“SESSİZ İSTİLA”

  • 6.05.2022 15:22

Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde Youtube’da bir video yayınladı. Sosyal medyada hızla viral olan içerik, kısa film ya da belgesel formatında idi. Şu an 3.5 milyon izlenmeyi aşmış durumda.

Senaryosu itibariye bundan yirmi sene sonra 2043’te Türkiye için olası bir gelecek tasvir edilmiş olan filmi izleyen herkesin zihninde adeta şimşekler çaktı. Kızgın sular boşaldı. Belgeselde belirtilen istatistikler yüzleşmemiz gereken korkunç gerçeği bir tokat gibi suratımıza çarptı. Buz dağının görünmeyen yüzünü ortaya koydu. Zaten filmin amacı da oydu; farkındalık yaratmak.

Filmin yapımcısı Gazeteci Hande Karacasu ailesini bayram ziyaretine gittiği Sakarya’da gözaltına alındı. Yine sosyal medya ve özellikle Twitter’da kendisi adına on binlerce destek mesajı atıldı. Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından Karacasu, gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Evet mülteciler, sığınmacılar, göçmenler, savaş mağdurları dedik. Fakat hep bir ağızdan “misafirler” diyemedik. Velhasıl yıllar geçtikçe oldu mu sana ev sahibi…

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen’in ifadesine göre yasal olarak tanımları ise “geçici koruma altında olanlar veya gelenler” imiş.

Her neyse, sonuç olarak 2011’de başlayan göç dalgasıyla seneler içinde demografik, ekonomik, sosyokültürel, milli, manevi değerlerimizin dumura uğradığı gerçeği ortada. Asayiş vukuat bitmedi…

Resmi rakamlara göre ülkemizde kayıtlı 3 ila 5 milyon arasında Suriyeli olduğu biliniyor. Bunlardan 85 bini çocuk olmak üzere 195 binine ise vatandaşlık verildiği de geçtiğimiz Şubat ayında yine resmi ağızlardan dile getirildi.

Afganlı, Pakistanlı vs. hiç saymıyorum bile. Sınırdan kayıt dışı giren binlercesi ile toplam göçmen sayısını varın siz hesap edin.

Kendimize zor yetiyoruz. Enflasyon, ekonomi, geçim sıkıntısı derken üniversite mezunları dahi işsiz, sırtlarında KYK kredi borcuyla gezerken olup biteni izliyoruz.

Peki ya milyonlarca insanın bakımına niçin gebe kaldık bunu sormak hakkımız değil mi? Hani evde olmayan camiye haramdı…

Şimdi tüm bu tantananın sorumlusu kim, onlar mı?

*

Hıdrelleziniz kutlu olsun.

Sevgiyle kalın,

Mert Tuzcuoğlu.

[email protected]

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız