DÜZCE’NİN AMİRAL GEMİSİ AKÇAKOCA!

  • 17.05.2018 00:00

  Akçakoca’yı ilk defa ilkokul yıllarında duydum.Rahmetli babam arı almak için Akçakoca’ya gitmişti.Akçakoca’yı ilk  görüşüm yıllar sonra arkadaşım matematik öğretmeni Doğan İlhan Akçakoca’ya tayin olunca onu ziyarete gitmiştim. Sonbahar sonu olmalıydı sessiz, sakin, Düzce’ye göre hareketsiz gelmişti. Şimdi ise; aynı Akçakoca’ya yaz sezonunda gidildiğinde olağanüstü bir manzarayla karşılaşabilirsiniz.Bu noktaya gelinceye kadar yıllar geçti, hala bir takım önemli eksiklikleri var.Belediye Başkanı sayın Yemenici’yle yaptığımız söyleşide Akçakoca’yı masaya yatırdık. İlk soruyu biz sormadan başkan sordu; Akçakoca’daki değişimi nasıl buluyorsunuz?. Herkes görüşlerini söyledi. Bende bana gelen mesajlardan yola çıkarak; böyle giderse Akçakoca’da akşam güneşinin batışını seyredemeyeceğiz dediğimde, hiç kuşkunuz olmasın akşam güneşinin batışını seyretmeye devam edeceğiz dedi.

      Yalnız Akçakoca’da yapılan bazı şeyleri görmemiz mümkün değil, çünkü diğer kentlerde olduğu gibi Akçakoca’nın alt yapısı sorunu şimdiye kadar çözülmemiş.Mesela içme suyunda kullanılan kansorejen üreten asbest borularının değişimi gibi, içme suyunun 100 yıla yakın bir süre su ihtiyacının karşılanması gibi, elektrik tellerinin yeraltına alınması gibi bir kentte olması gereken önemli çalışmalar yapılıyor. Doğal gaz yaygınlaşmış, yapılmayan yer kalmamış. Çuhallı konusu gündeme gelince, başkan iddialı konuştu; “Söylermisiniz; Çuhallı’ya ne yapılmadı diye sorunca; gerçekten dere ıslahından tutun da,park sorununa kadar önemli çalışmalar yapılmış, semt sahasının yapılması tamamlanmış.Ayrıca Pazar yerinin de en kısa sürede yapılacağının müjdesini verdi.

           AKÇAKOCA’NIN AMİRAL GEMİSİ

     Yazının başlığını Düzce’nin amiral gemisi Akçakoca demiştim.Başkan da Akçakoca’nın amiral gemisi Ceneviz Kalesidir dedi.Kalenin restorasyon çalışmasına başlanmış, gelecek sezon turizmin hizmetine sunulacağını bildirdi. Ayrıca Balıkçı Barınağıyla ilgili çalışmalarda önemli adımlar atılmış ve atılmaya devam edilecekmiş. Bir diğer müjdesi de Yat Limanının yapılacak olması, Akçakocaya önemli bir gelir kapısı olacaktır. Turizm önemli bir gelir kaynağı olmasına rağmen Akçakoca fındığıyla önemli bir tarım kentidir. Son yıllarda sanayi yatırımlarının gelmesi Akçakoca’yı sanayi kenti olarak da göreceğiz demektir.

         Düzce’de hayvan hakları deyince akla öncelikle Akçakoca gelir.Uzun yıllar bu konuda mücadele veren hayvan severlere başkan da yardımlarını esirgememiş.Bu konudaki sorumuza; “hayvan barınağının olduğunu, bir veteriner,bir teknisyen ve bir bakıcıyla faaliyetimizi sürdürmeye çalışıyoruz.Ayrıca Akçakoca sınırları içinde yapılacak olan hayvan hastanesi yalnız Akçakoca’ya değil, çevre illere de hizmet vereceğini bildirdi”.

     Her  Eylül ayında düzenlenen PALAMUT BRİÇ TURNUVASI’na belediyenin verdiği destek briçseverler tarafından takdirle karşılanmakta. Turnuva ulusal çapta düzenlendiği için,Akçakoca’nın tanıtımında önemli bir fırsat yarattığı için belediye olarak elimizden gelen yardımı göstermeye devam edileceğini söylemesi briç sever olarak beni de memnun etti.

              BAŞKANA BİR BEŞ YIL DAHA VERİLMELİ

      Sayın başkan Akçakoca hakkında konuşurken çocuğu hakkında konuşur gibi gözleri ışıldıyordu.Yaptıkları bir yana daha da yapacakları da vardı.Bilhassa bu dönemde alt yapı çalışmalarını tamamlayıp, ikinci dönemde atılım yaparak Akçakoca’yı modern bir turizm kenti haline getirmek tek amacım derken, mutluluğu gözlerinden okunuyordu.Sayın Cüneyt Yemenici’yle tanışmamıştım. Yalnız gördüğüm bu genç kadroları korumak,teşvik etmek, hırpalamadan eleştirmek velhasıl kelam yapacağı hizmetlerin üstüne yeni projeler hazırlayarak verimli çalışmalara devam etmesi sağlanmalı. Yalnız şu da yanlış anlaşılmasın Akçakoca halkının seçimine müdahale etmek gibi bir niyetim yok, olamaz da zaten, haddimi bilirim. Lakin görünen köyde kılavuz istemez hani.Kalın Sağlıcakla.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız