• 31.12.2014 00:00
  • (2827)

“Herkes ötekilerin duasını sustursun diye kendi Tanrısına yakarıyordu.”

Amin Maalouf

 

Ya tersini yapsaydık? “ Tanrım, onun iyi dileklerini, dualarını kabul et” diyebilseydik… “Ona daha fazlasını ver, ver ki gözü aç kalmasın” diyebilseydik…

 

Okuduğum kitaplardan birinde, yazar kendi kurguladığı Tanrı’sı ile sohbet ediyor.    ( hangimiz, sıkıştığımızda, sevindiğimizde sohbet etmedik, yardım istemedik? )

 

‘Ne olacak bu dünyanın hali?’ muhabbetinde;  Tanrı, “insanlığımızı” yüzümüze vuruyor ve diyor ki: “"İnsanları tok, sağlıklı ve canlı tutmak gibi basit problemleri bile çözümleyemediniz. Eşit imkanlar sunmayı ise yapılacaklar listenize bile koymadınız. "Sahip olanlar"dan arta kalanları "sahip olmayanlara" aktarmak gibi basit birşeyi bile başaramadınız. Kaynaklarınızı daha eşitçe paylaşmak isteyip, istemediğinizi bile bilmiyorsunuz. Dünyayı besleyecek yiyecekleri çöpe atarken, hergün yüzlerce insan açlıktan ölüyor.”

 

Eski yıldan, bir an önce kurtulmaya çalışırken;  İş kazalarını, Madenlerde yaşanan cinayetleri, burnumuzun dibinde yaşanan savaşları, Canını canilerden zorla kurtarıp, ülkemize kaçabilen göçmenleri, kadın cinayetlerini unutmaya çalışırken, bir yazarın Tanrısı çıkmış bize “siz daha paylaşmayı bilmiyorsunuz!”  diyor.

 

YALAN MI SÖYLÜYOR?

 

Takvimden bir yaprak düşerken; Ömrümüzün kalan son gününü de heba etmeden hiç tanımadığımız biri için iyilik yapsak mesela… Bir çocuğu sevindirsek, Yaşlı bir kadına çorba götürsek, Huzurevini ziyaret etsek… Herşey için para gerekmez;  tanımadığımız insanlara selam verip, gülümseyebilsek… Soğuktan üşümüş yavru kediye/köpeğe bir dam altı bulsak, kuşlara ekmek kırıntılarımızı versek… Ve sonra aynada gözlerimize bir daha baksak… İşte o zaman o gözler size diyecek ki: “ Boşa geçmedi bunca yıl, elini sevgiyle uzattıkça anlam kazandı hayatın…”

 

Bu yıl yeni bir şey yapalım: Herkes için, tüm insanlık için, birlikte aynı şeyleri isteyelim. O kadar yürekten isteyelim ki, Tanrı baksın yüzümüze…

 

2014’ün son akşamı için yaptığım listeyi sizlerle paylaşıyorum. Birçoğunun listenizde yer alması umuduyla, Yeni yılda herkese, gönül zenginliği, sağlık ve vicdan dilerim.   

 

-Dünyadaki savaşlar son bulsun, silah üreticileri çiftçi olsun,

 

- Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir canlı açlıktan kimse ölmesin,

 

- Her canlının kendini güvende hissedebileceği bir yaşam alanı, yuvası olsun,

 

- Eğitim, kültür, sanat insanın yegane uğraşı olsun,

 

-Adalet, Birlik, Demokrasi ve Sevgi’yi sürdürmek yaşam amacınız olsun,

 

- Doğamız tahrip edilmesin, güneş enerjisi en kullanışlı ve tercih edilen enerji olsun.

 

HEY! İYİLER, BURADA MISINIZ ?

 

Bütün din kitapları iyiliği öğütlese de, niyeti kötü olanlar güçlü olunca değişim de zor gerçekleşiyor. Kur’an (Al-i İmran 115) der ki :“Allah’a ve ahiret gününe inananlar, iyiliği emreder, kötülükten vazgeçirirler ve hayır işlerinde yarışırlar. İşte onlar salihlerdir.” İçinizdeki iyi insanı özgürleştirin ki, artık iyilik kazansın…

 

İsteklerimi daha fazla uzatmadan ve sabrınızı taşırmadan; D.Walsch ‘nin kitabından beğendiğim bir alıntıyla bitiriyorum yazımı:

 

“Toplumun her üyesinin temel varoluş ihtiyaçlarının garanti edildiği sistemde, bireyler varlıklarını sürdürme çabalarından özgürleşerek, kendilerini geliştirmeye ve yaratıcılıklarını ifade etmeye yönelir.”

 

Böyle bir dünya daha yaşanabilir ve güzel olmaz mıydı?