DÜZCE KENTİ SINIF ATLIYOR!

  • 7.03.2021 00:00

 Geçenlerde yerel TV’de yayınlanan iki siyasetçinin Düzce ile ilgili analizlerini dinledim. İkisi de genç arkadaşlarımızdı. Nedense bazı politikacıların olumsuz yanlarını benimseyivermişler. Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün projelerini çok güzel buluyorlar, hatta başkanın projeleri için benim de hayallerim demesine karşın; bu projeleri hayata geçiremez, çünkü kadrosu yetersiz gibi gerekçeler ileri sürerek yapılacak işleri anlamsızlaştırmaya çalışıyorlar. Hatta uzun yıllar kimsenin dokunamadığı parklar içindeki barakaların yıkılmasını bile eleştirebiliyorlar.

Yazılarım genelde ülke siyaseti üzerinedir. Yerel konulara fazla girmem. Yalnız bu arkadaşlar yeni kurulan partilerinin politikalarını anlatma yerine belediyenin çalışmalarını çarpıtarak halka yanlış bilgiler verince; yakın bir arkadaşımı arayarak belediye başkanımız sayın Dr. Faruk Özlü’yle hem tanışmak ve hemde çalışmaları hakkında bilgi almak amacıyla görüşmemde yardımcı olmasını istedim. Sağolsun Akçakoca’da yerel bazda siyaset yapmış sayın İbrahim Bilgin arkadaşım bu buluşmayı sağladı. Ayrıca yoğun işleri arasında bize vakit ayırdığı içinde başkanımıza teşekkür ederim.

DÜZCE’YE YAKIŞAN PROJELER

Başkanımızla üç saatlik bir toplantı yaptık. TV’deki eleştirilere cevap yerine yalnız gülümsemekle yetindi. Sanki tez sınavına girmiş öğrenci gibi yaptıklarını ve yapacaklarını tek tek anlattı. Projelerine geçmeden önce; Düzce’yi orta büyüklükte bir kent haline getirmeyi, ayrıca Düzce’de yaşayan insanların Düzce’li olma paydasında buluşmalarını sağlamayı gerçekleştirirse kendisini başarılı sayacağını söyledi. Bayağı iddialı bir yaklaşım. Bu sağlandıktan sonra gerisini getirmek kolay olacaktır. Bunun içinde kentin alt yapısını ve kültürel dokusunu sağlama almak gerekir. Projeler gelince;

& Belediyeyi en kısa zamanda ekonomik olarak istikrarlı duruma getirmek, bu sağlanmış.

& Katı atık projesi tamamlanmış.

& Millet Bahçesi ( Avni Akyol ve İnönü Parkı) Mayıs ayı içinde tamamlanmış olup hizmete açılacak.

& İçme suyu konusunda asbest borular yerine çelik borular kullanılacak, su sorunu kalmayacak.

& Şehrin kalbi sayılan Cedidiye Camii- Anıtpark arası İstiklal Caddesi’ni andıran bir şekilde düzenlenerek, yaya ve bisiklet yoluyla bir nevi yürüyüş yolu haline getirilecek. 275 ağaçla cadde ayrı bir görüntüye kavuşacak.

& Cedidiye meydanı düzenlenecek, altına otopark yapılacak.

& Eski Konak Gazinosu park haline getirilecek.

& Asar deresi düzenlenerek dere kenarında kafeler, yürüyüş yolları yapılacak, bir nevi Porsuk Çay’ına benzer bir yapıya dönüşecek.

& Düzce’nin mutfak kültürünü tanıtmak için, Mutfak Sanatları Merkezi’nin yapılmasına başlanmış bu yaz sezonunda hizmete girecek.

& Trafiği rahatlatmak için iki önemli bulvar yapılması düşünülüyor.( Bir tanesi Çamköy’den başlayan)

& Karadeniz Bölgesin’de olmayan; Konuralp Antik Tiyatro kazı alanındaki çalışmalarımız hızla devam ediyor. Gelecekte turizm için önemli kent haline kavuşacak.

& Yeni Hal, Mezbaha binası düşünülüyor, İtfaiye ise Çoban’da yapımına başlanmış.

& Eski Kaymakamlık Lojmanı Kütüphane olarak faaliyete geçirilecek.

Bütün bu projeleri anlatırken çocuklarından ve onların geleceğinden bahseden ebeveynler gibi heyacanlı, canlı ve müşfik bir yapıya büründüğü gözle görülmekte. Adaylığı ilan edildiği zaman “Hayırlı Olsun”, geçen Ağustos’ta da “Belediyenin ve Faruk Özlü’nün işi zor” demiştim. Bakanlıkta başarılı olmuş bir kişinin belediye başkanı olması şehrimiz açısından büyük bir şans olarak değerlendirmiştim. Zor olmasında da; klasik belediyecilik yapma yerine yeni bir boyut getireceği için bir süre zorlanacağını düşündüğüm için böyle bir analiz yapmıştım. Aslında zor işler başarılı olan insanlar için engel olamazlar. Sonradan düşündüm; Düzce’nin bir köyünden çık, başarılı bir eğitim hayatı geçir, sonra yine bir köylü çocuğunun kurduğu hükümette Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan insan için zor diye bir şey yoktur. Bakanımızı dinlerken bunlar bir film şeridi gibi gözümün önünden geçip gidiverdi. Kalın Sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız