• 26.05.2017 00:00
  • (1385)

 “24.12.2012 tarihinde “Uzaya ilgi duyuyor musunuz?” başlığı ile bir yazı yazmıştım. O yazımda ilimizde sosyal paylaşım sitesi olan facebook'da "Düzce Astronomi Derneği" adında oluşmuş olan gruba dikkat çekmiştim.

Kur-an'ı Kerim’de ne kadar açık bir şekilde yazarsa yazsın, toplumun bir kısmı Astronominin lüzumsuz ve gereksiz olduğunu düşünür. Bu konuya meraklı insanlar da, "sen önce şunu yap, bunu yap" gibi mahalle baskılarıyla sindirilir ve konuşamaz hale getirilir. Yaşadığımız şehir olan Düzce'ye bakıyor ve kendimize şu soruyu soruyoruz. Düzce'de insanlarımız bir taraftan politika, siyaset, sanat, ticaretle uğraşırken, bilimin neresindeyiz? Ya da bilime önem veriyor muyuz? Bilimsel etkinlikler düzenliyor muyuz? Bilimsel haberlere, Astronomiye ilgi duyuyor muyuz? Elinizde teleskop var mı?”

Evet. Düzce Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü nihayet 02-04 Haziran 2017 tarihlerinde Düzce Belediyesi Kültür Merkezinde “Gök Bilim Şenliği” yapacak. Doğrusu bu şenlik Düzce gençliği için beklenen bir şenlikti!

“Gök Bilim Şenliği Projesi”nin amacı; Gelişen ve aynı zamanda gizemini de her geçen gün artıran uzay ve gökyüzü ile ilgili astronomi temelli eğitimler vermek ve öğrencilerimizi bu alana ilgi duyar hale getirmek, bütün bunların yanı sıra okullarımızda seçmeli astronomi derslerini okutmakta olan fizik, coğrafya fen bilimleri öğretmenlerimizi katılımcı olarak projeye dahil etmek ve sertifikalı bir eğitim vererek uzman kişiler haline dönüştürmek olarak belirlenmiş.

“Düzce Gök Bilim Şenliği”ilimiz sınırlarını da aşan bir proje olup “Bilim ve Sanat Merkezimizde” ve diğer okullarımızda da öğrenim gören öğrencilerimizi ve bu alanda eğitim veren öğretmenlerimizi kapsayan, halk kitlelerinin de katılımcı olarak yer alabileceği bir “Bilim Şenliği Formatına” sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu Proje Düzce’de bir ilk olma özelliğinin yanı sıra Akademik anlamda zenginleştirilmiş, eğitici personellerin üst düzeyde katılımları hedeflemiş. Gökyüzü ve Astronomi alanlarında atölye çalışmaları ile pekiştirilmiş ve sertifikalı eğitim programları ile donatılmış bu şenlik, gelişen ve değişen eğitim yöntemlerinin daha çok yapılandırıcı yöntemlere yönelmesi, öğrencilerimizin uzayın ve Astronomi biliminin inceliklerine haiz olmalarını sağlaması hedefleri neticesinde ortaya çıkmış.

“Düzce Gök Bilim Şenliği”projesi 3 gün sürecek. Bu süreç uygulama aşamalarında ayrıntılı olarak anlatılacak. “Düzce Bilim ve Sanat Merkezi” bu organizasyonu Düzce Valiliği, Düzce Belediye Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de işin içinde olarak tamamen kendisi üstlenmiştir. Teleskop yapım atölyesi, gök atlas yapım atölyesi, takımyıldızı atölyesi, güneş saati atölyesi, su roketi yapımı, maket uçak yapım atölyesi ve uçurtma yapım atölyesi Düzce belediyesi kültür merkezinde kurulacak ve Düzce “Bilsem” resim bölümü öğrencilerinin hazırladığı gökyüzü sergisi de aynı yerde hazırlanarak halkın görüşüne sunulacak.

Şenliğin iki gün boyunca Ramazana ayına denk gelmesi nedeniyle eğitim alacak 120 öğretmene ve il dışından gelecek olan misafirlere Düzce Belediyesi tarafından ilimiz kalıcı konutlar mevkiinde iftar yemeği verilecek ve aynı mevkide gece gözlemi yapılacak.

Bu projeden yukarıda da ifade edildiği gibi ilimizden 120 öğretmen astronomi eğitimi alarak sertifikalı uzman kişiler haline dönüştürülmüş olacak. Bu projeden, okul öncesi öğrencileri ile başlayıp, üniversite öğrenciliği ile biten öğrenci potansiyeli, astronomi alanında eğitim veren fizik, coğrafya ve fen bilimleri öğretmenleri öncelikli olmak üzere tüm Düzce halkı istifade edecektir.

Bu projeye ODTÜ, İTÜ gibi il dışından bildik üniversitelerden olmak üzere çok sayıda kişinin katılmak için bizzat aradıklarını, fakat Düzce öğretmenleri dışında katılımcı kabul edilmediği gibi ayrıca Düzce’den de katılmak isteyen ve kontenjan nedeni ile dahil olamayan çok sayıda öğretmenin olduğu edinilen bilgiler arasındadır.  

Bu proje ile; ilimizin il dışından gelen akademisyenlerce tanıtılması, ilk defa yapılan bu “Gök Bilim Şenliğinin” içerik ve atölyelerinden öğrencilerimizin yararlanmaları, öğrencilerimizin bilimsel bakış açısı kazanmalarının yanı sıra öğretmenlerimizin, alanında uzman akademisyenlerce eğitilmesi ve bu kazanımları okullarda okuttukları derslerde öğrencilerine aktarması, uzayın, gökyüzünün, güneşin, ayın bilimsel bilgilerine erişebilmeleri sağlanabilecektir.

Yine bu proje ile Düzce halkının genel kültür olarak uzay ve gök hakkında fikir sahibi olması, projenin ilimizde ilk defa yapılıyor olması nedeniyle önemli bir yer alacak, daha geniş kapsamlı bir şekilde önümüzdeki yıllarda da yaygınlaşmasına katkı sunacaktır. Proje tekrar eden bir hal aldığında ise “Gök Bilim Festivaline” dönüşecektir.

“Düzce Gök Bilim Şenliği”ne eğitici olarak Prof. Dr. Dursun Koçer, Prof. Dr. Zeynel Tunca, Prof. Dr. Zeki Aslan, Prof. Dr. Barbaros Gönençgil, Prof. Dr. Memduh Sami Taner,  Yard. Doç. Dr. Ayşegül Fulya Yelkenci, Dr. Korhan Yelkenci, Mert Koçer (Teleskop yapım atölye lideri), Uğur İkizler’in (Gökyüzü fotoğrafçısı) de katılacağı yine aldığımız bilgiler arasındadır.

Bilim Sanat Merkezi (Bilsem) Müdürlüğünün bu projeye 6 aydan beri yoğun bir şekilde hazırlık yaptığını biliyorum. Edindiğim bilgilere göre bu projenin Düzce’de uygulanması yüksek bir bütçe ile yapılıyor. Ama “Bilsem Müdürü” o işi de sponsorlar aracılığıyla çözmüş!

“Düzce Gök Bilim Şenliği”nin ilimizde yapılmasına onay veren ilimiz valisi Zülkif Dağlı’yı, İl Milli Eğitim Müdürlüğünü, Düzce Bilim Sanat Eğitim Merkezi Müdürlüğünü, projeye katkı sunan Düzce Belediye başkanlığını ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hoşçakalın…