• 1.01.2016 00:00
  • (1414)

 Bu günlerde en çok karşılaştığım sorulardan biri BRİÇ’in nasıl bir oyun olduğuyla ilgili.

Farkındayım ki arkamdan yapılan dedikodularda da BRİÇ ön planda.

Daha üniversite öğrenciliği yıllarımda öğrendiğim briç sporunun sosyal hayatıma katkısını iyi bilirim.

Bu nedenlerle bu yazımda biraz briçten bahsetmek istiyorum.

İngilizcesi bridge olan ve Türkçe karşılığı köprü demek olan bu sporun, ismini tarihî Galata köprüsünden aldığına yönelik iddialar vardır.

1856'daki Kırım savaşı sırasında, İstanbul'a gelen İngiliz askerleri ile Türkler'in Galata köprüsünde buluşarak ortaklaşa oynadığı bir oyun olduğu bilinir.

Yani bu sporun anavatanı tahminlerin aksine İngiltere değil Türkiye'dir.

İki kişinin, rakip iki kişiye karşı oynadığı oyun olan briç, insanlar arasında bir iletişim ‘köprüsü’ kurularak oynanır.

Bu temel kuraldır.

Briç iskambil kağıtları ile oynanıyor. Sadece bu nedenle briç oyununa kumar diyenler briç oyununu hiç bilmeyenlerdir.

Briçte şans faktörü diğer kâğıt oyunlarına nazaran hiç yok denecek kadar azdır. Briç oyuncusu zekâsı kadar kişiliğini de oyuna yansıtır. Yaşamında temkinli olan kişi, briç oynarken de temkinlidir. Ya da aşırı kuralcı bir hayata sahip oyuncu, briç sırasında da kuralcıdır. Riski seven riskli oynarken, çok sorgulayıcı mizaca sahip sporcular oyun esnasında da sorgulayıcıdır.

Yaklaşık 2 saat süren 30 bord, yani 30 el briç oynadığınızda; ilk defa oynadığınız ortağınız hakkında edindiğiniz ilk intiba sizi asla yanıltmaz.

Nafiz Zorlu ile ilk defa Kdz Ereğli ’de tanıştım. Türkiye Briç Federasyonu Kurucu Başkanı ve Dünya briç şampiyonu olan sayın Nafiz Zorlu ile 6 bord briç oynadık. Sonrasında federasyon başkanlığı için aday olan; duayen briççinin, şahsımı çalışmak istediği yönetim listesine almak istemesinin tesadüf olmadığı kanaatindeyim.

Briçi hiç tanımadığınız bir insanla oynayabilirsiniz. Üstelik ortağınız olan bu kişinin cinsiyeti, milliyeti ve yaşı önemli değildir. Hatta görme engeli dışında, beynini ve ellerini kullanabilen tüm beden engelli insanlar da ortağınız olabilir.

Doktorların alzheimer hastalığının tedavisi için önerdikleri yöntemlerden biri olan briç; beyin nöronlarını sürekli hareket halinde tutar.

Dünyanın her yerindeki briççiler bir diğeriyle dosttur. Herkes uluslararası bilinen sistemler aracılığıyla aynı oyun dilini kullanır.

Oyun dili evrensel bir dildir. Akıl oyunlarıyla pratik hafıza kullanımına dayanan bir beyin sporudur. Diğer spor dallarındaki gibi briçinde kuralları vardır. Ahlak, disiplin, eğitim, uygulama, yarışma, performans ve fair play yanında; strateji, rakibi zora sokma, yanıltma, planlama, konsantrasyon, çabuk refleks, bilgiyi doğru kullanma, iyi zamanlama gibi hamleler oyunda başarıyı getirir.

Benim de yönetim kurulunda bulunduğum Türkiye Briç Federasyonu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı 59 federasyondan biridir. Dolayısıyla briç kurallar bütünüdür. Kurallara ve ahlaki değerlere saygı bu sporda çok önemlidir.

Briç kumara en uzak duran bir beyin sporudur. Düşünce cimnastiği aracılığıyla hesaplar yapılarak spora dönüşmüş zevkli bir aktivitedir.

Oyunların kralı diye adlandırılan briç sporunun tek handikapı, belki boşa zaman harcamak olarak görülebilir. Her spor ve oyun için yapılabilecek bu yorum, bir köşede dedikodu yapıp, iftira atmak kadar günah değildir diye düşünüyorum.

Kumardan uzak, akıl oyunlarıyla dolu bir başka sohbette buluşmak üzere, sağlıcakla kalın.