• 16.03.2022 09:30

11.03.2022 tarihli yerel basında şöyle bir haber çıktı: İsmetpaşa Ortaokulu yıkılamayacak!

“Düzce Belediyesi’nin usulsüz bir şekilde 110 yıllık İsmetpaşa Ortaokulu’nun arazisini ticari alana çevirmesine mahkeme ‘DUR’ dedi. Okul arazisi ticaret alanından çıkartılarak yeniden eğitim alanı kapsamına alındı.

110 yıllık tarihi geçmişi olan İsmetpaşa Ortaokulu’nun yıkılarak yerine iş merkezi yapılmak istenmesine yargı ‘dur’ dedi.   Okul arazisi ticaret alanından çıkartılarak yeniden eğitim alanı kapsamına alındı. Okul velilerinden olan mimar İrfan Dursun, İsmetpaşa Ortaokul arazisinin eğitim alanından çıkartılarak ticaret alanına dönüştürülmesiyle ilgili Belediye Meclisi kararına karşı dava açmıştı. Bolu İdare Mahkemesi, davayı ve yapılan itirazı haklı bularak yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme, bilirkişi raporu doğrultusunda Belediye Meclisi’nin İsmetpaşa Ortaokul arazisinin ticaret alanına dönüştürülmesiyle ilgili aldığı kararın hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Böylece, İsmetpaşa Ortaokulu velileri, öğrenciler, öğretmenler ve mahalle sakinleri belediyeye karşı giriştikleri hukuk mücadelesinin ilk raundunu kazanmış oldu.

Yeniden eğitim alanı kapsamına alındı.

Düzce Belediye Meclisi, mahkemenin verdiği yürütmenin durdurulması kararının ardından geçtiğimiz ay yeniden imar değişikliği yaptı. İmar değişikliğinde İsmetpaşa Ortaokulu’nun bulunduğu arsa ticaret alanından çıkartılarak, yeniden eğitim alanı kapsamı alındı.

Bilindiği gibi Belediye Meclisi’nin İsmetpaşa Ortaokulu’nun bulunduğu araziyi ticaret alanına dönüştürmesinin ardından Özel İdare bu alanı 8,5 milyon liraya satışa çıkarmıştı. Yapılan ilk ihalede teklif veren olmamış, ihale iptal edilmişti.”

Eyvallah. Hukukun verdiği karar başımızın üstüne. Müteahhit değilim, esnaf da değilim. İsmetpaşa Ortaokulu’nun bulunduğu alanın ticari veya eğitim alanı olmasını bir tarafa koyalım. Peki gelişen, genişleyen, nüfusu günden güne artan, trafiğin yoğun olduğu o bölgede okul olmalı mı? Bence olmamalı! 

Peki halen hizmet vermekte olan İsmetpaşa Ortaokulu binasının yenisi bir başka yere yapılıp taşındıktan sonra boşalan o bina nasıl değerlendirilebilir sorusunun cevabı var mı? Bana göre var.

Mesela; Halen Fevzi Çakmak mahallesinde hizmet vermekte olan Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) şehir merkezine uzak bir yerde. O binanın şehir merkezinde olması lazım. Bu konuyu önceki yıllarda da dile getirmiştim. Çünkü Rehberlik Araştırma Merkezine (RAM) gitmek durumunda olan vatandaşlar belki de 2 araç değiştirerek o binaya gitmek zorunda kalıyor. Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) İsmetpaşa Ortaokulu’ndan boşalan binaya taşınabilir. 

Peki Rehberlik Araştırma Merkezinden (RAM) boşalan binaya hangi birim taşınabilir?

1-İhtiyaç varsa Şıralık Mahallesinde hizmet vermekte olan “Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Okulu’nun” şubesi olarak değerlendirilebilir.

2-Bildiğim kadarıyla ilimizde “Bilim Sanat Eğitim Merkezinin” (Bilsem) 2.’si veya şubesi açılacak. O birim için o bina değerlendirilebilir.

3. şık olarak ise “3. Kademe Özel Eğitim Uygulama Okulu” (Orta-Ağır engelli) olarak değerlendirilebilir.

Hem ihtiyacı olan birimlerin bina problemi hem de İsmetpaşa Ortaokulu’nun önünde oluşan trafik problemi halledilmiş olur. Ne dersiniz, olmaz mı? Hoşça kalın.