CHP’de kazan kaynatanlar!

  • 10.05.2017 00:00

 Türkiye siyasetinde önemli olarak nitelenen dönüşümlerden sonra tüm siyasi partilerde ve kurumlar da değişimden nasibini almıştır.27 Mayıs’tan ,12 Mart’tan,12 Eylül’den ve 28 Şubat’tan sonra bu değişim ve dönüşümlere tanık olduk. Bu dönemlerde demokrasinin yıllarca geriye itildiği ve yapılan değişimlerin siyaseti yozlaştırdığı yıllardı. 12 Eylül’den bu yana 37 yıl geçmesine rağmen cunta anayasası ancak 16 Nisan’la ortadan kaldırıldı.Kim ne derse desin gerçekten bu bir demokratik devrimdir.İlk defa sivil bir anayasa halk tarafından %51.4 lük oyla kabul edilmiştir.Referandum öncesi Evet çıkarsa şöyle olur, böyle olur sözlerinin gerçeği yansıtmadığı görülmüştür.Hatta bazı şom ağızlılar Evet çıkarsa ülke bölünür kara propagandalarına rağmen; ülkemiz dimdik ayakta ve yoluna devam ediyor. İşte 16 Nisan’la yeni bir döneme giriyoruz,haliyle bu dönemin getirdiği yeniliklere başta siyasi partiler ve siyasetçiler ayak uydurmak zorunda, ayak uyduramayanlar yok olmaktan kurtulamazlar.Tarihte bunun örnekleri çok fazla.Tüm bu değişimler yaşanırken askeri vesayetin siyasi temsilcisi CHP bugüne kadar yaşamıştır.16 Nisan askeri vesayeti sonlandırmış,sivil anayasayla yeni bir düzen getirmiştir.

 

      Bütün hesaplar Hayır çıkması üzerine kurulmuştu.Şayet hayır oyları %50’nin üzerinde olsaydı; Erdoğan’ı yalnızlaştıracaklar, AK Parti’yi küçültecekler ve AK Parti’nin karşısına alternatif olacak bir siyasi oluşumun kurulmasına çalışacaklardı.Hatta AK Parti’nin küskünleri de o yolun yolcusu olacaklardı. Bizim oralarda bir söz vardır; “Kötü düşünen kötü yolda kalır.” 2 Mayısta Erdoğan’ın AK Parti’ye üye olması,21 Mayısta ise genel başkanlığa geçmesi bazı çevreleri huzursuz etti. Artık yeni bir siyasi döneme giriyoruz. Siyasi partiler bu yeni döneme uyum sağlamak ve Cumhurbaşkanı olacak siyasetçi %50 artı biri almak zorunda. Hayır oylarının %48.6 olması Erdoğan’ın karşısına çıkacak adayın kim olacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı.İlk çıkışı da  sayın Baykal yaptı.Aday olacak kişi CHP’nin başında olmalı, yardımcılarıda HDP’den Ahmet Türk, MHP’den ihraç edilen Meral Akşener olmalı ki; hayır bloku birlikteliğini korumalı tezi tartışılırken, diğer yandan da Deniz Baykal, Muharrem İnce, Fikri Sağlar Kılıçdaroğlunu olağanüstü kongre toplaması için sıkıştırırken, hesapta olmayan CHP basın sözcüsü sayın Selin Sayek Böke partideki görevlerinden istifa etti. Bu istifanın sayın Böke’nin ABD elçisiyle görüşmesinden sonra olması akıllara başka şeyler getirmedi değil? CHP’de kazan kaynatılmaya başladı.Peki kim kaynatıyor ve ne amaçlanıyor. Deniz Baykal’ı kasetle istifa ettirip Kılıçdaroğlu’nu kimler getirdiyse şimdi de görev süresi biten Kılıçdaroğlu’nu aynı odaklar gönderme hesapları içinde.Yeni dönemde Kılıçdaroğlu’yla yürünmeyecek anlaşılan,bu nedenle kazanın altına habire odun atılıyor.Pazartesi akşamı Tarafsız Bölge’de Ahmet Hakan’ın konuğu olan CHP grup başkanvekili sayın Engin Altay CHP’deki olayların sorumlusu olarak ÜST AKLI işaret ediyor.Ne demeli etme bulma dünyası.Yine bizim oralarda bir söz vardır. “Kötü düşünenin Allah ayağını dolaştırır” derler.AK Parti’de yapmayı düşündükleri operasyonları şimdi kendi partilerinde yaşıyorlar.Yalnız şunu da belirtmekte yarar var, ana muhalefet partisinde yaşananlar sağlam bir zemine oturmazsa bundan Türkiye zarar görür.O nedenle yaşanan olaylara körükle ve benzinle gitmek kimseye yarar sağlamadığı gibi ülke siyasetini de yaralar.Son olarak; CHP’de iki kanat çatışıyor, kanatın birisi küresel güçlerle ortak çalışan, diğeri ise ulusal yerli güçlerle çalışan; birinci kanat egemen olursa Yılmaz Özdil’in bile Erdoğan’a oyumu veririm dediğine göre iş çok ciddi, CHP’li yurtseverlerin dikkatine sunulur. Yılların Ahmet Türk’ü hangi akla hizmet ediyorsa bilinmez Meral Akşener’le birlikteliğe sıcak bakıyor.Bizim arkaik solculara hayırlı olsun demek gerekiyor.Ne diyelim çarşınıza Pazar versin.  

          Geçen haftanın en önemli olaylarından biriside İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı’nın damadı FETÖ’den tutuklu Faruk Kavurmacı’nın sağlık raporu alarak tahliyesine karar verilmesiydi.FETÖ’yle mücadele edenlerin keyfinin kaçması bir yana, FETÖ davasının kamuoyunda itibarsız hale getirilmesi en büyük tehlike, gerçi savcılık konuya el atmış ama nafile, ne yapılmak isteniyor bilen varsa beri gelsin.Kalın Sağlıcakla.

    

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız