• 5.03.2022 08:10

03.09.2015 tarihli basın; “… 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi, Muğla’nın Bodrum ilçesinde sahile vuran yüzükoyun minik bedeniyle tüm dünyayı sarsmıştı... Abisi Galip ve annesi de aynı faciada yaşamını yitirmişti... Ailesiyle birlikte Suriye’deki savaştan kaçıp daha iyi bir hayat umuduyla çıktığı yolda bindikleri tekne ile Avrupa üzerinden Kanada’ya gitmeye çalışan aileden geriye bir tek babaları kaldı.  Acılı baba Abdullah yaşadıkları dehşeti şöyle ifade etti; ‘Botumuz su alıyordu. Ayağa kalkınca alabora olduk. Çocuklarım ellerimin arasından kaydı.’ Bu arada, Kurdi ailesinin bir süredir Kanada’ya iltica etmek için girişimlerde bulunduğu ancak bunların sonuçsuz kaldığı ifade edildi. 

‘Deniz sahilinde yüzü koyun yatan Aylan’ın fotoğrafı, Avrupa’nın göçmenlere ilişkin politikasını değiştirebilir mi? Belki evet. Bodrum kıyılarına vurmuş olan yaklaşık 3 yaşındaki çocuğa ait ceset fotoğrafları, deprem etkisi yaratmıştı. Şimdiye kadar ölen çok sayıda mülteci çocuk gördük. Bu ise, çocukların deniz kabuğu toplamayı sevdiği bir plajda olmuştu.’

Evet… “Aylan da bir ana kuzusuydu” Suriyeli Aylan Kurdi’den sonra Dünya’ya bi haller oldu! Bu konuda insanlar olarak hiç mi sorumluluğumuz yok? 

***

24 Şubat 2022 tarihli basından: Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'dan olabilecek muhtemel mülteci akını için hazırlandıklarını duyurdu. Polonya'da ise Ukrayna sınırına özel kabul noktaları oluşturulmaya başlandı. NATO ve AB'nin Rusya'ya karşı birlik olduğunu belirten Stoltenberg, Moskova yönetiminin uluslararası hukuku ve Avrupa'nın güvenliğinin inşa edildiği temelleri ihlal etmesini kınadıklarını bildirdi.

Von der Leyen de potansiyel mülteci akınına hazırlıklı olunması gereken bir aşamada olunduğunu belirterek, "Ukrayna'dan gelen mültecileri hemen karşılamak ve ev sahipliği yapmak için net acil durum planlarımız var" dedi. Ülke içinde yerinden edilmiş insanlar için de yardım planlarının bulunduğunu ifade eden von der Leyen, Ukrayna'ya yönelik mevcut 1,2 milyar avroluk yardımın ötesinde yeni desteklerin de verileceğini söyledi… Kaynak AA.

***

01.03. 2022 tarihli basından: Avrupa Birliği’nin (AB) çifte standardı: Orta Doğulu mülteci 'tehdit', Ukraynalı 'bizden'

Bugüne kadar savaş mağdurlarına olan yaklaşımları yüzünden eleştirilen AB, Ukrayna’dan gelen sığınmacılara başka bir yüzünü gösterdi. Uzmanlara göre AB, Ukraynalı’ları kültür ve din bakımından kendilerine daha yakın gördükleri için bu tutum içinde. "Ukrayna bize ait, bizden biri ve onları aramızda görmek istiyoruz..." Bu sözler Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e ait. Avrupa'nın mülteci ezberinin bozulduğunun en net kanıtı...

Leyen, Ukraynalı’ların AB değerlerini ve ilkelerini savunduğunu, bu nedenle her türlü desteğin sağlanacağını ifade ediyor. Pek çok AB ülkesi de aynı görüşte... Oysa AB, bugüne kadar savaş mağduru mültecilerin büyük bir çoğunluğunun sınırlarından geçmesine izin vermedi. AB Ukrayna'ya kapısını açtı. Bugüne kadar Afganistan’dan, Suriye’den gelen binlerce çocuk, kadın ve yaşlının da olduğu mülteci grupları ülkelerindeki savaştan kaçarak, gitmek istedikleri AB ülkelerine alınmamıştı! Kaynak: TRT Haber

***

02.03.2022  tarihli basından: Rusya'nın Ukrayna saldırılarını kınayan Oyuncu Sinan Albayrak, Batı'nın ikiyüzlülüğüne dikkat çekerek, Bosna Hersek'te, Filistin'de, Suriye'de katledilen insanların görülmemesine isyan etti: "İçimden küfretmek geliyor."

Oyuncu Sinan Albayrak sosyal medya hesabından, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna'da insanların katliama uğradığını ve yaşananların son derece rahatsız edici olduğunu belirten Albayrak, Avrupa'nın ikiyüzlülüğüne dikkat çekti.

Suriye'de mültecilerin 12 yıldır çadırlarda, zor koşullar altında yaşadığını ifade eden Albayrak, "Bu insanlar sürekli katlediliyor, öldürülüyor. Filistin'de şu anda yeniden katliamlar oluyor. Çocuklar öldürülüyor, genç kızlar darp ediliyor, çeneleri kırılıyor. Ama şimdi birdenbire Avrupa'dan gelen o tepkilere uyarak, biz de popülist yaklaşımlarla Ukrayna'da olup bitenlere tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bosna'da yıllarca katliamlar yapıldı ama Avrupa sesini çıkarmadı. Şimdi birdenbire Ukrayna'daki katliamlara sesler yükseldi. Ölen, canı giden, canı alınan her insan için biz acı çekiyoruz, ayrım yapmadan" şeklinde konuştu. Video7-dünya

***

Yukarıdaki haberler dünyanın şu an içinde bulunduğu durumu herkesin anlayabileceği gibi çok güzel izah ediyor!

İnsanlık tarihi aynı zamanda Hak-batıl mücadelesinin de tarihidir. İnsanlık var olalı hak batıl mücadelesi de vardır ve var olacaktır. Bu mücadelede hak tarafı tamamen meşru sınırlarda kalmak ve düşmanına karşı mücadele ederken bile adil davranmak zorundadır. Çünkü inancı bunu emreder. Ama batıl tarafı bağlayan ne bir ilke, ne kural, ne de ahlak vardır. Dolayısıyla batıl sadece güçten anlar! Hoşça kalın.