İlçelerden vilayet merkezine gelen halk otobüslerinin yolcuları!

  • 26.10.2021 08:29

Şehir içi yolcu taşımacılığını her ilçenin belediyesi halk otobüsleri vasıtasıyla yapıyor. Belediyelerimizin her birine, halk otobüslerinden istifade eden bir kişi olarak ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü bu hizmet çok önemli bir hizmettir.

İlimiz, merkez ilçe dahil Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı, Yığılca olmak üzere toplam 8 ilçeden oluşmaktadır. Ayrıca Boğaziçi ve Beyköy olmak üzere 2 adet de belde belediyelerimiz mevcuttur. 

Her ilçe ve beldeden vilayet merkezine yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Taşımacılık hizmeti özel olsun belediyeler olsun fark etmez, yapılan bu hizmet neticede çok önemli bir hizmettir. 

İlçelerden vilayet merkezine yolcu taşımacılığı yapan firmalar vilayet sınırlarından merkeze her yolu kullanarak giremez. Yolcu taşımacılığı yapan firmalar il trafik komisyonunun aldığı karar gereği kendilerine gösterilen hattı kullanarak “Düzce Şehirlerarası Otobüs Terminaline” gider ve yolcularını orada bırakırlar. Eyvallah. Buraya kadar tamam!

Peki ilçelerden gelen ve Şehirlerarası Otobüs Terminaline bırakılan yolcuların terminalden şehir merkezine gidebilecek şekilde (Hastane, Valilik, Adliye, Özel idare vb.) belediyemize ait yeterli sayıda ve zamanda halk otobüsü var mı? Varsa sorun yok. Ama olsa da bazı kurumlar için bu şekilde yapılan taşımacılığın verimli olduğunu zannetmiyorum!

Mesela; Şöyle bir empati yapalım. Diyelim ki ben Akçakoca veya Kaynaşlı’nın ilçe merkezinde bir mahallede ikamet ediyorum. Sabah kalktığımda Düzce Atatürk Devlet Hastanesine, Valiliğe, Adliyeye veya Özel İdareye gitmek zorundayım. Bunun için ne yapmalıyım? Sabah erken kalkmalıyım. Kendi ilçemin hangi mahallesindeysem o ilçenin Belediye halk otobüsüne ya da il merkezine yolcu taşıyan özel kooperatiflerin araçlarına binmek için belirlenen durakta otobüs beklemeliyim. O durakta halk otobüsüne yetişebilmem için evden biraz da erken çıkmalıyım.

Düzce şehir merkezine gidebilmem için, ilçemdeki otobüs/minibüs yazıhanesine gidip bilet almalıyım. Düzce’ye gidecek olan minibüse/otobüse binmeliyim ve kalkış saatine kadar da otobüs/minibüste beklemeliyim. Otobüs veya Minibüs hareket ettiğinde yaklaşık 20 ile 40 dakikalık bir sürede Düzce Şehirlerarası Otobüs Terminaline gidiyor. Oradan da Düzce Belediyesine ait halk otobüslerine binip Valiliğe, Hastaneye, Adliyeye, Özel İdareye gidiliyor. Hastaneye gittiğimde de sıraya girip istediğim polikliniğe sıra alacağım ama sıraya girdiğimde sıra bana gelene kadar gitmek istediğim doktorun kontenjanı dolmuş oluyor! Peki ben şimdi ne yapmalıyım? Yarın tekrar gelip aynı yolu tekrar denemeliyim. Nasıl olacak bu iş? Bu kişinin çocuklu bir kadın olduğunu, yaşlı olduğunu düşünelim. Buraya kadar içiniz daralmadıysa ona diyeceğim bir şey yok!

Peki ne yapılabilir? En azından il trafik komisyonu ilçelerden vilayete yolcu taşımacılığı yapan firmalara sabahleyin belirlenen bir veya iki seferin Düzce Atatürk Devlet Hastanesi ve Valilik binasına yakın yerlerden geçmesi için karar alınabilir. Bu neresi olabilir? Olimpiyat kavşağından itibaren Nezih Tütüncüoğlu Bulvarı, Hastane caddesi, eski Kızılay Kavşağı vb. yerlerden Şehirlerarası Otobüs Terminaline bir hat olabilir. Diğer saatlerde de Öztürkler Kavşağından Süleyman Kuyumcu Bulvarı, Şehirlerarası Otobüs Terminali olabilir. Böyle olursa yolcular istediği yerde otobüs veya minibüsten iner istediği yere daha kısa zamanda meşakkat çekmeden gider diye düşünüyorum. Vatandaştan gelen şikayet ve talepler de bu doğrultuda çünkü!

Devlet, aldığı tüm kararları vatandaşın lehine olsun diye alır. Alınan kararlarda kasıt olmaz olsa olsa yanlış veya hata olabilir. Alınan kararlarda vatandaşın lehine olabilecek ama unutulmuş konular olabilir, sonradan yeni ihtiyaçlar çıkabilir. Bu nedenle il trafik komisyonu yeniden oturup vatandaşın lehine yeni kararlar alabilir diye düşünüyorum. 

Halk, alınan ve değiştirilen yeni kararlardan memnun olur, böyle bir karar siyasi olarak da her partinin işine gelir. Vatandaş dua eder, teşekkür eder, gönüller de rahat olur. Ne dersiniz, bu işi yapmak çok mu zor olur? Hoşça kalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız