• 21.01.2016 00:00
  • (2312)

 

ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

 

İşletme Fakültesi Akçakoca’dan alınmasın diye insanlar çırpınırken, bizim köşe yazarlarımızdan Sayın Ergun Aşçı’nın  Akçakoca’ya İşletme Fakültesi yapılmasını eleştiren yazısını okuyunca, önce ‘YUH, Artık’ dedim, içimden…

 

OSB ( Organize Sanayi Bölgesi) kurulma çalışmaları içinde; “Yakınımızda bir sürü OSB var; iki adım ötemizde Alaplı OSB’si boş beklerken, Akçakoca’da neden ısrar ediliyor” demiş, maalesef gelen mahkeme kararı ile haklı çıkmıştı. Mahkeme kararı siyaset oyunlarıyla bozulabilse de; Bu karar gösterdi ki Sayın Aşçı, Akçakoca’nın “ kötü çocuğu” olmayı göze alarak, doğru tespitler yapıyor. Ama biz ne zaman yüzümüze dobra, dobra söz söyleyeni sevdik ki… Aşçı’dan bundan bolca nasibini alıyor.

 

İşletme Fakültesi ile ilgili ikinci yazısını merakla beklerken, ilk yazısını okuduğumda; Benim ve birçoklarının gönlünden geçen, Akçakoca’nın geleceğini belirleyecek iki olgudan birinin yanlış adım olarak eleştirilmesi çok gücüme gitti. ( Biri Turizm ve turizm alternatifleri, diğeri öğrenci kenti) Yazıyı tekrar, tekrar okudum… Aşçı, bizim göremediğimiz neyi görmüştü de, tepkileri göze alarak, böyle bir yazıyı kaleme alma gereği duymuştu.

 

Eleştirisi çok keskin olsa da; Ereğli örneğini araştırınca, boş yere yazmadığı kanaatine vardım. Aşçı’ya kızmak yerine, İşletme Fakültesi yerine; İçinde İşletme Fakültesinin de yer aldığı farklı alternatiflerin de düşünülmesinin yararlı olacağına inanıyorum.

 

Benim gönlümden geçen Akçakoca’da uzmanlığa yönelik “Butik bir Üniversite” kurulması. Ama doğru olan, gönlümden geçen değil, Akçakoca’ya hangisinin iyi geleceğinin çok iyi analiz edilerek karar verilmesi…

 

‘Hele bir yola çıkalım, yolda ne yapacağımıza karar veririz ‘ anlayışıyla, ekonomik değerlerimizi heba etmeye hiç kimsenin hakkı yok.  Önce araştırılacak, sonuçları değerlendirilecek, beş, on yıllık değil yüz yıllık planlar yapılacak, sonra adım atılacak… Şu at sırtında dıgıdık, dıgıdık, gidip, çadır kurup, fetih yapmak devrinin bittiğini, şehirli olmanın, şehirleşmenin önemini anlama zamanı gelmedi mi?

 

Sayın Aşçı, Umarım, konu ile ilgili ikinci yazınızda, Akçakoca’nın Üniversite Şehri olmasının mümkün olduğuna dair umut verici olursunuz. Ve inşallah, benim ilk okuduğumda verdiğim tepkiyi gösterenler varsa, yazıyı tekrar okuduklarında, hak ettiği değeri verirler.

 

Neden bu konuda İspanya'yı örnek almıyoruz? Neden büyük düşünmekten korkuyoruz?

 

İspanya,  Erasmus tercihlerinin yapıldığı Avrupa ülkeleri sıralamasında başlarda yer alıyor. Bir çoğu da Madrid dışında...

 

 

Granada Üniversitesi, 1531 yılında kurulmuş, Avrupa'nın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

 

Madrit Compultense Üniversitesi;  1923 yılında kurulmuş, Biyoloji Bilimleri, Odontoloji ve Tekstil alanlarında eğitim veriyor.

 

Daha ayrıntılı bilgi için ; http://www.parlakbirgelecek.com.tr adresinden  faydalı bilgiler bölümünden araştırabilirsiniz.

 

Yöneticilere not: Lütfen, günü kurtarmak için uğraşmak yerine, kaybetmeyi göze alarak kalıcı hizmetler vermek için çalışın...