GÜNEYDE YENİ SENARYOLAR

  • 6.02.2018 00:00

 Ortadoğu’da bir türlü taşlar yerli yerine oturmuyor, daha doğrusu oturmaması için bölge dışı devletler ellerinden geleni yapıyor. Türkiye’nin Fırat’ın batısına yaptığı müdahalelerle PYD ve YPD’yi alandan çıkartmasıyla, sıra Fırat’ın doğusuna gelince işler karışmaya başladı. ABD’nin açıkca PYD’yle ittifak yapması, Türkiye sınırına yeni operasyonel  ve üsler kurarak askeri varlığını güçlendirmesi, bu üslerin Suudi ve BEA’nin de  finansörlüğünü üstlenmesi bölgede yeni senaryoların sahneye konulduğunun işaretleri olarak okuyabiliriz.

Ayrıca Suudi’lerin PYD’ye parasal yardımı, Kaşıkçı cinayetinin prensi zor durumda bırakmasından kurtulma savaşı hepsi iç içe geçmiş paradokslar..

     Ortadoğu’da bunlar yaşanırken; içerde bakın neler yaşanıyor. Ana Muhalefet partisi yerel seçimlerde aday belirleme ve ittifak çalışmalarını bir kenara bırakıp, Almanya’da PKK ve YPG’yi savunan Türkiye karşıtı görüşleriyle bilinen Alman Sosyal Demokrat Partisi milletvekili Sevim Dağdelen’le ve Gezi eylemleri sırasında Açık Toplum Vakfı üzerinden para transfer eden Alman Frederich Ebert Vakfı yöneticileriyle görüşmeler yapmasını ve Türkiye’yi şikayet etmesine ne demeli. Hemde Osman Kavala’nın ifadesinde Soros’un vakfından yardım aldığını itiraf ettiği sıralarda, AK Parti’ye mi yoksa Türkiye’ye mi muhalefet ediyor, işin içinden çık çıkabilirsen?

               2.OSLO GÖRÜŞMELERİ

    Şimdi Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna müdahale etme kararlığını gören bölgedeki güçler yeni bir Oslo süreci girişimi için adım atma peşindeler!  Akil Adamlar’dan oluşan bir grup Democratic Progressive Institüe öncülüğünde (Demokratik Gelişim Ensititüsü) açılım sürecini yeniden başlatmak için yoğun bir faaliyet yürütüyor. Bu görüşmelere katılan ‘Özgürlükçü Sosyalist’ Ufuk Uras; ‘Ama bunlar bir üst aklın parçası olarak hareket ediyor da değil. Bir ihtiyaç var. ABD’nin tezi de büyük ölçüde böyle’ diyor. Ne zamandır sosyalistler ABD tezlerini savunur oldular. Yazık yıllarca insanları ABD’ye hayır diye bağırttıran siz değil miydiniz?.Demek ki; varacağınız yer ABD’nin yanı başıymış hayırlı olsun,başına kadar yedirsin.

                      HDP NE DİYOR?

      HDP Eş Başkanı Pervin Buldan bakın bu duruma nasıl yaklaşıyor. ‘Oslo’da yeni bir sürecin başladığı algısını oluşturmaya çalışanlar şunu bilsinler ki İmralı’nın kapısında koca bir kilit varken, barış ve müzakere süreci asla başlayamaz. Biz AKP ile müzakere değil mücadele etmek için yola çıktık’ diyor. Aslında siz AKP’yle değil Türkiye’yle mücadele ediyorsunuz.İnsanlar bunun farkına varalı yıllar oldu.Eğer gerçekten barışı istiyorsanız PKK’nın vesayetinden kurtulmanız gerekir. Ama maalesef siz yöneten değil, yönetilen konumdasınız. Bu ülkenin insanlarını göz göre göre ölüme gönderirken kılınız kıpırdamıyor. ABD’yle ittifak yaparak ne barıştan, ne demokrasiden, ne de özgürlükten bahsetmeye hakkınız yok, bunu da bilesiniz.Ayrıca  PKK Türkiye’nin muhatabı değildir. Kalın Sağlıcakla.                          

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız