TRAFİKTE YENİ DÖNEM BAŞLARKEN!

  • 17.10.2018 00:00

 Türkiye’nin en önemli sorunları nelerdir dense trafik konusu ilk sıralarda yer alır. Yıllarca bu sorunu  çözmeyi bırakın hafifletebilmiş bile değiliz. Yeni hazırlanan trafik cezaları yasası yürürlüğe girdiği zaman, umarım yararını kısa sürede görürüz.

    Ne zaman yurtdışına giden veya gelen birisiyle konuşsak, ilk gözlemleri trafik kurallarıyla ilgili; hız sınırı kesinlikle uygulanmakta, yayalara öncelik tanınmakta, kırmızı ışık ihlallerine göz yumulmamakta, emniyet kemeri takılmasına  dikkat edildiğini, insana değer verildiğini söylüyorlar. Peki biz de nasıl, alın size taptaze bir trafik kazası haberi..

Pazartesi günü kamyon kasasında seyahat ederken uçuruma yuvarlanan  mültecilerden 22 kişi hayatını kaybetmiş. Kazayı yapan sürücünün ehliyetsiz ve aynı zamanda sabıkalı olduğu tesbit edilmiş. Aklıma; muharebeyi kaybeden komutana Napolyon neden yenildik diye sorunca komutan; efendim bir çok nedeni var, birincisi barutumuz kalmamıştı deyince, Napolyon öbürlerini sayma diyerek, oradan uzaklaşıyor. O hesap, insanlar kamyonla taşınıyor, üstüne üstelik sürücünün ehliyeti de yok. Ne biçim trafik, ne biçim denetim!

      Yeni yasa yürürlüğe girdiği zaman kazalar şıp diye kesilmeyecek ama gerçekten çok küçük diyebileceğimiz hatalardan yüzlerce kaza yaşanmakta. Son 10 yılda kaza bilançosu: Kaza sayısı 11.4 milyon, 47.236 ölümle sonuçlanmış. Yalnız 2016 yılında 185 bin kaza olmuş, 128 kişi hayatını kaybetmiş. Kazaların oluşunda sürücülerin hatası %89, demem o ki kazaların tamamına yakını insan kaynaklı.O nedenle kuralların alışkanlık haline gelebilmesi için sert önlemler alınmalı, para cezaları artırılmalı, bazı olaylarda ise trafikten men cezası uygulanmalı. İşte yeni yasa bu mantıkla hazırlanmış. (Yazıya başladığım sırada komisyonda kabul edilmiş) Örnek olarak; a) Trafikte çakar ışık kullananlar 1002 TL. ceza ödeyecek, aynı suçu tekrarlarsa trafikten men edilecek, b) Kırmızı ışık ihlalinde 235 TL,emniyet şeridi ihlalinde 1002 TL, c)Cep telefonu kullanma cezası 235 TL, d)Spin ve Drift yapanlara 5 bin 10 TL para cezası ile cezalandırılacak ve 60 gün trafikten men edilecek. Son olarak da yaya adımını attığı zaman geçiş üstünlüğü yayanın olacak, ihlal eden sürücü cezalandırılacak.

      Kamuoyu bu yasayı onaylıyor, lakin AK Parti nefretine yenik düşenler, bu para cezalarının enflasyonla mücadele için getirildiğini söylemekte hiç beis görmüyorlar. Hem bir yandan Batı’ya özeneceksin, bir yandan da getirilen kurallara itiraz edeceksin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Söze başlarken biz adam olmayız, bizden bişey olmaz diyenler kurallara sıra gelince su koyvermeye başlıyorlar.Her şeyde olduğu gibi Trafikde de kurallara bağlı kalırsak huzur ve barış içinde yaşarız. Hem terörü meşru göreceğiz, hem de teröre karşı alınan önlemlere itiraz edeceğiz, böyle bir ülke varmı?.

       Son olarak Düzce’de yeni yol yapımları nedeniyle trafikde yaşanan tıkanıklıktan rahatsız olanlara biraz daha sabır göstermeleri gerekiyor. Yeni bir şey yapılırken pat diye yapılmıyor, bununda bir bedeli var. Kara propagandalar moralinizi bozmasın.Ayrıca daha evvel de yazmıştım.Kalıcı Konutlar yolunda resmi araçların hız sınırına uymamaları sivil sürücülerin tepkisini çekmekte ve diğer sürücüler de sınırı çiğnemede ve ceza almama da eşit olmak istiyorlar. Yine defalarca uyarıda bulunmaktan gına geldiğimiz; trafiğe kapatılan İstanbul caddesindeki arabalar ve motorsikletlerin yasağı ihlal etmelerinin önüne neden bir türlü geçilmiyor.Allah korusun bir aracın yolda giderken bir çocuğa çarpıp yaralanmasına neden olursa bunun sorumlusu yalnız sürücü mü olacak?. Sayın Belediye Başkan’ım yol trafiğe açılacakmış ama, lütfen o zamana kadar gereken titizliği göstermenizi bekliyoruz. Bakıyorum ihlali yapanların bazıları da resmi kurumlara ait araçlar,ne demişler imam şey yaparsa cemaat ne yapmaz.Kalın Sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız