• 22.12.2015 00:00
  • (2097)

 Belediye Başkanı Sayın Yemenici Üniversite Gençliği'ne yapabileceklerini ve yapmak istediklerini anlattı

 

Umut, İnsanın gelecekten beklentisidir. Yarına dair hiçbir umudunuz kalmamışsa, yaşamak da zor gelir insana… Yaşayabilmek ve yaşadıklarımıza katlanabilmek için;  bugün karşılığını bulamadığımız ihtiyaçlarımızın;  yarın, ya da er geç öbürgün, öbür günün ertesi günü,  gerçekleşmesi  ihtimalinin peşinden koşarız…

 

İnsanın bu umudunu; beklentilerini, en iyi kullanan insanlar politikacılardır. O yüzden seçimlerde oyumuzu kullanırken, verilen vaatlerin, beklentilerimizin karşılığı olup, olmadığına bakarız.

 

 Özellikle, yerel seçimlerde bu vaatler havada uçuşur ama; yeni bir adaysanız eski Belediye Başkanının eksik bıraktıklarının üzerine gitmeniz şansınızı arttırır. Yerelde hatalar, sevaplardan daha kolay göze battığı için iktidarda olandan daha kolay vazgeçilir, denenmemiş olan, denenmiş olandan daha fazla umut taşır. Bu yüzden yeni aday olan birinin, arkasındaki parti de güçlü ise kazanma şansı daha fazladır.

 

Sayın Cüneyt Yemenici’nin seçimleri kazanmasında;  eski yönetimin, halkın ruhunu okşayamamasının  payı büyüktür.  Kuşkusuz ki, Akçakoca  halkı, Sayın Yemenici, yeniden aday olursa, beşinci yılın sonunda, yaptıklarını değerlendirecektir. Daha o zamana kadar Sayın Yemenici’nin yapabileceği çok şey var. Yeter ki hizmette devamlılığın önemli olduğunu, bugün nasıl ki, bazı projelerin açılışını yapmak kendisine nasip olduysa, yarın kendi başlattığı projeleri açmak da başka bir Başkan’a nasip olabileceğini unutmasın.

 

Bir buçuk yılda “ben yaptım” diye değerlendirdiği; Çivi deresi islahından tutun da, Mehmet Gündüz Parkı’nın yapımına kadar önemli projelerin, önceki yönetim tarafından alınan hibe projelerinin devamı olduğunu halkın bilmediğini sanması dışında, elle tutulur bir iş yok henüz. 

Benim de çok eleştirdiğim önceki yönetimin, geçmiş dönemde; yollar yapılırken elektrik direklerinin yer altına alınması için yaptığı başvuruları dikkate almayan Sedaş, Tedaş…. Adı herneyse, arada kimler varsa … hepsine teessüf ederim. Eğer  yapılan başvurulara adam gibi cevap verselerdi, şimdi yollar yeniden kazılmaz, yollar çamur deryasına dönmez, halkın parası çarçur edilmemiş olurdu.  

 

Sarıyayla barajı inşaatına gelince; o bir devlet projesi zaten, Önceki belediye döneminde de planda vardı. Yani hizmet de devamlılık işliyor burada.  Gerçekten Sayın Yemenici’nin başlattığı ve halen devam eden tek çalışması; su baskınlarının olduğu yerlere, su tahliye kanallarının yerleştirilmesidir.

 

Tabii ki Belediye Başkanımızın yeni projeleri de var;  Onları yapmak ve açmak inşallah kendisine nasip olur da arkasından gelen “ ben yaptım” demez.

 

Bir buçuk yıl çok da fazla bir zaman sayılmaz. Doğal olarak, bu sürede belediyeciliği öğrenmek için de zamana ihtiyacı olduğunu da hesaba katmak lazım.  Buna rağmen, belediyeye bu kadar çok araç ( çoğu hibe) temin edebilmesi önemli…

 

Başkan Yemenici’nin bir büyüğünden öğrendiği bir deyişle;  “ Belediye başkanları iki şeyi yapamaz; 1. Adam asamaz, 2. Para basamaz. Onun dışında her şeyi yapabilir.” Öyleyse;  İhtiyaca göre personel almak, ihtiyaca göre personel çıkarmak, hatta ille de işe alınması gerekiyorsa, adama göre ihtiyaç yaratmak belediye başkanları için en kolay iş. Yeter ki istesinler…

 

 Bu konuda yazacak çok şey var ama sabrınızı taşırmadan sadede geleyim.  Üniversite Gençliği , Sayın Yemenici’den tiyatro, sinema, oyun ve park alanları istemedi.  Öncelikle, yol istedi;  Başkan” yol için ödenek bulmaya çalıştığını, bulur bulmaz yapacağını” söyledi.  Yani, bu çocukların dört yıl sonra mezun  olurken, üniversiteye yakışır bir yoldan mezun olmaları ve burayı iyi hatırlamaları zor bir ihtimal.  Sonra, memleketlerinden gelirken otogardan kampüse taksi tutarak değil, servislerle gelmek istediklerini söylediler, Başkanımız “ Biz bir şey yapamıyoruz, Sosyal medyada kampanya başlatırsanız, belki firmaların merkezleri duyar” dedi.

 

Şimdi bu gençlere diyoruz ki “ Gidince bizi unutmayın, Akçakoca'yı ikinci vatanınız olarak görün, anlatın. “ Ne anlatacaklar ? Öğrenci diye pahalı fiyatlarla konaklamak zorunda kaldıklarını mı, okullarına çamurlu yollardan gitmek zorunda kaldıklarını mı, bir sosyal mekanı olmayan bir şehri Üniversite şehri olarak seçtiklerinden dolayı duydukları pişmanlıklarını mı?  İnşallah, okullarından mezun olmadan, yolları yapılır , Akçakoca'nın turistik yerlerini ( Başkanımız gezi konusunda yardımcı olacağına söz verdi, sözünü de tutar) gezerler de , burası hakkında iyi şeyler anlatabilirler...

 

Üniversite, öyle bina yapıp, birkaç öğretmen bulmakla olmaz. Bir şehre üniversite yapıyorsanız, her şeyi detaylı planlamak zorundasınız.  Üniversite şehri olmak zorundasınız ki, öğrenciler mezun olduktan sonra bile sık sık gelmek istesinler…

 

Tamam Başkan, para basamazsınız, bu yüzden yollarını ve hastanelerini şimdi yapamazsınız ama; kampüslerine iki yıl önceki gibi servislerle ulaşmaları için bir şeyler yapabilirsiniz.  Yapın ki, “bizim için ellerinden geleni yaptılar” desinler.

 

Not:  Sayın Başkanımız yakında basın toplantısı yapacakmış. İnşallah katılmak nasip olur da sormak istediklerimizi kendine sorabiliriz.