SİGARA SAĞLIK VE YASAK!

  •  

 Özel otolarda da sigara içme yasağı getirildiği zaman bayağı gürültü kopmuştu. İstanbul depremi gündemin ana konusu olunca, bizim sigara içme konusu gündemden düşüverdi. İstanbul’lu vatandaşlarımıza  deprem için geçmiş olsun diyorum. Sigara konusu ne zaman gündeme gelse yaşadıklarım, yaşananlar ve çekilen acıları anımsarım. Yıl 1983 babam 63 yaşında sigarayı bırakamadığı için damar tıkanıklığından dolayı sağ bacağının kesilmesine karar verildi. Ertesi günü Ankara yolculuğu için hazırlanırken yaşamını yitirdi. Allah rahmet eylesin. Babamın yaşamını bitiren sigarayla kavgam bu olaydan sonra başladı. Sigarayı en son 2005 yılında  bırakabildim. Ne zaman sigarayı bıraksam ağız içinde aftlar oluşuyor, su içemez ve hatta konuşamaz duruma geliyordum. Zaten içimden de ağzımda tekrar yaralar oluşursa sigara içerim diye bir kapı aralıyordum. Bu durum siz deyin beş, ben diyeyim 15 kere tekrarlandı. Her seferinde sigaraya karşı yenik düşüyordum. Bu durum 2005 15 Haziran’a kadar böyle devam etti. 15 Haziran gecesi geç vakitte kaldığım öğretmen evindeki görevliden sandviç istediğim zaman karşılaştığım manzara her şeyin sonu oldu. Görevli arkadaş resepsiyonun arkasından koltuk değneğiyle çıkınca ilk dikkatimi çeken sağ ayak kısmının olmayışıydı. Demek ki; onunda dikkatini çekmiş olmalı ki, ‘hocam, hocam sigaradan’ diye sormama neden olmadan merakımı gidermiş oldu. Servisten sonra otur bakalım bu iş nasıl oldu, bir anlat bakalım ‘Hocam bu ayağım damar tıkanıklığı nedeniyle 8 ay önce kesildi, öbür ayağımın yarısı hissediyor, yarısı da hissetmiyor’ deyince, ben de babamı ve durumumu anlattım. En son hocam, sen sigarayı gerçekten bırakmak istiyormusun sorusuna evet cevabını verince, ‘Bir yıl sabret ağzında yara bere olmaz’ sözüne karşılık cebimdeki yarım sigara paketini arkadaşlara verirsin deyip sigara işine son noktayı koydum. O arkadaşa teşekkür ederim, bu konuda bana destek çıktığı için, bende elimden geldiği kadar sigara bırakmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışıyorum.

                    ERDOĞAN VE YASAK

   Belki şimdiye kadar hiç duymadığınız, hiç görmediğiniz bir gelenekten bahsediyorum. Bizim çocukluk dönemimizde sünnet olan çocuğa ağlamasın diye ona ve arkadaşlarına sigara verilirdi.Siz deyin beş,ben diyeyim en fazla 15 yaşındaki çocukların ağzında sigara tüttüre tüttüre dolaşırdık. Büyüklerimiz de bizleri onaylardı. Bizim kuşağın sigarayla buluşması çok eskilere dayanır. O nedenle sigara bırakmak o kadar kolay olmadı.

       Her konuda radikal kararlar alarak kimsenin yapmaya cesaret edemediği konuları gündeme getirip, sonra uygulamaya koyan Erdoğan sigara konusunda da aldığı kararlarla kamuoyunda olumlu, olumsuz tepkiler aldı ve almaya devam ediyor.İlk defa lokal, kahve ve kamuya açık olan alanlarda sigara içme yasağını başlattı. O zamana kadar özgürlükçü olmayanlar sigara içme özgürlüğümüzü yasaklayamazsınız diye feveran etmeye başladılar. Gerçi bu yasak gelmeden prefabrik lokalimizi ikiye bölerek sigarasız bölüm oluşmasını sağlamıştık. Bazı fanatikler sen nasıl özgürlükçüsün, nasıl demokratsınız, yıllarca yasaklara karşı çıktın, şimdi yasakları nasıl savunursun diye linç etmeye kalktıklarını anımsıyorum. Her şeyde olduğu gibi zamanla insanlar iyi şeylere kolayca alışıyorlar.

     Son olarak özel arabalarda da sigara yasağı getirilince, bazı tiryakilerle birlikte, Erdoğan düşmanı olanlar yine  ortalığı velveleye vermeğe başladılar. Neymiş, araba benim özel mülküm kimse karışamaz, sarayın masraflarını karşılamak için ceza yazıyor gibi ipe sapa gelmez itirazlarla uygulamaya karşı çıkıyorlar.Ama nafile, bu uygulama da çok kısa sürede hayata geçecek. Yıllarca batı hayranlığını elden bırakmayanlar, batıdaki bazı uygulamaları biz yapmaya başlayınca neden karşı çıkıyorlar anlamadım gitti. Kemer takma olayı gibi, yayalara yol verme, hız sınırı gibi uygulamalarda hep itiraz edildi. Yapılan istatistiklerde kaza oranlarının düşmesinin, son yapılan uygulamaların sonucu olduğunu söylüyor bilim adamları, içki yasağının uygulanmasını da unutmayalım.

     İlk defa yazımda kendi yaşamımla ilgili bilgiler varsa da, aslında kamuoyunun ortak konusu olması nedeniyle kaleme aldım.Kalın Sağlıcakla!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız