• 1.02.2018 00:00
  • (1042)

 EMİTT: Düzce ili olarak 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (East mediterranean international tourism and travel exhibition) na 25-28 Ocak 2018 tarihinde katıldık.

Turizm profesyonelleriyle tatil tüketicilerini buluşturan, dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı “EMITT”,İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde renkli görüntülerle bu sene de 22'nci kez yapıldı. Dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren, kültür ve turizm merkezlerinin tanıtıldığı “EMITT” Turizm Fuarı'nda, 10 salonda 85 ülkeden bin 65 katılımcı yer aldı.

“EMITT”; Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları'nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB'in desteğiyle, Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin iş ortaklığında düzenlendi.

Bu yıl Düzce belediyeleri ve valilik olarak, “EMITT”e katıldık. Kurumlar gücü nispetinde katkıda bulundular. Akçakoca ilçemiz bu fuara müstakil olarak katıldı. Neyimiz varsa onunla katıldık. “Yaylalarımızı, Göllerimizi, Şelalelerimizi, Raftingimizi,Mağaralarımızı, Yedigöllerimizi, Konuralp’in Tarihini, Akçakoca’mızın Denizini, Fındığımızı, Konuralp pirincini”  anlatmaya çalıştık.

Belediye Başkanımız Dursun Ay fuarın açılış konuşmasında; “Daha önce Düzce’mizin tanıtımı için bizler burada bulunduk ve üzerimize düşeni yaptık. Ancak Belediye başkanı olarak ilk kez fuara katılıyorum. Düzce’mizin Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilere tanıtılması için güzel bir hazırlık yaptık. Standımızı, ikramlarımızı hediyelerimizi hazırladık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi göreceğimizi düşünüyorum. Zaten Düzce el değmemiş doğası, nehirleri, şelaleleri ile kendini yeterince gösteriyor. Bu konuda turizmin giderek yaygınlaşması ve şehrimizde önemli bir sektör haline gelmesi için çalışıyoruz. Burada bizi yalnız bırakmayan herkese çok teşekkür ediyorum. Fuarın Düzcemiz için güzel sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum” dedi.

Akçakoca Belediye Başkanı Yemenici ise; "Geçen yıl EMITT'i en iyi duyuran stant ödülünü aldık. Bu yıl da performanslarıyla, renkli görüntülerle ziyaretçilerin uğrak noktası oluyoruz. Karadeniz'in en güçlü turizm bölgelerinden Akçakoca olarak biz de fuardaki yerimizi aldık. Hem ilçemize, hem de standımıza ilgi ve alaka çok yüksek. Akçakoca hem tarihi, hem de doğal güzellikleriyle gerçekten önemli bir turizm noktası. Ülkemizde, Turizm Bakanlığı kurulmadan önce büyüklerimiz, Akçakoca'da Turizm Dernekleri kurmuşlar. Yani turizm geçmişimiz çok eskilere dayanıyor. Karadeniz'de ilk mavi bayraklı plajlara sahibiz. Tarihi Ceneviz kalemiz var. Akçakoca'ya gelen hem yerli, hem de yabancı turistler en iyi şekilde ağırlanacaklardır" ifadelerini kullandı.

İstanbul valisi Vasip Şahin stantlarımızı ziyaret etti. Vali Şahin; “2000 yılında Akçakoca'da Kaymakamlık görevi yaptım.  Daha sonra sırasıyla Düzce Vali Yardımcılığı ve Düzce Valilik görevlerini yapmışlığım var. Dolayısıyla bu bölge ile iç içeyim. Akçakoca gerçekten Türkiye'nin en güzel coğrafyalarından birine sahiptir. Herkesin orayı görmesini, gezmesini tavsiye ediyorum" diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Fuarda renkli görüntüler vardı. Bunlardan biri de Akçakoca ilçesinin standı oldu. Akçakoca'nın tanıtımını, yöresel kıyafetleriyle fuara gelen, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bir grup esnaf yaptı. Gencinden yaşlısına kalabalık bir gruptan oluşan Akçakoca esnafı, kendi besteledikleri türkülerle, doğaçlamalarla ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

İlimiz valisi Zülkif Dağlı, ilçe, belde belediye başkan ve yardımcıları, Belediye Meclis üyelerimiz, “EMİTT” fuarını 3. gün ziyaret edenlerdendi. İlimiz valisi Zülkif Dağlı ve Düzce Belediye Başkanımız Dursun Ay stantlara gelen misafirlerle tek tek ilgilendi ve Düzce’nin doğal, tarihi, kültürel özellikleri ile tarımsal ürünleri hakkında bilgiler vererek hazırlanan hediyelerden ikram ettiler. Düzce’mizin Konuralp pirincinden yapılan etli pilavdan da misafirlere ikramda bulundular. Stantlarımız çevre illerden katılan vali, belediye başkanları ve kaymakamlar tarafından da ziyaret edildi.

Üçüncü gün “EMTT’e” damgasını vuran bir başka gösteri de “70’lik delikanlıların ateş dansı” idi. Kafkasya’da dahi unutulmaya yüz tutmuş olan bu halk dansı Türkiye’de sadece Düzce’de devam ettirilmektedir. Eski gelenek ve göreneklerin unutulmaması, kültürlerinin yeni nesle aktarılması için uzun zamandan beri emek sarf eden bu gurubun gösterileri çok harikaydı ve görülmeye değerdi. Yaptıkları gösteriler ile adeta fuarı alanını teslim almış bir havaları vardı.

Bu yıl “EMİTT” fuarındaki stantlarımız Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi iş birliği ile hazırlandı. Fuarda Düzce’nin kültür-turizm potansiyeli, doğa, tarih ve eko turizmi ön plana çıkarıldı.  Konuralp ve rafting maketleri bu yıl da tanıtımda başrol oynadı. Düzce’nin tanıtım broşürleri ile standı ziyaret edenlere Düzce’nin zenginlikleri sunuldu. Bunun dışında belediyemiz kısa adı “BAKAB” olan Batı Karadeniz Kalkınma Birliği’nin üyesi olduğu için “BAKAB”’ta, ayrıca Düzce olarak “Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (Marka)” da yer aldı.

Bu yıl “EMİTT” Fuarında Düzce ili, daha derli toplu bir görüntü verdi. 22. Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı (EMİTT)’nda Düzce, “EMITT En Başarılı Ekip Çalışması Ödülü”ne layık görüldü. Düzce olarak İlimiz Valisi Zülkif Dağlı başta olmak üzere, Belediye Başkanımız Dursun Ay’ı ve emeği geçen herkesi tebrik ederiz.  Hoşçakalın.