpeği de sokağa sokmaz.

4- Pet Shoplarda hayvan satışı yasaklansın, Hayvan üretimi ve ithalatı kontrol altına alınsın.

5-      Şehrin giriş yerlerine kamera ile kontrol noktaları oluşturulmalı, dışarıdaki belediyelerden yasadışı köpek atılması engellenmelidir. ( Malını iyi kolla, hırsızın başını belaya sokma)

 

 

Akçakoca’da yıllardır basın gaza gelir, köpek dehşet haberi yaparak, sözde gündem yaratır. Hatta bir seferinde sahipli pitbul birini ısırınca “ Köpekler dehşet saçıyor” diye genel bir haber yapılmıştı.  Bugünler de yaşanan durumun ise iki nedeni var. Birincisi, kızan döneminde olan dişilerin bir an önce barınağa alınması gerekiyor. İkincisi, Merkezde yıllardır baktığımız bildiğimiz köpeklerin çoğu kayboldu, birkaç tane kaldı ve onlar gece aç kaldıkları için yakın bölgelerden şehre inen yabancı köpeklere karşı merkezi, alanlarını koruyamıyorlar.  NE OLUYOR ! YILLARDIR, BİLDİĞİMİZ, AŞILADIĞIMIZ KÖPEKLER ÖLDÜRÜLÜYOR, YOK EDİLİYOR, YERİNE YENİLERİ GELİYOR. ALAN BOŞ KALMIYOR YANİ. DOĞAYA YANLIŞ MÜDAHALE EDİYORUZ ÇÜNKÜ.

Tabii ki saldırgan köpekleri sokaklarda tutmayacağız. Neyse ki onları ayırmak, tacizci erkekleri ayırmaktan daha kolay.

Bugün yerel basında çıkan haberlere gelince; GECE KÖPEKLERDEN VATANDAŞ KORKUYORMUŞ ! Yazıklar olsun ! Gece kadınlar da sokağa çıkamıyoruz ! Çocukları da bırakmıyoruz ! YANİ BİZLER KÖPEKLERDEN ÇOK, SAPIKLARDAN, ERKEK EGEMEN TACİZCİ ZİHNİYETİNDEN, ÖNYARGILARINIZDAN KORKUYORUZ !

Tamam köpekler barınağa alınsın ! NE OLUR BİR GÜN DE TÜM ERKEKLERİ KAPATIN, GECE SOKAKLARDA ÖZGÜRCE DOLAŞALIM !

ÖNEMLİ NOT : Yazımın başlığını " Bir geceliğine erkekleri kapatın, sokaklar da özgürce dolaşalım" diyerek, önemli bir ayırımcılığa dikkat çekmek istedim. Bir suçlu yüzünden nasıl ki bütün insanların suçlanmasının ve cezalandırılmasının adalet kavramını zedeleyeceğine inanıyorsam, bir sapık yüzünden de erkekleri suçlamak, adil olmaz. Ben yalnızca çarpıcı bir başlık atarak, kuduz köpek yüzünden tüm köpeklerin öldürülemeyeceğini, yaşın yanında kurunun da yanmasının hiç de adil olmadığını anlatmaya çalıştım. Ama eğitim sistemimiz okuduğunu anlamaya, tartışmaya ve empati yapmaya uzak olduğu için, metefor yaparak bir geceliğine de olsa sokakları  kadınlara terk etme fikri maçolarımızın ağrına gitti.

HİÇ KİMSE, HİÇBİR CANLI HAKSIZ YERE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN VE CANINDAN OLMASIN. İNSAN KİBRİMİZİ BİR TARAFA BIRAKIP, BİRAZ ANLAMAYA ÇALIŞAMAZ MISINIZ?