• 20.12.2015 00:00
  • (2272)

 

 

Bu yıl Merhamet Konsepti ile çalışmalarına başlayan Dohaycan  “ Doğa, Hayvan, İnsan Hepsi Can Derneği” “İyilik yap, İyilik Bul” filminden aldığı ilhamı Akçakoca’nın kökleşmiş sivil toplum örgütleriyle birlikte yapmak istedi. Ulaşabildiği sivil toplum örgütlerinden Çalışan Gazeteciler Derneği,  Çuhallı Çarşı Gönüllüleri Derneği ve Çuhallı Çarşısı Güzelleştirme Derneği “ Birlikte İyilik Yapalım” çağrısına cevap verdi.  Birlikte oluşturdukları  platformun adına “ Bi’iyilik Yap Akçakoca”  dediler.

 

 

Ve projenin tanıtımı için düzenlenen kahvaltı, Akçakoca halkının “ Bi’iyilik Yap Akçakoca”  fikrine sıcak baktığını göstererek, platforma umut verdi.

Kahvaltıya Belediye Başkanı Sayın Yemenici ile İlçemiz Kaymakamı Sayın Özer’in katılması platform üyelerini çok mutlu etti.  Çünkü; Akçakoca’nın “ Bi’iyilik Yap Akçakoca”  projesi ile bir marka olmasını istiyoruz.  Katıldıkları için kendilerine sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunar, ilk kez gerçekleştirdiğimiz  kahvaltımızda amatörlüğümüzden kaynaklanan eksiklerimiz için hoşgörülerine sığınırız.

 

Akçakoca’yı Seviyoruz…

 

Bizler, yaptığımız küçük iyiliklerle, insan onurunu aşağılamadan yapılan yardımlarla büyümek istiyoruz.  Kahvaltı’da “ Önce İnsan” diyen Belediye Başkanımızın görüşüne katılıyorum,  ama;  insan olmak için insan doğmanın yetmediğini, bizi “İNSAN” yapan gerçek olgunun, VİCDANIMIZ olduğunu da eklemek istiyorum.   Yoksa; Kadın cinayetlerinde simge haline gelen Özgecan’ın katilleriyle, masum hayvanı gizlice zehirleyerek,  acı içinde ölmesine neden olan canavarla aramızdaki farkı nasıl ortaya koyabiliriz ? Onlar da insan, bizler de… Öyle değil mi?

 

Akçakoca’mız  kapısını çalan her masum canlıya kucak açan güzel bir ilçe olsun.  Yabancı biri geldiğinde; en küçük hatasında ürkütülmesin, nazikçe uyarılsın, istiyoruz. Şehrimizde aç, açık insan kalmadığı gibi, artan yemekleri  hayvanlar yemesin diye çöpe atan ruhsuz insanlar da kalmasın istiyoruz.

 

Dohaycan Derneği’nin kuruluşu tam bir yıl oldu. Bu bir yılda sadece hayvanlara değil, insanlara da ulaşmaya çalıştılar. Kadın Cinayetlerini protesto ettiler. Emekli ve Yaşlı nüfusunun giderek arttığı, Akçakoca’nın “ Yaşlı Dostu Kent” olması için farkındalık çalışmalarına başladılar. Buna rağmen, Sevgili Başkanımızın  derneğimizi sadece “hayvanseverler derneği “ olarak lanse etmesini, dil sürçmesi olarak düşünmek istiyorum.  Dohaycan Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri hiçbir kişisel çıkar ve beklenti içinde olmadan çalışmaktadırlar.  Bu yüzden onları  marjinelleştirmek için sadece “ hayvanlar”  la ilgili kategoriye sokmak, onlardan çok ilçemize haksızlık olur.  

 

Bu farkı anlayarak; bu projede yer alan Çuhallı derneklerine; Başkanları Haydar Akın ve Zeki Aydın’a, Logomuz için emeklerini esirgemeyen Ömer Aydın ve oğlu’na, Emekli Albay Şükrü Cumhur’a,  Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ziya Denizgez , Ayşenur Yaman ve Tuncay Türkgülü’ne,  Gazeteciler Cemiyeti Akçakoca Temsilcisi Hüseyin Denizgez’e ve  Sümer Keser’e çok teşekkür ediyorum.

Umarım bu proje ses getirir ve Akçakoca İlçemizin bu konuda marka olması için gerekli kurumlardan; Belediye Başkanımızdan, Kaymakamımızdan, Oda Başkanları ve diğer sivil toplum örgütlerinden hak ettiği desteği görür.

Küçük de olsa kelebek etkisi yaratmak için, bizler bir mum yaktık. Dilerim, çoğalırız. Hepimizin iyi olmaya, iyi bir şeyler yapmaya ihtiyacımız var.

 

Not : Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Kelebek etkisi olarak adlandırılan olayı, Edward N. Lorenz 1963′te hava durumuyla ilgili bir hesaplama yaparken bulmuştur.