YILMAZ KATİL ARI'YI BAKANA SORDU

YILMAZ KATİL ARI'YI BAKANA SORDU
28.10.2021 - 08:11
Haber Merkezi
1490

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, ormanlara ve tarım ürünlerine zarar veren Gal Arısı ile ilgili olarak ne gibi önleyici tedbirler alındığını, Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli'ye sordu.

Düzce MHP Milletvekili Ümit Yılmaz, TBMM'de gündem dışı söz alarak son günlerde Düzce'de de tarım ürünlerine zarar veren ve çiftçileri tedirgin eden Gal Arısı'na karşı ne gibi önlemler alındığıyla ilgili önerge sundu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yazılı olarak cevaplaması için sunduğu önergede Yılmaz, Amerikan Beyaz Kelebeği gibi Gal Arısı'nın da yurt dışından gelerek ormanlarımızı ve tarım ürünlerini tehdit ettiğini belirtti.

Yılmaz, " Kestane ağaçlarının kurumasına yol açan ve halk arasında katil arı olarak bilinen gal arısı, Düzce,  Bartın, Kastamonu ve Sinop illerimizde ortaya çıktığı görülmektedir. Türkiye'de ilk kez 2014 yılında Marmara Bölgesi'nde ( Yalova) tespit edildi. Karantina tedbirlerine rağmen 2018 yılında bu bölgeden Aydın ve İzmir'e üzerinde kestane gal arısı galleri bulunan kestane fidan satışı yapıldı. Dolayısıyla da ağaçlarda bir çok hastalık tespit edildi." derken. bakan Pakdemirli'ye , kestane ağaçlarını kurumakla tehdit eden gal arısı için bakanlıkça ne gibi önlemler alındığını, kestane ağaçlarına bu denli zararı olan gal arısının insan sağlığını tehdit edip etmediğini, tehdit ediyorsa ne gibi zararları olduğunu sordu.


Editör: N. Cingirt