HRANT’LARA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR!

  • 22.01.2020 00:00

 Başlığı okuyan genç kuşaklardan bir kısmı kim bu Hrant diye soracak diye umuyorum. Sormaları da doğal, tam 13 yıl geçti. Fazla uzatmadan, hayat hikayesini anlatmadan, söylediği sözlerden bir kaçını aktarmak istiyorum. Hrant Malatyalı Ermeni kökenli T.C vatandaşı bir gazeteci. Agos Gazete’sinin yayın yönetmeni ve yazarı.2002-2007 arasında AB reformları tartışılırken Ermeni sorunu konusu da gündemdeydi. ABD’nin 105 yıl önce ‘Ermeni Katliamı’ yapıldı diye Türkiye’yi baskı altına almaya çalıştığı gibi, o yıllarda da başta Fransa, İsviçre gibi ülkeler de kararlar alarak Türkiye’nin üzerinde vesayet oluşturmaya çalışıyorlardı. İçerde AK Parti iktidarı bu konunun tarihçilere bırakılmasını isterken, Türkiye Ermenileri de iktidardan yana tavır gösteriyorlardı. Dışardaki Ermeni lobisi Türkiye düşmanlığı yaparak ülkemizi zora sokarken, içerdeki şoven faşistlerde Ermeni düşmanlığı yaparak içerde ülkemizi zora sokuyorlardı. İki zıt anlayış Türkiye düşmanlığında birleşiyorlardı. İşte bu oyun Hrant’ın devreye girmesiyle bozuldu. Dışarda ve içerdeki konferanslarında bakın neler diyor.

   “Benim Türkle kavgam yok, ben Türkle yaşamayı şans sayan bir insanım. Kim tedavi edecek bizi?. Fransız senatosunun kararı mı?. Kim reçeteyi verecek?. Kim bizim doktorumuz?. Ermeniler Türklerin doktoru, Türklerde Ermenilerin doktoru. Bunun dışında doktor, ilaç, hekim, mekim yok”!.. Kürtlere de; “yüzyıl önce batılılar bizi oyuna getirip Türklerle düşman ettiler, sakın ola siz bu oyuna gelmeyin” diye uyarmıştı. Maalesef Kürtlerin bir kısmı bu oyuna geldi. Çözüm sürecinin sonuna yaklaşmışken masayı devirip şiddete tekrar yöneldiler. Aslında bu aralar bizlere Hrant gibi insanlar gerek, çünkü barışın,   huzurun yolu bağnazlıkların yok olmasıyla gerçekleşir.

               ŞİDDET, KİTAP, TİYATRO VE ÖDÜL

      Terör örgütüne destek verme, teröre davetiye çıkartarak 52 insanımızın katledilmesine neden olan HDP eski eş başkanı 3 yıldan bu yana içerde. Yazdığı bir kitabın oyunlaştırılması üzerine CHP’li ve HDP’li siyasilerin eşlerinin  birlikte oyunu izlerken fotoğrafları yayınlanması büyük tartışma yarattı. Aslında vurgulanan şuydu; terörle bağını koparmayan HDP ile terörü ve PKK’yı yadsımayan Demirtaş’ı masum göstererek gelecek seçimlerde CHP’nin HDP’yle ittifakına zemin hazırlamak. Yapılan eleştirilere kitap, tiyatro üzerinden yola çıkarak bu tezgahı örtbas etme gayretinden başka bir şey değil. Ne kadar çaba gösterirseniz gösterin bunu saklayamazsınız.         Amacımız barışı savunmak diyenlere bir çift sözüm var. PKK’nın silah bırakmasını istemek ve bu uğurda kalıcı projeler üretmek. Ayrıca Suriye’de ki PYD’yi desteklemekten vazgeçmek. Bunlar yapılmadan HDP ile yapılacak ittifak veya işbirliği PKK’yı meşrulaştırır ve şiddetin son bulmasını geciktirir. Çünkü PKK’nın tarihinde yaşamadığı bir çözülme yaşıyor. Kimse PKK’ya cansuyu olmasın.

    ‘2019’daki demokrasi, barış ve dayanışma açısından bireysel çabaları nedeniyle kendisine ödül layık gördük’ diyen SODEV yöneticisi, ödül verilense Selahattin Demirtaş. Belki de Dünya siyaset tarihinde ilk yaşanan bir ödül olayı. Açık açık insanlara sokağa çağıran ve bunun sonucunda 52 kişinin katledilmesine neden olan bu kişiye verilen ödül kanlı bir ödüldür. HDP’ye oy veren insanların CHP’ye yöneltilmesi için yapılan bir operasyondur. Gelecek günlerde daha neler göreceğiz kimbilir. Şimdiden Davutoğlu ve Babacan’a methiye düzenlere bir baksanıza. %99 birlikteliğimiz var diyorlar. Yalnız Libya konusunda dışarıdaki dostlarınız bayağı üzüldü. Onlarla da birlikteliğiniz bayağı yüksek. Erdoğan’a karşı ol da istersen odun ol, fark etmez. Ama gideceğiniz en son yer Erdoğan’ın ateşiyle kavrulmaktır. Kalın Sağlıcakla.

                

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız