• 16.01.2021 00:00

 Bir insan tek başına pek fazla bir şey ifade etmez. Bu durum, ülke idaresine talip olan partiler için de öyledir. İktidar partisinin kendi içinde daha iyiyi bulmak ve yapmak adına tartışmalar ve eleştiriler olabilir. Ama bu yetmez. Muhalefet partileri de yapıcı olarak iktidar partilerini eleştirebilmelidirler! İktidar partileri muhalefet sayesinde kendilerini diri tutar, halka daha faydalı olurlar. Aynı zamanda da kendilerine daha fazla dikkat etmek zorunda kalırlar. 

Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi, Saadet Partisi (SP) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü evinde ziyaret etti. Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı İshak Sağlam ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiler. Bir Cumhurbaşkanı bu tür ziyaretleri neden önemser dersiniz?! 

Gelelim 19 Ocak 2021 tarihinde ilimizde yapılacak olan Ak Parti il kongresi ve ilerleyen günlerde yapılacak olan siyasi parti kongrelerine. Kongrelere kimlerin davet edildiğinden çok, kimlerin davet edilmediği önemlidir! Kongrede yapılacak olan konuşmalar ve kongre anında davetlilere gösterilecek tavırlar çok önemlidir. Bu konuda hassas ve dikkatli olunmalıdır. Siyasi parti kongrelerinin iktidarı, muhalefeti olmaz. Kongreler her siyasi parti için önemlidir. Önemli olan kongrelerin huzur içinde yapılması ve kongreye katılan her siyasinin kongre sonunda salondan huzur içinde ayrılmalarıdır.  

Özellikle uzun zamandan beri iktidarda olan siyasi partilerin kongreleri daha fazla önem taşımaktadır. Önceki yıllarda yapılan kongrelere bazı partililerin davet edilmemeleri veya kongre anında bazı partililere yansıtılan nahoş görüntüler gönül ister ki önümüzdeki günlerde yapılacak kongrelerde olmasın! Şayet varsa böyle bir ihtimal kongre öncesi uhulet ve suhuletle (Sessiz, nazik ve kolaylıkla) bu işler halledilmelidir. Her şeye rağmen eleştirilere açık olunmalıdır. Siyasiler, özellikle kendi partililerine karşı daha sabırlı ve hoşgörülü olmalıdırlar. Bu olgunluk iktidar veya muhalefet partilerinin hepsi için geçerlidir. Amaç, sadece kongreden zaferle çıkmak olmamalı, önümüzdeki yıllarda yapılacak olan seçimleri de kazanmak olmalıdır. Onun da temeli kongrelerde atılır. İnsanlar, sadece yapılacak olan kongreler için değil her zaman lazımdır. Bunun şuurunda olunmalıdır. Bu konuda sorumluluk makamında olan herkes elinden geleni yapmalıdır. 

24.06.2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti %42.56, MHP %11.10, SP %1.34, HÜDA-PAR % 0.31 oranında, 31.03.2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde DSP %0.98, BBP %0.41 oy almış. Bu bilgileri neden veriyorum biliyor musunuz? Hiçbir partili kendi partilisi de dahil olmak kaydıyla bir başka partiliye tepeden bakma lüksüne sahip değildir. Siyasette herkesin birbirine ihtiyacı vardır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan seçimlerde ve özellikle de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir tek oy bile çok önemlidir! 

Halkın şakası olmaz. Sonradan yapılan aah ve vahlar maalesef kar etmez. Hak sillesinin sedası yoktur, bir vurursa onun devası yoktur! Türkiye olarak zor günlerden geçiyoruz, çok dikkatli olmalıyız.  

Yazımızı aşağıya aldığım birkaç güzel ve anlamlı söz ile bitirmiş olalım; 

*Eba Müslim’in Horasani diyor ki; “Onlar, zarar vermeyeceklerinden emin oldukları için dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak için de düşmanlarını yakınlaştırdılar. Yakınlaştırılan düşman dost olmadı. Ama uzaklaştırılan dost düşman oldu. Herkes düşman safında birleşince yıkılmaları mukadder oldu.” 

*** 

*“Ben olsam Müslüman doğudaki tüm mekteplere ‘eleştirel düşünme’ dersleri koyardım. Batı’nın aksine doğu, bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın da kaynağı budur.” Aliya İzzetbegoviç 

*** 

*“İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendinizi beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah'ın önünde hesap verecektir.” Aliya İzzetbegoviç. 

*** 

*”Her şey bittiğinde, hatırlayacağımız tek şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.” Aliya İzzetbegoviç 

*** 

19 Ocak 2021 tarihinde ilimizde yapılacak olan AK Parti il başkanlığı kongresi ilimize ve ülkemize hayırlı olsun. Hoşça kalın.