• 30.10.2017 00:00

 Bir Ulusun kendi kendine ,yönetime egemen olduğü, bunun için kendisinin demokratik bir seçimle atadığı milletvekilleri ve hükümet ile yönetmeye devam ederken; yine kendi seçtiği Parlemento ile seçilmiş hükümeti ile Cumhurbaşkanını beyân eder..Eşitlikve Demokrasi üzerine inşa edilmiş yönetim biçimine "CUMHURİYET"denir..

"CUMHURİYET"birbirinden tamamen bağımsız,"YASAMA""YÜRÜTME"ve "YARGı"esası ile kurulmuştur.

"29 Ekim 1923" te kurulan 94 yıllık Cumhuriyetimizi,diğer Cumhuriyetlerden ayıran, "ÇAĞDAŞ"ve "EVRENSEL"bir çok özelliği vardır.."İNSANLIĞA" hizmet eden özelliği ise ayrıca incelenebilir...

Herşeyden önce,bizim Cumhuriyetimiz,kadına seçme ve seçilme hakkı verirken,Dünyada eşi benzeri görülmeyen"ÇOCUK SEVGİSİ ve "GENÇlİĞİN DEĞERİ"adına, Birleştiren,Onurlandıran kısacası.. "CUMHURİYET"imizin manevi güzelliğinin de bir boyutunu bizlere ve dünyaya sunan "BAYRAMLAR"hediye etmiştir..

     ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Hasta olarak adlandırılan bir milleti,nice kanlar ve canlar vererek "KURTULUŞ SAVAŞI"ile âdeta iyileştirmiş, var etmiş olan "YÜCE TÜRK MİLLETİ ve BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMÂL ATATÜRK"kurmuştur..

Kanı,canı pahasına da olsa bu vatanı kurtaran "SESSİZ GEMİ" nin kaptanlarını unutmamış; onurlarını, haysiyetlerini gözler önüne sermek, neylikle kurtulduğumuzu ve kurulduğumuzu hatırlatmak adına "ŞANLI TARİHİMİZ" için "MİLLİ BAYRAMLAR" hediye etmiştir..

Herbiri;yoklukla, zorlukla, kanla ,canla elde edilen 

"ZAFERLER"

⭐Gece o kan gölünün üzerine yansıyan "AY ve YILDIZ" ile oluşturulmuş "BAYRAĞIMIZ"ve Bu şanlı bayrağın hikâyesini anlatan "İSTİKLÂL MARŞIMIZ"

   ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

"YURTTA SULH,CİHANDA SULH" sözünü özümseyerek , bencillikten uzak bir zihniyete sahip olduğunu,dünya barışını nekadar önemsediğini göstermîştir cumhuriyetimiz yıllarca..

"İSLÂM"dini tâbiyeti adı altında ,etnik kökeni farklı ,din ve inançları farklı insanları,birleştiren , kaynaştıran"İNANÇLAR ve "DEĞERLER BÜTÜNÜ" ile yoğrulmuş; kucaklayıcı bir "SEVGİ"nin mahsûlüdür cumhuriyetimiz..

Bu birleştiriciliği , bağı korumak ve devam ettirmek adına da" LÂİKLİK" ilkesini benimsemiştir..

Öyle bir dengedir ki "CUMHURİYETİMİZİN ESASLARI":

"MİLLİYETÇİLİK"ile, Milli Birlik ve Beraberliği esas kılmış;

"CUMHURİYETÇİLİK " ile;Cumhuriyet ve esaslarını korumuş;

"İNKLÂPÇILIK " ile de çağı yakalamak ve yenilik adına ,ülkemize evrensel bir boyut getirmiştir.."

Bir de Devletin varlığını önemsemenin birinci sırada olmasını esas gören "DEVLETÇİLİK"...

Çünki,Devlet olmazsa Cumhuriyet olmaz,

Cumhuriyet olmazsa devlet olmaz..Vatan olmaz.

⭐"HALKÇILIK"ise Milleti tüm gerçekliği ile sarıp sarmalayan, sımsıcak

ve sahtelilten tamamen uzak bir "CUMHURİYEt" tescili adeta..

⭐İşte böyle Sevgili Dostlar.Cumhuriyetimiz bu kadar kıymetli ve nadide bir çiçek...🍀

Umarım ,tüm kâlbimle diliyorum ki, en kısa zamanda Devletimiz ve Milletimiz ;hep birlikte bu kıymetli varlığı ve benliğimizi sonsuza dek muhafaza ederiz..Yaşatır ve geliştiririz..

"CUMHURİYETİMİZ" hepimizin ortak varlığıdır,yuvasıdır..

"Nice nice 94 yıllara...

"CUMHURİYET BAYRAMINIZ KUTLU ve MUTLU OLSUN.."🌹

💞SEvGİ ile...

                     MELTEM'ce...