TUTMAK YA DA TUTMAMAK

  • 11.07.2014 00:00

Ramazan huzur ayı.                

   Güven ayı.                            

   Huzurlu, güvenli miyiz?

   Ha haa hiç değiliz.

   İnsanların beyni kaynıyor. Sıcaktan, trafıkten. Gergin, öfkeli, pide kuyruğunda bile adaletsizlik var.

   Çok sık duyar oldum. Oruç tutanlar, tutmayanların "cüretinden" sıkıntılı. Tırnak içinde cüreti yazıyorum, çünkü oruç tutmamak tutmadığı gibi de dışarlarda bunu belli etmek ve onların gözlerinin içine baka baka yemek yemek büyük terbiyesizlik, yoldan çıkış, ayıp, günah...

   Ayıp dediğimiz şeyler toplum kanunları değil mi? Hani yazılı olmayan. Maldaki özür gibi düşünün.

   Günah ise kutsal kitabımız yazmış. Belli, açık ve net...

   Kısacası bazı oruçlunun inancına göre; özürsüz oruç tutmamak İslam’ın şartlarını yerine getirmemek. Ha yerine getirmiyorsa kendi bilir o Allah ile kendi arasında tabii fakat ulu orta yemek yemesi hele hele sigara içmesi ayıp. Ayıptan da öte günah çünkü oruçluya eziyet. Bir de kişi sigara içen insansa değmeyin eziyeti. Büyük günah. İşte bana denk gelen bazı oruçlu insanlarımızın şikayeti bu.

   Aslına bakarsanız, günahı da ayıbı da bizler kafamıza göre yaşıyoruz. Ha sevap içinse bütün dert, oruç tutmayana küfür ederek haneye artı yazılmaz sanırım.

   Ramazan ayı muhteşem bir aydır. Beden ve ruh terbiyesidir. Büyük bir dinin insanların birbirini anlaması için koyduğu bir gerekliliktir. Oruç tutabilen tutar. Tutamayan borcunu verir. Tutmak istemeyen tutmaz.

   Bu kadar ağlamayın!

   Oruç tutma ibadeti, açlığa karşı, sıcağa susuzluğa karşı, dile, küfre, bedene karşı bir mücadeledir. Siz bir de buna oruç tutmayanları katarsanız iş zor. Oruç açlık değil, yaşam terbiyesidir. Buna yürekten inanan insan, karşısındaki insanın lokmasına bakmaz. Eleştirmez, hakaret etmez.

   Ha oruç tutmayan da biraz saygılı olsun değil mi? Otobüste pide yemesin mesela, parkta oturup sigara içmesin mesela. Ha kural mı var, yok ama insanlık var.

   Küfür etmeyin birbirinize.  Önemli olan oruç tutmaksa, uygun sosyal çevreyi küfürle yaratamazsınız. Baskıyla yaratamazsınız. Yoksa oruç tutar gibi yapan, iftardan bir saat öncesine kadar yemek yiyip son bir saat ağzını diken, ezanla “Allah kabul etsin” diyen bir takım Tilki Oruçlular yaratırsınız. Ki dolu!

   Dürüst değiliz. Ne kendimize ne  topluma. Aslında bunca laf boşuna. Herkesin oruç tuttuğu yerde oruç tutmak kolay. Nefis terbiyesi kolay. Yahu Almanya'daki Müslüman ne yapsın? Ben meleklerin yerinde olsam haneye daha çok artı yazarım. İsteyen istediğini yer, içer. İstediği yerde yapar. Yaptı diye kızma. Kendine bak. Bu senin mücadelen. Senin kendinle savaşın. Senin tercihin. Oruç tutanın karşısında yemek yiyenin günahı mı var, ayıbı mı var? Bunu tespit etmek sana düşmez, müslümana yakışmaz.

   Karşındaki insanı değil kendini terbiye edeceksin.

   Tutmayan tutmaz.

   Benim karşımda yiyin, için, konuşun. Zerre kadar etkilenmem. Orucum bana... Varsa sevabım bana. Vallahi sevap olsun diye de yapmıyorum. Kendim için, ruhum, huzurum için. Sakinim, susuyorum... İnsanları eleştirmek kolay.

   Tek tip insan yaratmak istiyorsunuz. Sizinle aynı şeyi yapsın istiyorsunuz. Bir marangoz gibi düşünüyorsunuz, karşınızdaki ağaç değil insan, odun değil can. Yaradan bilmiyor muydu herkesi aynı yaratmayı! Gün gelir başka marangoz da sizi kendi atölyesine sokmaya kalkar.

   Kısacası ben bu ay mutluyum.

   Yiyene afiyet olsun.

   Oruçluya Allah kabul etsin.

   Herşey sınav.

.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız