GEÇMİŞ OLSUN İZMİR!

  • 11.11.2020 00:00

 30 Ekim günü saat 14:51 de merkezi Sisam adası açıklarında olan 6.6 şiddetinde deprem meydana geldi. İzmir depremi denilmesine karşın en fazla etkilenen Seferihisar, Bayraklı ve Bornova ilçeleri oldu. Yıkılan binaların hemen hemen tamamı 25-30 yıllık olup çok katlı olması rastlantı olmasa gerek..Yazıya başladığımda can kaybımız 102, yaralımız 1026 idi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim.4 binada arama kurtarma çalışmaları devam etmekteydi. 3 yaşındaki Elifin enkaz altından kurtarılması arama çalışmalarının ne kadar titizlikle yapıldığına bir işarettir.

DAMDAN DÜŞENİN HİKAYESİ

Deprem felaketinin nemenem bir olay olduğunu gayet iyi bilirim. Hem 17 Ağustos ve hem de  12 Kasım depremini yaşayanlardanım. 17 Ağustos’ta büyük bir gürültüyle uyanmıştım. Çok şükür yıkım gerçekleşmemişti.12 Kasım’da ise kirada oturduğumuz daire ağır hasar almıştı ama bize bir şey olmamıştı. Bunları niçin anlatıyorum; ilk depremle ilgili haberleri izlerken 21 yıl önce yaşadıklarım gözümün önüne geliverdi. Daha fazla izleyemedim, içim sıkıştı sanki depremi aynen tekrar yaşamış gibi oluyordum. Onun için İzmirlilerin yaşadıklarını bizler daha iyi anlarız. Hocanın damdan düşenin halinden damdan düşen anlar hikayesinde olduğu gibi… Yalnız apartman görevlisi olan Mürsel kardeşim, eşi ve oğlu yazlık çadırlar geceleri çok soğuk olduğundan hasarlı evde kalmak zorunda kalıyorlardı. Hala kendimi onların kaybından manevi olarak sorumlu addederim. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.

17 Ağustos depreminde yaşanan tam bir felakettir. Yetkililer deprem sahasına telefonla bile ulaşamadılar. İnsanlar uzun süre deprem hakkında bilgi bile alamadılar. Tam bir aşiret devleti durumundaydık. İlk kurtarmaya İsrailliler gelmişti, hakkını yemeyelim Yunanistan’da ilk kurtarmaya gelenlerdi. Kızılay yardım kuruluşu tam bir çöküş içindeydi. Şimdi bazı muhalifler Kızılay’ı karalamak için ‘Kızılay’ nerde diye sağa sola tweet atıyorlar. Başta Kızılay olmak üzere AFAD, İtfaiye, Jandarma, belediyeler ve sivil gönüllülerden oluşan kuruluşlar canla başla çalışmalarını sürdürüyorlar. Düzce’den 62 kişilik yardım ekibi çalışma halindeler.. Türkiye’nin dörtbir yanından kuruluşlar seferber olmuşlar, dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneklerini vveriyorlar.Türkiye tek yürek olmuş, hepimiz İzmir’iz diyoruz. Geçmiş olsun Türkiye, geçmiş olsun İzmir!

İNSANLAR CAN DERDİNDE İKEN

İnsanlar enkaz altında can derdinde iken, yakınlarını kaybedenler acı içinde yas tutarken, bazıları da bundan nasıl yararlanırız hesabına girmişler. Hele bir tanesi var ki; yardım kuyruklarına defalarca girerek aldıklarını büfede satmaya kalkması gibi, gerçi yakalanıp tutuklanıyor. Bir başkası türbanlı profilli; ‘Ya Rabbi! İzmirliler gibi zinaya nefsine değil, Seccademe köle et beni’ diyerek tam bir kışkırtıcı erkek olan bu namussuz yakalanıp tutuklanıyor. Sahte hesaplarla kışkırtma yapan 25’e yakın provokatör yakalanıp tutuklanıyor. Microsoft’un üst düzey yöneticisi “Hak ettiniz” diyerek iğrenç paylaşım yapıp sonra özür diliyor. Gürsel Tekin’de deprem olur olmaz “Kızılay binasıyla kaymakamlık binası çökmüş, Adliye sarayının duvarları çatladığı için boşaltıldığını,  kendi binasının güvenliğini sağlayamayan devlet, vatandaşın canını nasıl koruyacak” diye yazdığı tweetinden sonra tepki alınca silmek zorunda kalmış. Anlamadan, dinlemeden doğrumu, yanlış mı demeden atılan mesajlarla nereye varacaksınız, hala bu tür ergenlikten kurtulamadınız gittiniz vesselam!

17 Ağustos depreminden sonra Türkiye deprem konusunda bayağı hazırlıklı bir konuma gelmiş. Arama kurtarma çalışmalarının düzenli ve organizeli oluşu, yardımların en kısa sürede depremzedelere ulaştırılması, kira yardımından, eşya yardımına, taşınma yardımına kadar ve bir ay içinde konut yapımına başlanması bu konuda bayağı yol aldığımızın işaretleridir.

Şimdi önümüzde Kentsel Dönüşümü hızlandırmanın tam sırası, CHP’nin akıl almaz karşı çıkışı aynı şehir hastanelerinde olduğu gibi anlamsız olduğu gün yüzüne çıkmış oldu. Artık temel sorunlarda iktidar-muhalefet tartışmasını yapmaktan vaz geçelim.Kalın Sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız