• 26.10.2017 00:00

 Globâl yaşamın getirdikleri ve özellikle bizim ülkemiz insanlarının önüne serdiği yaptırımlar, zaman zaman kendimizi yalnız ; bugüne kadarki bize ait biriktirdiğimiz tüm manevi değerlerin çekilip gittiğini hissettiriyor adeta..

Hâl böyleyken, başladığımız işleri bitirebilmek ,hayatı devam ettirebilmek kısacası mutluluğu yakalayabilmek ve  de birşeylere tutunabilmek adına bizleri motive edecek donelere ihtiyaç duyar hâle geliyoruz..

Bu motivasyon, kimimizde lirik bir müziğin nostâlji kokan namelerini dinlerken, Kimimizde bir enstrumanın tellerine dokunup bu nameleri kendimiz oluştururken, Kimimiz dost ve güvenin esenlik dolu yüzünü görebildiğimiz

yakınlarımızda,kimimiz aşkın sarıp sarmalayan masum maneviyâtında kısacası gözle görülmeyip elle tutulamaya. nice ruhani duygularda buluyoruz..Ya da bunları bulmayı ümid ediyoruz bu yalnızlığımızda..

Bu manevi duygular ve getirdiği huzur, madde aleminin yıpratıcı, yanıltıcı yapısından kurtulmak için sığınacak bir liman gibi geliyor insana..

Peki, insanoğlu neden bu kadar güçsüz kalıyor sorunlar karşısında ve neyi arıyor huzur adına ??

Bunu "TASAVVUF" şöyle yorumluyor:İnsan bir cenin olurken, yüce yaradanımız ruhundan ve aşkından üfleyerek kaderi ile birlikte o " ÖZ"ü yaratıyor..

O "ÖZ"adeta paketlenmiş, kapalı bir kutu şeklinde süreklî büyüyen, gelişen ve tekâmul eden kişi ile birlikte var olmaya devam ediyor ..

O masum, hertürlü kirden arınmış, mucizevi sırları barındıran yani "İLAHİ GÜCÜN"Cemâli ile donanmış " ÖZ" aslında o kişinin hayat boyu aradığı , beklediği,ümid ettiği güzellik oluyor..

Onun içindir ki, insanoğlu hep o görünmeyen , tertemiz bir duyuş ve hissedişi ararken; buradan bir esinti aldığında mutluluğu ve huzuru buluyor..Çünki içindeki o " ÖZ"yansımasını arıyor , bulduğu zamanda o ahenk, huzur ve denge yerini almış oluyor...

Cümlemi tasavvufumuzun "PİR" i olarak adlandırılan "HÜNKÂR HACI BEKTAŞ-İ VELİ" nin şu nadide sözleri ile bitirnek isterim müsadeniz olur ise..

"Ne ararsan kendinde ara,kâbede Hacda değil..

"İlim ilimdir, İlim kendin bilmektir"

"İlim olmayan bir işin sonu karanlıktır"

Bu yazımı okuma zahmetinde bulunan o gözlere sağlık ve daima huzur dolu bakışlar diliyorum.Bir sürç-i lisan ettkse affoluna..

Sevgi ile...

                       MELTEM'ce..