• 28.01.2020 00:00
  • (1248)

 Vatandaş, trafik ışıkları ceza yazmak için mi? diye soruyor!

Trafik ışıkları ve anlamları: Trafiğin güvenle akışını sağlamak, araçların ve yayaların yolu sırayla kullanmalarını düzenlemek amacıyla tahsis edilen işaretlerdir.

Kırmızı ışık:  Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir. Aksine bir işaret bulunmadıkça hiçbir yöne hareket edilmez.

Kırmızı ışıkla birlikte yanan sarı Trafik ışıkları ve anlamları: Yolun trafiğe açılmak üzere olduğunu bildirir. Harekete hazırlanılır.

Yeşil ışık: Yolun trafiğe açık olduğunu bildirir. Aksine bir işaret bulunmadıkça durmadan geçilir.

Emniyetli bir şekilde duramayacak kadar yaklaşmış olan araç sürücüleri geçişlerini tamamlayabilir, diğer araçlar durmak zorundadırlar. Yukarıdaki bilgiler hepimizin ilkokullarda öğrendiği bilgilerdir.

Kırmızı ve yeşil trafik ışıklarının bazılarının üzerinde saniye saniye süreler yazılıdır, bazılarında ise sadece ışık görünmektedir. Neden? Trafik ışıklarının hepsinin üzerinde süreler yazılı olsa ne mahsuru var?

Mesela; Ankara’dan İstanbul istikametine doğru giden araç tam olimpiyat kavşağına geldiğinde yeşil ışığın son anında geçildiğinde, sarı ışık kısa yandığı için aracın ön tarafı geçmiş oluyor, aracın arka tarafı ise kırmızı ışığa kalıyor. Veya aynı yönden belirli bir hızla gelen araç hızını kesmeye fırsat kalmadan sarı ışıkta geçmek zorunda kalıyor. Bu araç her iki durumda da kameraya yakalanmış ve trafik cezasını yemiş oluyor. Vatandaş bu duruma olan tepkisini ise şöyle dillendiriyor; Burada vatandaşa tuzak konulmuş diyor. Ben bu tepkiye inanıyor muyum? Hayır. Neden? Devlet vatandaşına tuzak kurmaz ki! Peki öyleyse nedir bunun adı? Trafik ışıklarında hata olabilir, buna kulak vermek gerekir. Veya yukarıda da yazdığım gibi kırmızı ve yeşil ışıkların sürelerini rakamları da görüntülü olmak üzere belirlemek gerekir. Bunu yapmak çok mu zor? Yukarıda yön olarak verdiğim örnek tüm yönler için geçerlidir.

Şehir içinde park yasağı süresi!

Şehir merkezindeki araçların park yasağı süresi 5 dakikadır. Esnaf bu süreyi az bulmaktadır. Esnaf, bu süre biraz daha uzatılamaz mı? diyor. İlimizde esnaflık yapan vatandaşlara gerek il dışından, gerekse il içinden mal getirenler, araçlarını esnafın işyerinin önüne çekip malını indirmek zorundadır. Bu süre az olduğu için malını boşaltamıyor, süreyi aştığı zaman yediği ceza vatandaşın gücüne gidiyor. Bilinmelidir ki; il dışından gelen esnaf sabahtan akşama kadar birçok il esnafına mal götürmektedir.    

Yukarıda yazdığım konular kimi ilgilendiriyor? Karayollarını mı, Emniyet Müdürlüğünü mü, Belediyeyi mi, Valiliği mi? Vatandaş ilgili olduğunu zannettiği yerlere telefon ettiğini ve maalesef doyurucu cevap alamadığını söylüyor.  Bunun üzerine de; Ne olur, bu konuları gündem yapın, şeklinde vatandaştan özel olarak şahsıma bilgiler veya sitemler gelmektedir.

Herşey bir tarafa da vatandaşın söylediği bir başka söz daha var: Bu işler kimi ilgilendirir bilemem, ama iktidar partisine oy lazım değil mi diye de ayrıca sitem ediliyor! Çözümü mümkünse bu problemler çözülmeli, değilse ilgili kurumlar açıklama yapmalıdır.  

Su abonman ücret problemi!

Evim var kiraya vermek istiyorum. Elektrik, su ve Doğalgaz abonelerinin kiracı tarafından üzerine alınmasını istiyoruz. Elektrik ve Doğalgaz abonelerini kiracı üzerine alıyor. Çünkü yatırdığı abone (Güvence bedeli) ücretini, kiraladığı konuttan çıkarken kapattırmaya gittiğinde hemen hemen tamamını iade olarak alabiliyor. Ama su abonesinde bu iş diğer aboneler gibi değil.

Mesela; Beş sene önce su abone ücreti olarak 300 tl. yatırmışsanız, beş sene sonra su abone ücretini (Güvence bedelini) 300 tl. olarak alıyorsunuz. Beş sene sonra bugünkü abone ücreti kaç lira diye soruyorsunuz? Cevap: 500 tl. Eee. Vatandaş, bana neden 500 tl. değil de, 300 tl. veriyorsunuz? Diyor. Bunu Sedaş ve Dergaz düzeltmiş. Belediyenin de bu konuda çalışma yapması vatandaşın hakkıdır diye düşünüyorum! Vatandaş bu konuda düzeltme bekliyor.

***

Bu satırları yazarken TV ekranlarına, Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem haberi düşmüştü. Allah depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar versin. Allah bizleri afatlardan korusun. Hoşça kalın.