Ve ‘Dünya sürgünü’ bitti: Ünlü şair Sezai Karakoç hayatını kaybetti

Modern Türk şiirinin ustalarından 'Mona Roza' şairi, yazar ve siyasetçi Sezai Karakoç 88 yaşında hayatını kaybetti.

Ve ‘Dünya sürgünü’ bitti: Ünlü şair Sezai Karakoç hayatını kaybetti
16.11.2021 - 20:53
Haber Merkezi
91

22 Ocak 1933 yılında Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde doğan Sezai Karakoç’un çocukluğu da burada geçti. Ortaokula Maraş ortaokulunda başlayan Sezai Karakoç parasız ve yatılı okudu. Lise eğitimi için Gaziantep’e giden Sezai Karakoç, Gaziantep lisesinden 1950 yılında mezun oldu. Lise öğrenim boyunca Felsefe dersine ilgi duydu ve Felsefe okumaya karar verdi.

Sezai Karakoç üniversite eğitimi için İstanbul’a geldi. Babası onun ilahiyat fakültesinden mezun olmasını istiyordu. İmkanlar doğrultusunda eğitimine devam etmek için tercih etmesi gereken yatılı olan tek bölüm Siyasal bilgiler fakültesiydi. Üniversite sınavlarına hazırlanırken kazanamama ihtimalini de göz önüne alarak her ihtimale karşı Felsefe bölümüne kayıt yaptırdı.

Sınav sonuçları açıklanınca Siyasal bilgiler fakültesini kazanmıştı. Ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesine başladı. 1955 yılında üniversite eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Siyasal bilgiler fakültesinin mali şubesinden mezun oldu. Daha sonra zorunlu hizmet neticesinde Maliye Bakanlığı bünyesinde dış tediyeler muvazenesi bölümünde çalışmaya başladı. Ardından maliye müfettişi olmaya karar veren Sezai Karakoç, müfettişlik sınavına girdi. Sınavı kazanarak müfettiş yardımcısı olarak görevine başladı.

Görevi icabı ile de pek çok kez Anadolu’yu gezdi ve yöre halkını yakından tanıdı. İstanbul’da Diriliş dergisini kurdu. Ardından siyasete atılmaya karar verdi ve Diriliş Partisi’ni kurdu. Böylelikle siyaset hayatı başlamış oldu.1990 yılında kurulan Diriliş partisinin ömrü 7 yıl olmuştur. Ardından 2007 yılında kapanan eski partisi üzerine yeni partisi olan Yüce Diriliş partisini kurdu. Yüce Diriliş Partisi başkanlığını vefatına kadar sürdürdü.

Halk arasında çok bilinen Mona Roza şiiri ile tanınsa da onlarca kitaba imza attı.

KÖŞK’ÜN ÖDÜLÜNÜ ALMAYA GİTMEMİŞTİ

2011 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödüllerinin edebiyat dalında Şair Sezai Karakoç layık görülmüştü. Usta şair, herkesin çıkmak için can attığı Çankaya Köşkü’ne gitmeyi reddetmiş, iktidarla mesafesini koruyarak ödülü almaya gitmemişti. “Takdiri okuyucudan bekleyen” Karakoç, bu tavrıyla da okurunu şaşırtmamıştı.

KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖDÜLÜ İÇİN ‘POSTA’YI İŞARET ETMİŞTİ

Sezai Karakoç 2007 yılında da Kültür Bakanlığı tarafından ödüle değer görülmüştü. Karakoç yine düzenlenen ödül törenine katılmamış, şu nazik mesajı yollamıştı: “Belgeleri postayla gönderin, parasal ödülü de kültür sanata harcayın.”

FAHRİ DOKTORA CÜBBESİNİ İBRAHİM KALIN GİYDİRMİŞTİ

Sezai Karakoç AKP de dahil tüm iktidarlarla hep “mesafeli” oldu. AKP’yle yan yana göründüğü son fotoğraf ise geçtiğimiz Eylül ayında, İstanbul Üniversitesi’nin verdiği “fahri doktora” unvanı için düzenlenen törende ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi Rektörlük Doktora Salonu’nda düzenlenen törene katılmayan Karakoç’a doktora takdimi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından Diriliş Yayınları ve Yüce Diriliş Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşmişti.

CEMAL SÜREYA ‘SIKIŞMIŞ, SIKIŞTIRILMIŞ DEHA’ DEMİŞTİ  

İkinci Yeni şiirinin büyük ismi Cemal Süreya, Sezai Karakoç’a ilişkin birçok önemli değerlendirmede bulunmuştu. Bunlardan en bilineni ise Karakoç’u “sıkıştırılmış deha” olarak tanımladığı idi. Süreya, “’Öyle bir Müslüman ki Marx da bilir, Nietzsche de bilir, Salvador Dali de sever. Sıkışmış, sıkıştırılmış deha. Alçak gönüllükle katı yüksek uçuyor. Şemsiyesi yok” demişti.

Karakoç için Necip Fazıl Kısakürek, ”Ruh gibi, Hazreti İsa gibi” demiş, Ece Ayhan ise ”Sivil şiirin en iyi şairlerinden” diye övmüştü.

Sezai Karakoç’un Eserleri

– Diriliş Neslinin Amentüsü

– İslam’ın Dirilişi

– Mevlana

– Yitik Cennet

– İnsanlığın Dirilişi

– Kıyamet Aşisi

– Yunus Emre

– Leyla İle Mecnun

– Diriliş Muştusu

– İslam Toplumunun Ekonomik Strüktürü

– Ayin Çeşmeler

– Varolma Savaşı

– Günlük Yazılar 3 ( Sur )

– Çağ ve İlham Sevgi Devrimi

Sezai Karakoç’un Sözleri

‘ Putlar tanrısızlık ortamında üreyen ruh mantarlarıdır. ‘

‘ Benim gözlerim yeşildir. Evet evet, onun gözleri ise kara. Ben günah kadar beyazım, o tövbe kadar kara.

‘ Umutsuzluk yok! Gün gelir. Gül de açar. Bülbül de öter. ‘

‘ Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır. ‘

‘ Allah’ın yolu kaybolmaz. Ama ondan ayrılan veya onu ihmal eden, bir daha doğmamacasına batar. Yolundan ayrılanlar ise kaybedecektir, Allah’ın kaybı yoktur. ‘

Sezai Karakoç’un Şiirleri

– Monna Rosa-ı Aşk ve Çileler

– Anneler ve Çocuklar

– Donuk Aşk

– Kar şiiri

– Ben Kandan Elbise Giydim

– Balkon

– Köse

– Sevgi

– Adak Işığı

– Kara Yılan

– Sessiz Müzik

– Çocukluğumuz

– İnci Dakikaları

– Rüzgar

– Liliyar


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız