ERDEM İYİLEŞTİRİLMİŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİ ANLATTI

İyi Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. B. Bahadır Erdem Düzce’de İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem konferansı verdi.

ERDEM İYİLEŞTİRİLMİŞ VE GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİ ANLATTI
26.12.2021 - 09:51
Haber Merkezi
1295

İyi Parti İl Başkanlığı tarafından İyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem konferansı düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak İyi Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Prof. Dr. B. Bahadır Erdem katılırken, CHP İl Başkanı Semih Cemşit ve yönetim Kurulu üyeleri,  İyi Parti yönetim kurulu üyeleri, İYİ Parti Belediye Meclis üyeleri ve partililer katıldı.

Sabah saatlerinde İl Binasına gelen Genel Başkan Yardımcısı Erdem, sabah erken saatlerde partililerle bir arya gelerek  il başkanlığında ön sunum gerçekleştirdi. Saat 14.00’da  Düzce Barosu Hizmet Binası Toplantı Salonunda, gerçekleştirilen  konferansta, iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem ile ilgili bilgiler  verdi.

Prof. Dr. Bahadır Erdem, hazırladıkları taslakta kuvvetler ayrılığına önem verildiğini, partili cumhurbaşkanlığının kaldırılmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı, YÖK ve valilerin siyaset dışına çıkarılacağını vurguladı. Bahadır Erdem, seçim barajının yüzde 5 olarak planlandığını ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) yeniden kurulacağını anlattı. Erdem, “Milletin iktidarı taşıyacak gücü kalmadı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin (CHS) devlet ve sistem krizi yarattığını, “hukukun üstünlüğü” ilkesini geri plana ittiğini, dış politikayı iç siyasete malzeme yaptığını anlattı. “Güçlendirilmiş parlamenter sistem” taslağının hazırlanmasında akademisyen ve uzmanlardan da görüş alındığını anlatan Bahadır Erdem, eksikliklerin yurttaşlardan gelecek olan görüş, eleştiri ve fikirlerle tamamlanacağını söyledi.

Şu anki sistemde bakanların “sekreter” gibi görev yaptığını söyleyen Erdem, önerdikleri sistemde bakanların dışardan seçilmeyeceğini belirterek, “İşinin ehli milletvekillerinin içinden bakanlar seçilecek. Biz iyileştirilmiş Güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz” dedi.

 


Editör: N. Cingirt