• 28.06.2014 00:00
  • (964)

 Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız; önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz... İşte böyle buyurdu Zerdüşt.

   Kendi sözüyle kendini yara bere içinde bırakan dediler ona. Faşist ya da deli diyenler de var.

   Kendisiyle ve hayatla yüzyüze gelmekten çekinmeyenlerin adamı da.

   Cesaretin insanın tarih öncesinde kaldığını belirterek yaşanan tek hayatın kahramanca ve bunun da kahramanlara yaraşır olduğunu savunan biri Nietzsche.

   Ve onu okuyanlar şöyle yazmış;

   "Yeni gürültüler yaratanların değil, yeni değerler yaratanların etrafında döner dünya; ama sessizce döner."

   Gelelim kendi meselemize!

   Kendimiz ve hayatımız ile yüzleştik mi, ne kadar dürüstüz?

   Bu soruyu sormak istedim sadece...

***

   Yerel ve hatta yaygın basına düşen A8 bombası. Geç düşen bir haber. Gazeteciler fark edene kadar bir iki hafta geçti sanırım. Şu kadara alındı, şu almış, alınır mıydı, Düzce'nin doğru yolu mu var da bu araba alındı vs. vs. Çok açık fikrim şu ki; asgari ücretle çalışıp taksitle akıllı telefon alıyoruz da, Belediye Başkanı A8 almış, çok mu?! Bence yok birbirimizden farkımız. 

   Hayırlı olsun.

***

   Eski Düzce Lisesi bahçesinde düzenlemeler yapıldı biliyorsunuz. Duyduğum kadarıyla, eski lisenin bahçesi, stadyum, salon ve sanayiyi de içine alan büyük bir proje planlanıyor. Mimar bir arkadaşımla bunu paylaştığım da, varsa böyle bir projenin uygulamasının çok zor olduğu ancak yapılırsa şapka çıkartılacak ve alkışlanacak bir eser çıkacağını söyledi. Olur mu dersiniz?

***

   Ve sıcak. Hem de Düzce sıcağı, nemi, tozu. Çocuklar, yaşlılar ve benim gibi sıcaktan tansiyonu ona beş olanlar ve böyle yaşayanlar dikkat. Sağlığa, sinirlere dikkat. Ramazan geldiyse hele. Herkese sabır dilerim. Kavgasız, stressiz, trafiksiz bir Ramazan olsun. Ramazan ruhuna uygun...

   Hatırlıyorsak!

   Sevgilerimle..

.