Siz aslında projeye karşısınız!

  • 19.10.2021 06:03

İktidar kim olursa olsun, ülkeye yapılacak yatırımlar için her zaman bir kesim sürekli karşı çıkmıştır. Gençlik yıllarımda İstanbul Boğaz köprüsünün yapılmasından başlayıp 50 yıldır aynı çevreler aynı şarkıyı söyleyip durdular ve devam ediyorlar. İkinci köprüye de, üçüncü köprüye de, üçüncü havalimanına da, oto yollara da, tünellere de, hızlı trenlere de velhasıl kelam her şeye evet her şeye karşı çıktılar. Bu ara İstanbul’dan başlayıp Kastamonu, Tosya, Sinop, Çorum, Osmancık, Boyabat ve Sungurlu olmak üzere Batı ve Orta Karadeniz’i dolaşma imkanı buldum. Dün sinemalarda gördüğümüz gıpta ile baktığımız yolları, tünelleri, limanları ülkemde görmüş olmaktan mutluluk duymamak imkansız. Ülke insanı olarak aşağılık kompleksinden kurtulduk bir bakıma. Sakın ha, herşeyimiz dört dörtlük yerinde hiçbir sorunumuz yok demiyorum. Önümüzde çözülmesi gereken, yapılması gereken bir sürü sorunlar var, yarın da olacak yaşam devam ettikçe çok doğal. Yalnız iktidarların her yaptıklarına karşı çıkmayı bir türlü anlayamıyorum. Çünkü karşı çıktıkları yatırımlar halkın hizmetine sunuluyor ve halk bundan çok memnun, muhalefet halkın istemlerine karşı çıkarak nasıl halktan oy alacaklar, anlayan beri gelsin. Bu yüzden bizim oralarda bir söz vardır.” Eşeğin kuyruğu gibi ne uzarsın, ne de kısalırsın” diye. Muhalefet partilerine bakarsan Türkiye ha battı, ha batacak. Batıyorsa oylarının artması gerek, maalesef oylarını artıran yok, artan oylar ise Millet İttifakı içinde yer değiştiren oylar.

     Son günlerde muhalefetin yatırımlara karşı çıkması seçmen tarafından tepkiyle karşılanınca söylemlerini değiştirdiler. Bu konuda CHP’yle aynı çizgide görünmek istemeyen, seçmenle ters düşmemek için İ.P yöneticileri “ Projeye  Değil Ranta Karşıyız” demeye başladılar. Aslında ha Ali, ha Veli misali. Neden bunu dillendiriyorlar. Türkiye’de yatırımlar açık ihalelerle yapılıyor. En düşük fiatı veren firmaya iş veriliyor. Kar marjının düşük olması, yap işlet devret metodu nedeniyle bazı firmalar katılmak istemiyor. Bunu bilmelerine rağmen hükümeti bazı kuruluşları kayırdığı suçlaması ve rant için yapılıyor diye iftira atmalarının doğru bir tarafı yok aslında. Ama söyle yalanı, doğrusu ortaya çıkıncaya kadar ne kadar kar edersek kardır gibi kısır ve ilkel bir propagandaya yöneliyorlar. Eğer bunlara kalırsa bugüne kadar yapılan tüm yatırımlar ve projeler tu kaka!

         Daha önceki yazılarımın birinde Düzce Belediye Başkanı sayın Faruk Özlü’yle uzun bir sohbetimizi yazmıştım. Sayın Özlü, Düzce’de yaptığı ve yapacağı projelerden bahsetmişti. Başta İstanbul Caddesi’nin düzenlenmesi, Millet Bahçelerinin bitirilmesi, Cedidiye Meydan Projesi ile birlikte alanın altına kapalı oto park yapılması, Asar Suyu Rekreasyon Projesi, Aziziye Kapalı Pazar Yeri, Düzce Mutfak Sanatları Merkezi ( Şu an halkın hizmetinde, onun yapılışına da karşı çıkmışlardı) gibi yatırımları saymıştı. Bu yatırımlardan bazıları hizmete açıldı, bazılarını yapımı devam etmekte..

DÜZCE İ.P’NİN YAKLAŞIMI

      Düzce İ.P İL Başkanı sayın Yunus Özay Er bey, bugüne kadar Düzce Belediye’sinin yatırımlarını kendisinin de hayal edip gerçekleştirmek istediğini söylerken, bir yandan da muhalefet etmek için Özlü’nün kadrosunun yetersiz olduğunu söyleyerek yapılanları gölgelemeye çalışırdı. Son zamanlarda İ.P Genel Merkezi’nin yeni politikasını yani “Projeye Değil, Ranta Karşıyız” sloganını Düzce’ye taşıyarak olumlu yaklaşımını maalesef sıkıntıya soktu. Asar Suyu Rekreasyon projesi ve Aziziye Kapalı Pazar Yeri projesini ayırarak Cedidiye Meydanı ve Kapalı otopark projesine İ.P meclis üyeleri red oyu vermiş. Gerçi AK Partili üyeler tarafından mecliste onaylanmış.

      Sayın Er, red oyunun gerekçesini açıklarken; “oto park için 11 Milyarlık krediye red oyu verdiklerini. Otopark için bu kadar borçlanmanın makul olmadığını düşünmekteyiz ki yapılan otopark harcamasının geri dönüşüde bu hesapla mümkün görünmemektedir. Halkın parasıdır ‘Günahtır’ sayın başkanım”diyor.

       Sayın Er oto park yapımına ticari bir gözle bakılamaz. Geri dönüşümü düşünülerek yapılmıyor zaten. Böyle bir meydan yapılıyor, hiç olmazsa meydanın altını oto park yaparak kalıcı bir eser bırakalım düşüncesindeler. Ayrıca herhangi bir aksilik olmazsa evladiyelik,torunluk bir yatırım. Ayrıca Düzce trafiğine bir nebzede olsa rahatlatmış olması da önemli. Demek istediğim bazı yatırımlar kamu yararına olduğu için bunun hesabı kitabı yapılmaz. Sizler gelecekte Düzce siyasetinde önemli roller üstleneceksiniz. Kısa vadeli parti çıkarı düşünerek, olumlu yatırım ve hizmetlere sırtınızı dönmeyiniz. Çünkü Düzce halkının çıkarına sırtınızı dönmüş olursunuz. Ayrıca Faruk Özlü gibi haramı, sevabı, günahı bilen birisine, günahtır diye uyarı yapmanız da hiç yakışık almamış sayın başkanım. Bu yazıyı bir uyarı olarak kabul edeceğinizi  umuyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kalın Sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız