İstanbul Caddesi-Plastik direkler-Fast food-Kesmeyen bıçak!

  • 17.08.2018 00:00

 İstanbul Caddesi araç trafiğine mi kapatıldı?

İstanbul caddesi motorlu araçlara kapandı! Yani iki tekerli, üç tekerli, dört tekerli motorlu araçlara kapandı. Neden? Yayalar çoluk çocuğu ile eşi ve dostu ile rahat rahat gezsin, dolaşsın, yürüsün diye. Peki rahat rahat gezip dolaşılabiliyor muyuz? Hayır. Belediye zabıta aracı da, belediyenin kamyoneti de, üç tekerli, iki tekerli motorlu araçlar da istediği gibi her yöne çok rahat bir şekilde gidip gelebiliyorlar. Bu durum aynı caddeden yaya olarak giderken de, il emniyet müdürlüğündeki mobeseler tarafından da gün içinde çok rahat bir şekilde izlenebilir!  

İstanbul Caddesinden bisikletle gitmek serbest ama elektrikli bisikletle gitmek yasak! Doğrusu bunu anlayamadım. Öyle bisiklet sürücüleri var ki elektrikli bisiklet sürücülerinden çok daha süratli gidiyor onu nasıl önleyeceğiz? Rahmetli babama büyük caminin önünden karşıdan karşıya geçerken bir bisikletli çarpmıştı da altı ay yataktan kalkamamıştı!

Motorlu araç yasak tabelası konulmuş ama kimse yasağa uymuyor onu nasıl çözeceğiz? Yasak tabelası koymakla resmiyetteki sorumluluktan kendimizi belki kurtarabiliriz ama vicdani sorumluluktan kurtarabilir miyiz? Bu tabelanın gereği ne ise onu yapmalıyız!   

Küp mermerler kalktı, plastik direkler çakıldı!

Cedidiye camiinin çevresindeki küp mermerler neden kaldırıldı? Yol işgalini ortadan kaldırmak, araçların ve yayaların rahat gidişini sağlamak için.  Peki şimdi de plastik direkler dikildi. Neden? Araçların park etmelerini önlemek için. Dikilen plastik direklerin kaldırımlardan olan mesafesini ölçtüm, yol iki taraftan toplamda yaklaşık olarak 150 cm. daraltılmış? Yaa bu yollar daraltılacaktı da yolların plan üzerindeki genişlikleri neden 7-10-12-15-20 metre olarak belirlenmiş?

İkinci Meşrutiyet döneminde Maarif Nazırı Emrullah Efendi’nin bir dost meclisinde şaka maksadıyla söylediği “Şu mektepler olmasaydı Maarif’i ne güzel idare ederdim” sözü insanın aklına ister istemez gelmiyor değil yani.

Park yasağının önüne geçmenin yolu, yolu daraltmak mı? Yok mu bunun başka bir çaresi? Bu konu ile ilgili çok şey yazabilirim aslında ama konu çok basit bir konu olduğu için üzülüyorum!

Fast food, cafe ne demek?           

Aşevine, yani lokantaya gidiyoruz sandalyeye oturuyoruz önümüzdeki masaya kağıttan bir örtü konuluyor. Az sonra yiyeceğimiz yiyeceklerin siparişini veriyoruz ve siparişler gelene kadar önümüzde serili olan kağıttaki yazıları okuyoruz. Ne yazıyor orada?  -Fast food/Cafe- girdiğimiz aşevinin yani lokantanın telefon numarası, adresi vs.

Fast food ne demek? Ayaküstü yemek, yani hızlı yiyecek, yani hazır yiyecek demektir. Cafe ne demek? Lokanta, kahvehane, pastane, bar demektir. Bu kelimeler İngilizce kelimelerdir. Fast food yerine hiç olmazsa aşevi veya lokanta, cafe yerine de kafe yazın bari ya. Bunun Türkçe’sini söylemiyoruz da neden İngilizce’sini yazıyor veya konuşuyoruz?

Kesmeyen bıçak, batmayan çatal! 

Aşevine yani lokantaya gidiyorsunuz garson hemen önünüze bir servis açıyor. Ne koyuyor önünüze? Kaşık, çatal, bıçak vb. Az sonra önünüze bir kahvaltılık geliyor. Çatal zeytine batmaz, bıçak tereyağını bile kesmez. Kesmeyen bıçak, batmayan çatal niçin konulur masaya?

Mübarek Kurban bayramınızı tebrik eder, iki cihanda saadet ve mutluluklar dilerim. Hoşçakalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız